Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

CestováníSport

Family Bike Trip Rakousko

Chcete-li využít babí léto k aktivně strávenému času s rodinou, vyrazte na kola do rakouských Korutan. Potřebnou inspiraci vám poskytne výlet bikera Gaspiho, který tam vyrazil se svojí rodinou na průzkum světa trailů a jezer. Pokud milujete ježdění na kole a krásnou přírodu, tak si jih Rakouska rozhodně zamilujete. Více nám už o zajímavých místech v Korutanech řekne Gaspi sám. Nechybí ani video.

Objevování lokalit Korutan nás zavlálo na dvě místa
To první byla oblast Millstatter See taková větší vesnička Bad Kleinkirchheim. Jako věční nomádi preferujeme cestování ve stylu vanlife, ale musím říct, že poslední dobou díky nárůstu tohohle typu spaní v autě v “divočině”, není úplně vítán nejen v Rakousku, ale v celé západní Evropě. Proto jsme se ukotvili na rodinné hotelofarmě Hinteregger založené již roku 1470. Pro měštáky je tu dost čemu se přiučit ze zemědělství, děti můžou v 7 ráno jít dojit krávy, pak je vyhnat na pastvu, posbírat vajíčka a dát krmení zbytku hospodářských zvířat. Při ubytování dostanete regionální kartu, která vám umožní i bezplatné využívání lanovek, atrakcí nebo i lodní dopravy, i to je další důvod, proč volit tohle ubytko.

Tak šup, obléknout se a na kolo!
U spodní stanice lanovky je k dispozici dřevěný pumptrack s lehkým skillscentrem, a když už se děti na kole nudí, je tu i bobová dráha, která jede docela fofry. Mě vyzvedává lokál Adrian Krainer, jež vede místní sportovní školu a stará se o vše co se v oblasti na kole může dít. Jízdou nahoru mi vypráví, jak těžké to bylo pro jeho otce prosadit zde traily a jak se vývoj investování do letní sezony radikálně mění k dobrému. Věděl jsem, že je zde nejdelší flow trail cca 16 km dlouhý. Jen se nesmíte nechat ukecat na horní stanici lanovky od majitele restaurace na lokálního panáčka, to je pak těch 16km docela dřina. Z horní stanice vedou i další přírodní traily v síti Nockbike, které jsou sdílené i pro hikery, takže bacha! Alter Alm Weg trail vás třeba odvede až k Feld am See, kde je dětské bike skills centrum, dají se tu i půjčit paddleboardy a zarelaxovat s celou rodinou na jezeře. Nedaleký Wild Park je něco pro zvídavé děti. Od zvířatek, historie osidlování, až po kovboje. Každý si tu najde své.

V době naší přítomnosti se řešily covid testy, buď to samo-test v rakouské aplikaci platící 24 hodin anebo atestovaný v centru platící 48 hodin. Trošku vopruz, ale bez toho vás nepustí do restaurace, ani na atrakce. Důležité jsou i v krásných ST. Kathrein Therme, kam můžete vyrazit za nepřízně počasí.

Pro nezkušené cyklisty je tu i možnost krásného okruhu okolo jezera Millstätter See, a pokud budete mít štěstí jako my, vezme vás kapitán i s koly na loď a cestou zpět můžete sledovat krásy jezera z jeho hladiny.Pro technicky zdatné bikery i e-bikery je tu trail T25 – Sternen trail vedoucí do Dobriachu, místy docela ratata. Tím jsem vybil komplet baterku svého e-biku, hážu kolo i rodinu do auta a jedeme směr druhá destinace Nassfeld.

Za necelé dvě hoďky nás vítá úplně prázdný Tröpolach, odkud vede docela dlouhá kabinka Millenium express. Na její první mezistanici začíná flow trail Mex line I, musim říct, že jsem místy měl i hoňku. Celý trail je vysypaný štěrkem, který na některých odkloněných zatáčkách z flow trailu dělá double black diamond trail. Na jeho konci můžete najít asfaltový pumptrack s pohupujícími se dětmi a odpočívadlem pro rodiče. Pokud z lanovky nehodláte vystoupit a dostanete se na druhou mezistanici, která je přestupní, můžete se celá rodina po 20 minutové prochajdě dostat na lanové centrum Flying Fox. Seknout se tady na 4 hodiny není žádný problém, užije si to tady jak malé dítě, tak i dospělák. Pokud v mezistanici přestoupíte na další kabinku, vyveze vás na úplný vrchol Madritsche, odkud jsou vidět skalnaté kopce Itálie. Ano, tady se dostáváme jednou nohou do Itálie a druhou zůstáváme v Rakousku, což platí i pro traily. Vede odtud několik přírodních trailů, které končí i na italské straně a tak abyste se dostali na sedačkovou lanovku – Madritschen musíte prostě projít italsko-rakouským přechodem. Rozhodl jsem se také prozkoumat trasu Lift and Bike Giro a po 2 kilometrech jsem zjistil, že to je pouze šotolinová cesta pro auta. Ta mě přestala bavit, odbočil jsem na hike cestu, která vedla přes kaňon řeky, proto jsem musel kolo hodit za krk a dělal jsem zábavu kolemjdoucím hikerům, kteří kroutili hlavou co tam s tím kolem vůbec dělám. Tohle byla blbá volba. Aspoň, že holky zvolily lépe a vydaly se prouzkoumat Aqua trail “BergWasser” v nadmořské výšce 1900 m se spoustou vodních blbostí, trampolín a pěkných výhledů.

Další den volíme směr jezero Weissensee, kde na nás čeká vtipnej týpek Gerald z místního turistického centra. Naší Eli na první pohled zaujal jeho potah sedla. Raději jen mě do ucha zašeptal, že je to z ovečky Shaun, to mi bylo hned jasné, že dneska se nudit nebudeme. Gerald celou naši rodinu bere na Weissensee trail. Tenhle family trail je pro nezkušené bikové dětičky sem tam docela oříšek. Holkám z toho vyhládlo, proto jsme se před druhou jízdou zastavili na začátku trailů v lokální horské hospodě na pravý rakouský Germknödel, bez toho by Rakousko prostě nebylo Rakousko. Posilněni knedlíkem a rádlerem se vydáváme na další trail, který nás dovede do Naggl.Tady je možnost, kterou jsme zvolili i my, vrátit se zpět k lanovce lodí. Ovšem dostat se v přístavu na molo je docela vtipný, protože cestička připomíná kozí únikovou cestu mezi ploty. Z mola je ale neuvěřitelný pohled na jezero jehož barva připomíná Karibik. Při návratu k lanovce je možné využít nový hliněný pumptrack a nebo zvolit variantu B, vzít paddleboard a jít si užít nádherné jezero.

Korutany jsou prostě svět trailů a jezer, kdo má rád bikování a koupání, tak tady bude stříkat jak švestkovej knedlík.

Foto: archiv Gaspiho

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *