Pes do bytu? Ano! Potřebuje hlavně péči a dostatek pohybu

Společnost psa vnáší do života spoustu radosti a pohody.  Ale je pořízení psa nejlepším rozhodnutím pro ty, kdo žijí v bytě? Ano! Pokud uvažujete o tom, že si pořídíte psa do bytu, nebojte se! Pro pohodlné soužití lidí a psů v městském bytě stačí dodržovat pár pravidel!  Poradíme vám, jak na to.

Pravidlo č. 1: Pravidelný režim a dostatek pohybu
„Často slyším názor, že když už psa do bytu, tak nějaké malé plemeno. Velikost psa ale není zásadní. Výběr vhodného psa do bytu by se měl odvíjet především od konkrétní rasy psa, a hlavně jeho temperamentu,” říká Zuzana Sequensová ze Spokojeného psa. „Je potřeba dopředu počítat s tím, že například aktivní plemena budou potřebovat opravdu dlouhé procházky, které jim zajistí dostatek pohybu. Případně můžete brát pejska na cvičák, který mu poskytne nejen fyzické ale i psychické cvičení. Obecně však platí, že každý pes žijící v bytě vyžaduje opravdu pravidelný venčící režim,” upozorňuje.  Než si pořídíte psa do bytu, měli byste si proto být jistí, že mu budete schopní dopřát dostatek pohybu a pravidelné venčení.

Pravidlo č. 2: Důsledná výchova
Důsledná výchova je samozřejmostí, která platí pro majitele všech psů bez ohledu na to, zda pes žije na zahradě nebo v bytě. Nicméně je dobré mít na paměti, že správný trénink vám soužití v bytě se svým čtyřnohým parťákem opravdu usnadní!

Určitě je dobré si předem stanovit hranice, co všechno chcete psovi dovolit, jestli ho například pustíte do postele nebo na gauč. Pokud mu to budete dovolovat jako malému, v dospělosti se tento zvyk jen nerad odnaučí,” radí odbornice na chov psů z e-shopu spokojenypes.cz

Zásadní je také pejska naučit na to, že bude doma sám, na samotu ho učte si zvykat postupně už od mala a neměli byste pejska nechávat samotného příliš dlouho. Dobrý výcvik je základem i pro dobré vztahy se sousedy, kteří určitě neocení celodenní štěkání nebo radostné skákání na každého, koho potkáte po cestě z procházky na chodbě.

Pravidlo č. 3: Vytyčený prostor
Každý pejsek potřebuje mít jasně vytyčený prostor, který bude jen jeho a kde se bude cítit dobře a bezpečně. Pejsek potřebuje vhodně umístěný pelíšek, kde bude mít klid a přehled o dění v domácnosti.

Před příchodem nového psa do bytu je dobré vše zabezpečit před zničením, ale také z opatrnosti, aby si zvědavý pejsek neublížil. Pokud máte kluzkou podlahu, je vhodné alespoň ze začátku zvážit neklouzavé podložky či koberec.

Pozor například na nestabilní kusy nábytku a dekorace, volné elektrické kabely, které by mohl překousat nebo jedovaté květiny. V době, kdy nebudete doba skvěle poslouží jsou například malá dvířka, která zabrání psovi ve vstupu do vybraných místností, aniž byste museli psa vyloženě zavírat za dveře.  „Nebojte se pejskovi pořídit i pokojovou klec, pokud mu hned od malička ukážete, že se jedná o bezpečné místo a pelíšek, získáte obřího pomocníka,” říká Zuzana Sequensová. „Je potřeba pejskovi ukázat, že ho nezavíráte za trest a klec může být pro psa místem odpočinku nebo i útočištěm, kam se schová například před nepříjemnou návštěvou,” dodává. Dejte mu do ní pohodlný pelíšek, pár hraček, pamlsek a misky na jídlo a vodu. Tím mu vytvoříte místo, kam se může schovat, když si potřebuje odpočinout.

Pravidlo č.4: Dostatek zábavy
Pobyt venku představuje pro psy fyzickou, ale i psychickou stimulaci. To byste mu měli zajistit i doma, aby se pejsek zabavil i ve chvílích, kdy s ním nebudete trávit čas.

Nezapomeňte svému čtyřnohému kamarádovi pořídit také dostatek hraček, které ho zabaví a nebude si hledat zábavu jinde v bytě. Ideální jsou různá kousátka, ale také interaktivní hračky, díky kterým si procvičí mysl a odměnou mu budou například různé pamlsky.

Rada na závěr
Se psem v bytě mají lidé zpravidla lepší vztah než s tím žijícím na zahradě, Tráví s ním daleko více času, který si pejsek opravdu užívá! Dobrý vztah je možné ještě více podpořit pravidelnou hrou se psem, jako je přetahování nebo učení jednoduchých triků,” uzavírá Zuzana Sequensová.

To váš pes potřebuje! 5 tipů pro majitele psů žijících v bytě
Samohýl Exclusive polštář pro psy
Stylový polštář k nakousnutí.  Takový si váš mazlíček zamiluje a už nebude chtít spát nikde jinde! Tento kvalitní pelíšek od českého výrobce je vyroben z bavlněné látky a aby neztrácel na pohodlnosti, je v několika bodech rovnoměrně prošitý.

Flaušová deka Trixie Beany béžová s černými tlapkami 100 cm
Tato roztomilá deka je vhodná pro všechny gaučové milovníky. Je měkká a hřejivá, psi ji milují. Deka navíc ochrání gauč před nežádoucím znečištěním.

Furminator Personal Hair Sweeper
Každý majitel domácích zvířát to zná. Psí chlupy, kam se jen podíváte. Zatočit s nimi vám pomůže Furminator Personal Hair Sweeper, užitečný pomocník do každé domácnosti.  Tento sběrač chlupů pomáhá odstraňovat zvířecí chlupy z oblečení, nábytku a tkanin.

Beeztees interaktivní dřevěná hračka Giono 2v1
Hračka, která upoutá pozornost a zaměstná i bystrou mysl! To je interaktivní hračka pro psy Beeztees Giono 2v1. Obsahuje 2 interaktivní hry v jednom balení. Do hračky se různými způsoby schovají oblíbené pamlsky a pes je musí svými smysly hledat a zdolávat.

Chuckit! házeč 18M s míčkem
Ideální zábava do parku! Zmenšená verze házeče míčků Chuckit je ideální na menší prostranství. Vejde se do batůžku, nebo plátěné tašky. Aportér je možné používat se standardními tenisáky nebo originálními míčky Chuckit!

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.