Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Jídlo a pití🎄 Vánoce

Vánočka – pletené dílo, které nesmí chybět u sváteční snídaně

Představte si to dokonalé ráno během poklidných vánočních svátků, na které všichni tak netrpělivě čekáme celý rok. Za okny ještě jemná mlha, teploměr ukazující lehký prosincový mráz, na stole horká káva či voňavé kakao a v televizi oblíbená pohádka. K jedinečné atmosféře však nesmí chybět pokrm, který se právě ke snídani tak báječně hodí – vánočka. Domácí nasládlá pochoutka, která svou chutí dostane snad každého.

I když třeba nejste fanoušci sladkých snídaní, slavnostní dny jako ty vánoční si zaslouží změnu. A právě pečení a pojídání vánočky je zkrátka už tradice. Víte, co nesmí chybět v perfektní pletené dobrotě, která se v domácnostech připravuje již od 18. století, a jak na ni? Poradíme vám, jak vyzrát na kynuté pečivo, které bývá často strašákem nejedné hospodyňky!

Pro úspěšný výsledek nepodceňte výběr surovin. Nikdy nenahrazujte klasické máslo margarínem, přidejte i poctivé vepřové sádlo a nezapomeňte také na kvalitní mouku, kterou je třeba pořádně prosít. Ostatně všechny ingredience včetně důležitých kvasnic by měly být kvalitní. Zkuste vyrazit například na ekologickou farmu, kde seženete lokální bioprodukty. Pokud se na nákup vydáte do supermarketu, biopotraviny spolehlivě poznáte podle log biolistu a biozebry. Více informací pak najdete na stránkách myjsmebio.cz.

TIP: Perfektní mouku v bio kvalitě i mnohé další biopotraviny seženete na stránkách probio.cz.

Klíčem ke zdařilému výsledku je kromě surovin také důkladná práce – pořádně vypracovat těsto, které bude hladké, dobře propojené a nebude lepit. A pokud se bojíte samotného pletení, nepouštějte se do větších akcí a klidně upleťte obyčejný copánek. Na božské chuti to nic nezmění.

Pokud hledáte ten nejdokonalejší recept, vyrazte za babičkou, protože každá babička umí tu nejbáječnější vláčnou vánočku. Anebo vyzkoušejte ten náš!

Dokonalá vánočka
Suroviny:
600 g bio hladké mouky
150 g bio cukru
1/4 l bio mléka
30 g bio droždí
1 bio vejce
120 g bio másla
hrnek bio rozinek
lžička soli
lžička bio sádla
špetka muškátového květu
lžička nastrouhané kůra z bio citronu
hrst sekaných bio mandlí
1 bio vejce na potření

Postup:
V míse si smícháme trochu cukru, droždí a trochu mléka a vytvoříme si čerstvý kvásek, který necháme chvíli vzejít v teplém prostředí. Postupně jej pak zapracujeme do mouky, přidáme vajíčko, zbytek vlažného mléka i cukru, rozpuštěné máslo, sádlo, citronovou kůru, muškátový oříšek, rozinky a sůl. Důkladně vypracujeme nelepivé těsto. Může to chvíli trvat, ale výsledek se vyplatí. Hotové těsto necháme kynout na teplém místě. Po vykynutí si těsto rozdělíme na 9 stejných částí, potom rozdělíme na 4, 3 a 2 díly. Ze všech vypracujeme dlouhé válečky, které postupně propleteme. Pokud se na pletení necítíte, vytvořte si pouze 6 válečků, z nichž postupně vytvořte 2 copánky a uložte je na sebe. Ať tak nebo tak, vše pro jistotu přichytíme špejlemi, aby se dílo nevzhledně nerozpojilo. Vánočku potřeme rozšlehaným vajíčkem a posypeme plátky mandlí. Pečeme zhruba 40 minut na 160°C. Aby byla vánočka dobře propečená, pro jistotu do ní píchněte špejlí. Případně dopečte, dokud nebude špejle po vytažení suchá a čistá. Krásné Vánoce!

Kupujte BIO. Pro budoucnost!
Správným krokem, jak podpořit ekologické zemědělce, kteří přirozeně pečují o půdu, krajinu a hospodářská zvířata s maximální ohleduplností, je nákup jejich bioproduktů. Tím, že zvolíte lokálního dodavatele, máte navíc jistotu, že bioprodukty neputovaly dlouhé kilometry přes půl světa. Distribuční cesty a dojezdové vzdálenosti jsou velmi krátké. To pomůže nejen přírodě, ale rovněž nám i budoucím generacím.

Co je BIO?
BIO je certifikovaný systém hospodaření podložený národní i evropskou legislativou s vlastním kontrolním systémem garantovaným ze strany státu. BIO může být pouze ta potravina, která splňuje zákonem dané a státem kontrolované požadavky pro ekologické zemědělství. To je založeno na pestrém osevním postupu a péči o půdu. Pole jsou plná života, nepoužívají se na nich umělá hnojiva, pesticidy, geneticky modifikované organismy ani jiné chemické postřiky. Zvířata nejsou pouze využívána, ale je o ně s láskou pečováno. Produkce biopotravin v ekologickém zemědělství přírodu neničí. Naopak ji zlepšuje a uchovává pro příští generace.

Bioprodukty jsou vždy viditelně označené logy, která smí používat pouze ti producenti, již dodržují přesné legislativní zásady ekologické produkce. Systém prověřování je nastaven tak, že minimálně jedenkrát za rok projde celý řetězec od prvovýroby až po distribuci kompletní speciální kontrolou.

Jaká loga se používají k označení biopotravin?
Národní značení
Logo biozebry s nápisem „Produkt ekologického zemědělství“ se využívá jako známka biopotravin a také všech bioproduktů vyprodukovaných v ČR. Logo je dále doplněno o číselný kód kontrolní organizace (CZ-BIO-xxx), která provedla certifikaci bioproduktu v ČR.

Evropské značení
Pokud výrobek pochází z Evropské unie, musí být označen biolistem, číselným kódem kontrolní organizace a také informací o původu surovin. Ten se obvykle uvádí ve formátu EU, nebo mimo EU společně s názvem země, ve které byly vyprodukovány všechny použité suroviny.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *