Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Koncerty Most přes oceán: Improvizace jako jedinečnost okamžiku

V posledním srpnovém týdnu měla, v rámci projektu Most přes oceán, česká hudební veřejnost možnost setkat se na třech koncertech v Praze, Brně a Olomouci s mezinárodním klavírně – improvizačním duem ve složení Jiří Pazour (ČR) a Ann Park Rose (USA).

Oba umělci se specializují na koncertní klavírní improvizaci, jsou členy Mezinárodní společnosti pro improvizovanou hudbu (ISIM) a jejich umělecká spolupráce začala v roce 2016, po jejich setkání na mezinárodním hudebním festivalu v Kanadě. Řada tří koncertů v České republice navazovala na vznik stejnojmenného CD Most přes oceán, které oba umělci natočili v USA v roce 2017.

První koncert se uskutečnil ve středu 25. srpna 2021 v Koncertním sále Pražské konzervatoře. Během večera se oba protagonisté představili ve svých sólových skladbách i v improvizacích na dva klavíry.

Korejská lidová píseň i hudební motiv Bedřicha Smetany
V úvodu programu zazněla skladba Most přes oceán, symbolicky propojující hlavní hudební motiv Vltavy Bedřicha Smetany a hudební motiv skladby Simple Gifts amerického skladatele Aarona Coplanda. Po úvodním slově a představení projektu následovaly další improvizační hudební variace.  Ann Park Rose nejprve sólově improvizovala na korejskou lidovou píseň A-Ri-Rang, což bylo vzhledem ke korejskému původu interpretky příznačné. Jiří Pazour zvolil pro svou hudební kreaci téma české lidové písně Ach synku, synku.

Náměty témat zadávalo samotné publikum
Dále zazněly v sólových i duových improvizacích variace na Largo z Novosvětské symfonie Antonína Dvořáka, zpracování skladeb Rapsodie v modrém a Američan v Paříži George Gershwina, zazněly též písně Jaroslava Ježka a Harolda Arlena a řada dalších skladeb.  Přibližně od poloviny programu oba umělci tvořili společně na dva klavíry hudební imprese na témata, která jim zadalo publikum.  Posluchači si pro oba tvůrce vymysleli velmi zajímavé náměty a tak během večera zazněla hudební ztvárnění témat Dva roky dovolené, Narození dítěte, Příčina a následek, Seznámení s manželem a Odvaha ke změně.

Křest CD Most přes oceán
V závěru koncertu bylo slavnostně pokřtěno stejnojmenné CD, které oba protagonisté natočili v USA. CD pokřtila malířka Olga Volfová, která byla v roce 2017 osobně přítomna na natáčení CD v americké Fredonii ve státě New York. Koncert se setkal s velkým ohlasem a nadšené publikum oba účinkující odměnilo dlouhotrvajícím potleskem, který vyústil ve dvojitou standing ovation.

Stejný program, přesto tři odlišné koncerty
Další dva koncerty projektu Most přes oceán se konaly ve čtvrtek 26. srpna v brněnském Sále Milosrdných bratří a v neděli 29. srpna v olomoucké Redutě. I když program všech tří koncertů byl podobný, každý večer zněla hudba nová, původní, podle momentální nálady a inspirace tvůrců i publika. Ve všech třech městech se oba umělci dočkali od publika mimořádně vřelého přijetí a věříme, že se spolu v budoucnu opět setkají na koncertních pódiích dalších měst České republiky.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *