Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

TechnologieZe života

Lidé si mohou usnadnit rutinní práci v Excelu a ulehčit život. Stačí se naučit jednoduchý programovací jazyk

Zatímco automatizace je v řadě oblastí práce aktuálně populárním trendem, v informatice nejde o žhavou novinku na trhu. S narůstajícími objemy dat, s nimiž se firmy během let potýkají, dlouhodobě vznikají nejrůznější nástroje a programovací jazyky, které výrazně pomáhají snižovat podíl manuální práce na zpracování a dalším využití dat. Jedním z nich je Visual Basic for Application (zkráceně VBA). Pomocí tohoto jazyka si může i méně zkušený uživatel Excelu usnadnit náročnou práci. Více už prozradili lektoři z online kurzů LovelyData, kteří se snaží přesvědčit, že učit se a umět pracovat s daty není jen pro „ajťáky“, ale výrazně tím lze zjednodušit každodenní práci na počítači pro běžné pracovníky, třeba v administrativě, práci z domova na dálku, pro všechny.

Zautomatizovat, zrychlit, zpřesnit a ulehčit Vaší práci. Mnohdy opakujete stále stejné činnosti. Stáhnout data, tyto data upravit, vytvořit z nich graf a tento rozeslat několika lidem. Jde o stále stejnou činnost, která jde zautomatizovat. Takže posloupnost naprogramujete ve VBA a ten vše provede sám.

Co znamená VBA? Je to pro Visual Basic for Applications. Jedná se o programovací jazyk, který umožňuje ovládat v Excelu téměř vše. Můžete se tak naučit vytvářet makra – zkráceně makroinstrukce, která lze spouštět například z tlačítka v tabulce, z pásu karet aplikace Excel – vlastně z mnoha míst. Naučit se Excel VBA vám umožní dělat s programem mnohem více, než můžete prostřednictvím běžného zobrazení tabulky.

VBA je nástroj řízený událostmi, což znamená, že pomocí něj můžete počítači sdělit, aby spustil akci nebo řetězec akcí. „Umožňuje vám rychle napsat automatizaci pro jednoduchý úkol, ale zároveň vám poskytuje prostředky pro řešení složitějších úloh.“ dodává autor kurzu „Programování ve VBA“ Miroslav Jurosz, který naleznete na webu https://www.lovelydata.cz/.

Ušetří čas a pomůže laikovi
Téměř v každé kanceláři se najde spousta lidí, kteří práci s počítačem příliš nerozumějí. Zní vám to povědomě? Pomocí jazyka VBA můžete těmto nezkušeným uživatelům usnadnit pro ně náročnou práci. Můžete například nastavit spolehlivou šablonu pro zadávání dat, abyste nemuseli ztrácet čas rutinní prací. Nebo pokud často potřebujete do pracovních listů zadávat název své firmy, můžete si vytvořit makro, které toto zadávání provede za vás a tím tak ušetřit čas. Tento koncept můžete libovolně rozšířit. Můžete například vytvořit makro, které automaticky zadá seznam všech prodejců, kteří pracují pro vaši společnost.

VBA vs. Python
Počítačové programovací jazyky jsou jako nástroje v sadě nářadí. Různé nástroje jsou určeny k řešení různých problémů. Předpokládejme například, že chcete zatlouct hřebík do kusu dřeva. Ideálním nástrojem pro tento účel by bylo kladivo. Stejné kladivo by nebylo užitečné, pokud byste chtěli utáhnout matici ke šroubu, to bude práce pro klíč. Vhodnější je se ptát: který jazyk je vhodnější pro to, čeho chci dosáhnout než vědět, který jazyk “je lepší”.

Python je jazyk pro všeobecné použití, zatímco VBA je jazyk specifický, vytvořený pouze pro prostředí Windows. Jazyk VBA je omezen na automatizaci v produktech Microsoft Office, zatímco jazyk Python lze spustit pod nejrůznějšími operačními systémy pro nejrůznější účely. Například Dropbox je napsán v jazyce Python, stejně jako například velká část softwaru společnosti Google. Python je jazyk s otevřeným zdrojovým kódem: Na rozdíl od jazyka VBA umožňuje Python uživatelům kreativně upravovat a měnit kód.

Proto odpověď na otázku, který jazyk je lepší se naučit, je asi taková: pokud chcete vytvářet nezávislé (samostatné) aplikace, pak se naučte Python. Na druhou stranu, pokud chcete jednoduše automatizovat pracnou a opakující se úlohu v aplikacích Office, pak zvolte VBA. Navíc pokud máte málo času, pak byste se rozhodně měli naučit VBA. Ne proto, že by Python byl těžký, ale proto, že osvojení základů VBA je velmi jednoduché.

Programovat ve VBA se může naučit každý
Microsoft Office využívá většina firem, a přesto nespočet zaměstnanců stále tráví svou pracovní dobu zadáváním údajů jeden po druhém. Problém s nedostatkem času, v důsledku nedostatečné automatizace rutinních úkolů si uvědomují i v LovelyData, kde poskytují tematicky zaměřená online školení jako jsou například Python nebo SQL a nově i kurz VBA. Tento kurz je určen jak pro začátečníky, kteří nemají zkušenost s programováním, tak pro uživatele, kteří již mají zkušenosti s VBA v Excelu.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *