Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

TechnologieZe života

Kreditky letos slaví 63 let, do důchodu se ale nechystají, u Čechů získávají na popularitě

Kreditka je velice praktický nástroj denní potřeby pro malé i větší platby. Češi ji nejčastěji využívají v kombinaci placení s platební kartou od běžného účtu. Stále častěji se také stává součástí platebních aplikací v mobilním telefonu. V letošním roce slaví kreditní karta v plastové podobě své 63 výročí.
Kousek historie
Zrození kreditní karty se datuje do 18. září 1958, kdy Bank of America zahájila projekt plastových kreditních karet se speciálním povrchem, který umožnil čtení pomocí mechanických snímačů (imprinterů). Karty se staly odolnější, bezpečnější a pohodlnější pro uživatele i obchodníky a začaly se používat v masovém měřítku.

Češi a kreditky
Z dat ČSOB vychází, že kreditní kartu dlouhodobě využívají více muži (57 %), než ženy (43 %). Klienti nejvíce kreditní kartou utrácejí v průběhu prosince, následuje období horkého léta, konkrétně srpen. Oblast útrat se dlouhodobě nemění. Češi nejvíce utrácejí za potraviny, poté následují pohonné hmoty, poplatky za ubytování v hotelích a pokračují útraty v restauracích a také v lékárnách.

Ruku v ruce s inovacemi
Kreditní karta už dávno není jen kusem plastu, který by lidé museli nosit v peněžence. Kreditka se přesunula do mobilního telefonu a jejím prostřednictvím je možné také uskutečňovat platby pro které je charakteristická bezpečnost. V mobilních peněženkách jako je Google Pay nebo Apple Pay nejsou umístěna citlivá data, a navíc každá taková peněženka nabízí řadu bezpečnostních prvků jako je nutná aktivace NFC čipu, biometrické ověření nebo třeba zadání bezpečnostního kódu. Navíc má uživatel v aplikaci okamžitý přehled, za co zaplatil.

Balík výhod při placení s kreditkou
Banky nabízejí řadu výhod při používání kreditní karty. U ČSOB například klient získá až 55 dní bez úroku. V takovém případě nezaplatí ani korunu navíc. Ve stejné bance s kreditkou může klient také využít pojištění na vybrané zboží, které jí bylo uhrazeno. Pojištění je až na 6 měsíců a chrání proti rozbití a krádeži. Pojištění prodloužené záruky na vybrané produkty zase zajistí o rok prodlouženou ochranu. Tato služba je ideální v období Vánoc při nákupu vánočních dárků. Klienti díky ní mohou při nákupu elektroniky, domácích spotřebičů nebo kutilského nářadí ušetřit i několik tisíc v případě, že by si tuto službu museli platit.

Rady na závěr:

  1. Zjistěte si, zda se na nákupy, uskutečněné kreditní kartou, vztahuje u vaší banky prodloužená záruka.
  2. Hlídejte si bezúročné období na své kreditní kartě.
  3. Ověřte si, zda vaše banka poskytuje na výběry z bankomatu bezúročné období a jaké si účtuje za výběr poplatky.
  4. Pořiďte si mobilní platební aplikaci – získáte přehled nad svými platbami a díky mnoha bezpečnostním prvkům budou vaše platby v bezpečí proti zneužití.
  5. Seznamte se s poplatky za vedení karty a podmínkami používání.

Zdroj: ČSOB, foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *