Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Jarní únava a jak jí předejít

Jarní únava je projevem dlouhých zimních dní, potažmo měsíců. Na naše tělo působí jak chlad, tak nedostatek slunce a denního světla. Zažíváme celkový útlum, a to fyzický i mentální, což vede ke komplexnímu oslabení organismu a únavě bez ohledu na množství spánku. Naší fyzické kondici paradoxně nepřidává ani postupné oteplování, kdy ranní teploty mohou být pod nulou, zatímco odpolední i nad 10 stupňů. Existuje však několik triků, jak jarní únavě předejít.

Jarní únava se neprojevuje jen fyzicky, ale také psychicky. Vyjma apatie, bolesti svalů, kloubů či hlavy často dochází k poruchám soustředění, nervozitě či náladovosti. Tyto stavy se mnohdy nedají zcela eliminovat, protože v zimních měsících jsme chtě, nechtě celkově oslabeni. Dá se jim však částečně přecházet, ať už udržováním dobré fyzické kondice, zdravějším stravováním nebo s pomocí vitaminových doplňků. V krajních případech můžeme naše celkové rozpoložení konzultovat také s psychologem, protože jarní únavu lze poměrně snadno zaměnit za počínající stádium deprese.

Doplňte energii
Pro doplnění energie jsou ideální například ovesné vločky, které mají antidepresivní účinky, zvyšují pozornost a napomáhají soustředění. Také různé druhy oříšků bohatých na bílkoviny, vitamíny, minerály a železo. Banány naopak přispívají k okysličení krve, brokolice zase obsahuje spoustu vlákniny, kyseliny listové a zejména zvýšené množství vitamínu C. Na místo dezertu si dopřejte přírodně slazenou energetickou tyčinku nebo fresh juice z čerstvého ovoce nebo zeleniny.

Pozitivní doping
Některé vitamíny naše tělo není schopno samo vytvářet, proto si je třeba pomoci jinou cestou. Například vitamín D, který je tak důležitý právě v zimních měsících, protože podporuje přirozenou imunitu. Ne jinak tomu je u omega3 mastných kyselin a vitamínu C. Jejich cenným zdrojem je například prémiový doplněk stravy MemoComplex. Nejen, že přispívá ke snížení únavy a vyčerpání, posiluje také kognitivní, psychické funkce a fungování nervového systému. Je totiž založen na bázi rybího oleje z udržitelných mořských zdrojů. „MemoComplex je k dostání v balení 60 kapslí, jejichž hlavní účinné látky tvoří omega-3 mastné kyseliny, které si tělo nedokáže samo vyrobit. Málokdo ale ví, že se omega3 mastné kyseliny dělí na dvojí a to DHA (kyselinu dokosahexaenovou) a EPA (kyselinu eikosapentaneovou). Zatímco první přispívá k normální funkci srdce, druhá ke správné funkci zraku a mozku. Účinku je dosaženo při použití 250 mg DHA denně, přičemž 1 kapsle MemeComplexu obsahuje 260 mg DHA,“ říká Jan Řepa, zástupce značky NaturaMed Pharmaceuticals. Další účinnou látkou je pepř, který povzbuzuje nervový systém.

Zacvičte si
Před jarní únavou mají navrch ti, kteří sportují. Ostatní by měli rozhodně začít! Sport totiž posiluje nejen naši fyzickou, ale také psychickou stránku, přičemž pro vytvoření zdravého návyku stačí pouhý měsíc pravidelného tréninku. Poté si naše tělo navykne na přísun dopaminu a začne sport samo vyžadovat. Ne nadarmo se proto říká, že sport je jako droga. Pohyb na čerstvém vzduchu navíc uvolní napětí, protože se nám rychleji okysličuje mozek. Fyzičku a imunitu lze však posílit i v sauně. Kombinací horka a chladu se zvyšuje tělesný tep, což má příznivý efekt na fyzickou kondici. Pocením se tělo navíc zbavuje nebezpečných toxinů.

Zdroj: www.memocomplex.cz, foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *