Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Vercajk v cajku? Rakovina prostaty je u mužů největší hrozbou, jděte na Movember prohlídku

Karcinom prostaty patří k nejčastějším nádorovým onemocněním mužů. Ročně lékaři v ČR diagnostikují zhruba 8 000 případů tohoto onemocnění. Pokud se zhoubný růst prostaty (předstojné žlázy) podaří odhalit včas, je nádor zpravidla dobře léčitelný.1 Na důležitost prevence nejen tohoto druhu rakoviny každoročně upozorňuje charitativní kampaň Movember. Letos přichází Nadační fond Muži proti rakovině ve spolupráci s Českou urologickou společností s kampaní „VERCAJK V CAJKU”.

Kampaň „VERCAJK V CAJKU“ apeluje na muže ve věku 50+, aby se objednali k urologovi na tzv. Movember prohlídku, tedy na preventivní vyšetření rakoviny prostaty. Jedním z cílů je zbavit muže ostychu a strachu z neznámého vyšetření. A potlačit možnou bagatelizaci prevence, která může být pro mužské zdraví zásadní: „Kampaní VERCAJK V CAJKU chceme muže motivovat a inspirovat k tomu, aby se vyšetření prostaty nebáli, nestyděli se, a objednali se na něj včas. Chápeme, že starost o mužské partie může být pro někoho choulostivé téma, kampaň by měla mužům říct, že jsme v tom všichni spolu, a že není důvod k obavám ani studu,“ říká Jiří Hofreitr, koordinátor Nadačního fondu Muži proti rakovině.

Preventivní prohlídku by měli absolvovat také muži v dřívějším věku, než je 50 let, a to v případě, že se v rodině vyskytly nádory prostaty, nebo má pacient subjektivní potíže jako jsou poruchy močení, časté močení a další.

Pánové, jenom knír nestačí
Movember je každoroční celosvětová charitativní akce, která má za úkol zvýšit povědomí o mužském zdraví, zejména pak o rakovině prostaty a varlat2: „Povědomí o akci Movember roste každým rokem. Stále více mužů si v listopadu nechává narůst knír, aby tak vyjádřili podporu nemocným a šířili dále osvětu o mužském zdraví. Cílem, ale není jen samotná změna vzhledu muže na jeden měsíc v roce, důležitější je jeho změna v přístupu k prevenci rakoviny prostaty. Právě proto je letošní kampaň VERCAJK V CAJKU přímočařejší a apeluje na muže, aby se objednali k urologovi na preventivní prohlídku prostaty, tzv. Movember prohlídku,“ vysvětluje prof. Roman Zachoval, předseda České urologické společnosti, která převzala odbornou záštitu nad kampaní VERCAJK V CAJKU.

Vyhledejte prevenci sami. Je to první krok k jistotě, že máte „vercajk v cajku”
Do kampaně „VERCAJK V CAJKU“ jsou zapojeni urologové napříč celou republikou. Zájemci o Movember prohlídky jednoduše najdou svého nejbližšího urologa v přehledném seznamu na stránkách objednejse.muziprotirakovine.cz a kontaktují ho ohledně termínu své Movember prohlídky. „Zapojená pracoviště pacienty objednají na prohlídku prostaty na nejbližší volný termín. Je to pro muže nejsnazší cesta k prevenci a následné jistotě, že jsou zdravotně v pořádku,“ říká prof. Roman Zachoval.

Na vhodnost a důležitost prevence karcinomu prostaty budou v rámci kampaně upozorňovat také zapojení praktičtí lékaři, kteří budou informovat své pacienty z cílové skupiny o možnosti objednat se na Movember prohlídku a případně jim poskytnou také letáček s bližšími informacemi.

Není na co čekat. Na preventivní prohlídku k urologovi by se muži měli objednat po 50
Na vznik nádorů prostaty může mít obecně vliv životní prostředí, kouření, nedostatek zeleniny, ovoce a vitamínu D nebo nevhodná strava s vyšším příjmem masa a živočišných tuků. Pouze asi 10 % případů vzniká dědičně.3 Rakovina prostaty nejčastěji postihuje muže ve věku 65 až 79 let, objevit se ale může i u čtyřicátníka: „Nejdůležitější je se o své zdraví aktivně zajímat. Preventivní kontroly prostaty sice zatím nejsou součástí hrazených screeningových programů, je však vhodné je pravidelně absolvovat od dovršení 50 let,“ doplňuje prof. Zachoval.

V současné době se naprostou většinu případů karcinomu prostaty podaří odhalit na základě vyšetření krve na hladinu prostatického specifického antigenu (PSA). Případně může lékař doporučit zhodnocení prostaty pohmatem přes konečník, které provede urolog. Prohlídka urologem je přitom mezi muži zbytečně démonizována, preventivní vyšetření prostaty není něco, čeho by se muži měli obávat nebo za co by se měli stydět. Samotná prohlídka netrvá déle než 30 minut. Do popředí se také v poslední době dostává vyšetření pomocí magnetické rezonance.

„Léčba karcinomu prostaty je v současné době účinná a pro pacienty dobře dostupná. Ale prevence a záchyt onemocnění v ranných stádiích je nejdůležitější. Právě proto se snažíme muže upozornit na možnost preventivního vyšetření i v rámci Movember prohlídky,“ říká závěrem prof. Zachoval.

Použité zdroje:

  1. https://www.cus.cz/wp-content/uploads/2021/01/FS-SD-Prostatakrebs-web.pdf
  2. https://cz.movember.com/about/foundation
  3. https://www.cus.cz/pro-pacienty/diagnozy/karcinom-prostaty/?print=print

Foto: archiv Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *