Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

9 důvodů, proč si nechat vyšetřit ledviny

Funkční ledviny jsou zásadní pro správné fungování celého organismu. Tento orgán má totiž v těle za úkol filtrovat krev, vylučovat z organismu škodliviny, a naopak zpětně vstřebávat pro organismus důležité látky, které sice prošly filtrací, ale jsou pro fungování organismu důležité. Jestliže jsou ledviny poškozené, je nutné odhalit to včas, aby nedošlo k nevratným změnám. K posouzení toho, zdali ledviny fungují správně, slouží biochemické vyšetření krve a moči. Přečtěte si, co vše patří mezi příčiny vleklého poškozování ledvin a jejich funkcí, a je tím pádem důvodem k tomu, abyste si tento orgán nechali pravidelně laboratorně vyšetřit.

1. Máte vysoký krevní tlak
Vysoký krevní tlak vede k plíživému poškozování ledvin, které může skončit až jejich úplným selháním. Ničí totiž cévy, které zásobují důležité orgány včetně ledvin krví a zajišťují jejich správnou funkci. Poškozené ledviny postupně ztrácejí schopnost vylučovat odpadní látky a vodu, které se hromadí v těle. Nevyloučená tekutina se zároveň může hromadit i v krevních cévách a už tak vysoký tlak ještě více zvyšovat.

2. Byl vám zjištěn zvýšený cholesterol
Zvýšený cholesterol sice sám o sobě ledviny nepoškozuje, může ale vést k ateroskleróze, tedy kornatění tepen, které vzniká v důsledku ukládání tukových látek do jejich stěn. Hypercholesterolemie je také často provázena vysokým tlakem, který ledviny poškozuje.

3. Trpíte cukrovkou
Diabetes mellitus neboli cukrovka je častou příčinou onemocnění ledvin a nejčastějším důvodem jejich chronického selhání. Permanentně vysoká hladina cukru v krvi totiž poškozuje cévy, včetně těch v ledvinách.

4. Byla vám diagnostikována dna
Při onemocnění dnou se v krvi hromadí nadměrné množství kyseliny močové, která se může vysrážet a postarat se nejen o bolestivé záněty v kloubech, ale i tvorbu ledvinových kamenů a vznik ledvinové koliky. Ta se projevuje velmi intenzivní bolestí zejména v podbřišku či na boku a v oblasti genitálií.

5. Míváte častou infekci močových cest
Opakující se nebo neléčené záněty močových cest mohou v některých ojedinělých případech přejít i na ledviny a poškodit jejich správnou funkci. Pokud touto nemocí často trpíte, snažte se ji svědomitě léčit a možným problémům předcházet. V každém případě vždy raději navštivte svého praktického lékaře, nefrologa nebo urologa.

6. Dlouhodobě užíváte léky
Veškerá léčiva, která tělu podáte, projdou jako součást krve také ledvinami. Dlouhodobé podávání takových léků, jako je např. Ibalgin, může v ojedinělých případech způsobit jejich poškození. Citelně pak mohou ledvinám uškodit některé léky na předpis. O jejich vydání vždy rozhoduje lékař, který je s kontraindikacemi dobře obeznámen a u rizikových pacientů by měl zvolit jiný postup. I u běžně dostupných léků nicméně platí, že jejich dlouhodobé užívání by mělo být jen pod dohledem lékaře.  

7. Nedodržujete pitný režim
Dodržování pitného režimu je pro správnou funkci ledvin stěžejní, a to celoročně. Dospělé osoby by měly vypít alespoň 1,5 l tekutin denně, a to nejlépe ve formě vody nebo čaje. Během horkých letních dnů či při zvýšené tělesné aktivitě je namístě tento objem zvýšit zhruba o 0,5 až 1 litr tekutin nebo častěji konzumovat ovoce s větším obsahem vody. Jestliže toto množství svým ledvinám nedopřáváte, riskujete vznik ledvinových kamenů či infekci močových cest.

Na druhou stranu to není dobré s pitím ani přehánět. Pití velkého množství tekutin denně může vést ke ztrátě koncentrační schopnosti ledvin, která je sice přechodná, ale v zátěžové situaci může člověka ohrozit.

8. Trpíte vrozenou vadou močových cest
Vrozené vady močových cest jsou zpravidla odhaleny a vyřešeny již v dětském věku. Tito jedinci však inklinují k infekcím močových cest a vyžadují trvalou urologickou péči. Pokud do této skupiny spadáte, nezapomeňte proto návštěvy lékaře dodržovat.

9. Protože poškozené ledviny nebolí
K rozpoznatelným příznakům poškození funkce ledvin dochází zpravidla až ve chvíli, kdy se jejich filtrační schopnost sníží na jednu čtvrtinu a návratnost jejich plné funkce již není možná. Až polovina nemocných v terminálním stadiu selhání ledvin tak do v tomto případě nutného dialyzačně-transplantačního programu přichází „z ulice“. Řadu let totiž o svém vleklém onemocnění či poškození ledvin kvůli zanedbané prevenci neměli povědomí.

Vyšetření alespoň jednou za dva roky
Abyste předešli snižování filtrační schopnosti ledvin či jejich úplnému selhání, měli byste v dospělém věku absolvovat alespoň jednou za dva roky vyšetření. Cukrovkáři, lidé trpící dnou, vysokým krevním tlakem nebo ti s vrozenými vadami močových cest by měli funkční vyšetření ledvin pro jistotu podstupovat nejméně jednou ročně.

Ledviny se dají vyšetřit ze vzorku krve, nebo z moči. Z krve lékaři vyčtou hodnoty močoviny (urea) a kreatininu. Tyto dusíkaté sloučeniny jsou ledvinami vylučovány z těla. Pokud je jejich množství v krvi vysoké, poukazuje to na nesprávnou funkci ledvin.

Moč je odpadní tekutina, kterou ledviny přímo vytváří. Pokud například test odhalí v moči bakterie, pak může jít o zánět močových cest, ve vážnějším případě o zánět ledvin. Dalším signálem onemocnění ledvin může být nález zvýšené koncentrace bílkoviny v moči. Krev v moči se zase vyskytuje u infekčního zánětu nebo nádorových onemocnění ledvin a močových cest.

Na test si můžete zajít i sami
O vyšetření ledvin můžete poprosit svého praktického lékaře. Během Světového dne ledvin, který připadá každoročně na druhý březnový čtvrtek, vyšetření nabízejí i nefrologické ambulance. Zajít si na něj však můžete i sami bez objednání. Stačí navštívit kterékoli z 65 odběrových míst společnosti SYNLAB a o vyšetření požádat. Zaplatíte za něj 179 Kč.

Foto: archiv 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *