SQL vs. Python: Který jazyk je lepší umět v začátcích IT kariéry?

Zatímco se hodně mluví o tom, že v IT lze vybudovat skvělou kariéru, začínající datoví vědci stále řeší, jak používat SQL a Python v datové vědě a co je lepší volbou pro dlouhou a dobře placenou kariéru v tomto odvětví. V tomto článku vám poradíme jaké jsou hlavní rozdíly a s kterým jazykem začít.

Možná vás překvapí, že SQL i Python jsou technologie, které zajišťují dlouhodobou a lukrativní kariéru. Důvod? Používají se už několik desítek let a jejich popularita vůbec neklesá. Spíše naopak,“ prozrazuje Lubomír Husar, zakladatel LovelyData.

Hlavní rozdíly mezi SQL a Python
Jestli stále nevíte, který programovací jazyk byste se měli naučit dříve, zda SQL nebo Python a jaký je vlastně mezi těmito jazyky rozdíl, pokusíme se to co nejvíc zkráceně vysvětlit. SQL je v podstatě standardní jazyk pro správu dat. Naproti tomu Python je specificky dobře skriptovatelný jazyk vytvořený pro vývoj aplikací pro stolní počítače a mobilní zařízení.

Pokud chcete pracovat jako analytik, tester, programátor, datový vědec (data scientist), prostě kdokoliv, kdo potřebuje získávat informace z databází, musíte se naučit SQL. SQL je základní a univerzální jazyk bez kterého se neobejdete,vysvětluje Lubomír Husar z LovelyData. A pokračuje: Pokud vás láká práce s daty a chcete umět data analyzovat, čistit a vizualizovat, budete se muset ještě naučit Python. S tímto jazykem si poradíte v každé situaci, protože umí pracovat s Excelem, textovými soubory, SQL databázemi, rozhraními API a tím jeho možnosti ani zdaleka nekončí.

Pár zajímavostí o programovacím jazyku Python:

 • Pojmenován po britské komediální skupině Monty Python.
 • Publikován v roce 1991.
 • 2 možnosti výslovnosti [paj tn] nebo [paj ton].
 • Zaměření na dobrou čitelnost kódu.
 • Má otevřený zdrojový kód.
 • Je k dispozici zdarma pro mnoho operačních systémů (Windows, macOS, Linux a spoustu dalších).

Pár zajímavostí o programovacím jazyku SQL:

 • Zkratka SQL znamená Structured Query Language.
 • Vznikl v roce 1970 ve společnosti IBM.
 • Původní název SEQUEL (Structured English Query Language).
 • 2 možnosti výslovnosti [es kjú el] nebo [síkwl].
 • Používají všechny nejrozšířenější databázové systémy jako např.: PostgreSQL, MySQL, Microsoft SQL Server, Oracle Database a mnohé další.

Který jazyk je jednodušší pro začátečníky?
Jako jazyk je SQL rozhodně snadnější než Python. Zejména základy SQL zvládnete opravdu rychle. Protože se jedná převážně o dotazovací jazyk (query language), obsahuje mnohem jednodušší a menší sadu příkazů než jiné jazyky.

Syntax jazyka Python je na druhou stranu poněkud techničtější na pochopení, a přestože je vhodná pro začátečníky, vyžaduje logické myšlení, abyste se ujistili, že píšete bezchybný kód a dosahujete správné struktury.

Dospění k závěru, který jazyk je pro vás vhodné se naučit jako první, však může záviset na vašich cílech a zájmech. Používání obou jazyků dohromady může přinést více výhod, ale nemusíte umět oba jazyky, abyste uspěli v kariéře v oblasti informatiky nebo datové vědy.

Závěr
Z výše uvedených informací vyplývá, že jazyk SQL je standardem pro relační databáze. Pro začátečníky může být mocným nástrojem, zvlášť ve srovnání s někdy zdlouhavou prací v tabulkovém procesoru. V průběhu let bylo do jazyka SQL začleněno mnoho nových funkcí, které zlepšují jeho funkčnost.

Python je univerzální a dynamický programovací jazyk, který má mnohostranné využití. Jeho široký záběr lze přičíst rozsáhlé sbírce pythonovských knihoven pro datovou vědu, z nichž každá slouží odlišnému účelu.

Jak SQL, tak i Python, jsou jazyky prověřené časem. Používají se na celém světě a jejich základy se dají naučit snadno. Proto rozhodně nešlápnete vedle, když si vyberete jeden nebo druhý jazyk. Pokud vám za LovelyData můžu poradit, tak doporučuji naučit se oba jazyky – alespoň jejich základy. Otevřete si tak dveře k novým příležitostem, ze kterých si budete vybírat,radí Husar z LovelyData,

Zdroj a foto: https://www.lovelydata.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *