Jóga a muži. Jde to dohromady?

Za většinou významných historických milníků v józe stáli muži. Jak je tedy možné, že v dnešní době plní jógové sály většinou ženy? Někteří muži se totiž mohou mylně domnívat, že se jedná o „nudné“ protažení těla, pohyb, u kterého se nezapotí, na jejich těle nebude jógová praxe znát, nebudou mít svaly. Opak je ale pravdou. Navíc mohou při praktikování jógy trávit společný čas s partnerkou.

Jóga a její historie sahá až do období zhruba 7 tisíc let před naším letopočtem a u všech velkých milníků byli muži. Mudrc Patanjali byl autorem známých Jóga súter, sestavených asi 200 let před n. l., a zakladatelem klasického věku jógy. Zesumarizoval veškeré útržky z historie týkající se jógových tradic a udal jógové praxi její klasický formát. Do západního světa rozšířili učení jógy mnich Swami Vivekananda a učitel jógy T. Krischnamacharya, který sestavil systémy a soustavy orientované na pohyb a pozice – obdobně, jako vidíme jógu v západních zemích dnes.

Způsobů praktikování jógy je celá řada a i v rámci spirituálního rozvoje společnosti hraje jóga významnou roli. Fyzická i psychická „terapie“ je hlavním z benefitů jógové praxe. Přesto je jóga spojena spíše s ženami a na jógových lekcích se objevují muži málo. I tak se ale „odvážlivci“ najdou. Někdy je přivede na lekci i partnerka. „Velmi mě těší, pokud zavítá na některou z mých lekcí muž a zjistí, že to není vůbec tak fyzicky jednoduché cvičení, jak se může na první pohled zdát a odchází s dobrým pocitem, že ten den udělal něco pro své tělo i mysl,“ říká Marie Zimáková, lektorka jógy z pražského studia Body Positive Yoga.

Lektoři jógy věří, že se blýská na „lepší“ časy a jóga se bude opět a více navracet do mužského světa. Každý si k ní může najít jinou cestu, ale všem rozhodně pomůže nejen ve fyzické kondici, ale také v té duševní. „Mě k józe přivedla až touha poznávání spirituality. Pak jsem zjistil, že jóga je mimo fyzický pohyb (cvičení ásán) také o vnímavosti, o spojení se sebou a se svojí energií, se kterou se skrze ásány a meditace učíme pracovat. To je podle mě důležitý aspekt jógy, který může být neviditelný, případně jej nemusí někdo ani poznat,“ popisuje svůj vztah k józe lektor Michal, který se věnuje cvičení čchi-kung.

Jóga se může stát skvělou aktivitou pro páry a vyplnit jejich volný čas, který by třeba jinak strávili u televize. Zkusit mohou klasické hodinové lekce nebo i vícedenní pobyty. V rámci společných víkendů bývá možné vyzkoušet kromě jógových lekcí i párové workshopy, které se věnují například vědomému (sou)žití, komunikaci, nastavování si partnerského vztahu nebo postupnému osvobozování se od starých vzorců chování. „Zastoupení žena-muž jak v rolích jógových lektorů, tak v rolích partnerů přednášejících workshopech, klienti oceňují,“ doplňuje Marie Zimáková s partnerem Michalem.

Více o józe najdete na webu bodypositiveyoga.cz

Marie Zimáková
Certifikovaná lektorka jógy a majitelka nového jógového studia Body Positive Yoga (Dlouhá 22, Praha 1). Po 10 letech kariéry advokátky se rozhodla změnit životní směr a vybudovala jógové studio na základě vlastního konceptu Body Positive Yoga. Nabízí individuální a skupinové lekce jógy a meditace, smyslem jsou malé skupiny do 6 osob, založeny na šetrném a laskavém přístupu ke svému tělu. Kurzy jógy absolvovala mimo jiné na Bali a v Řecku. Pořádá také jógové pobyty v tuzemsku i zahraničí.

Zdroj a foto: https://bodypositiveyoga.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.