Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Jídlo a pitíSport

Postavu si můžete vytvarovat i doma, stačí mít plán

I když se protipandemická opatření postupně uvolňují, návrat lidí do fitness center je velmi pozvolný – říká fitness trenér a výživový poradce Petr Sedláček. Přestože si podle jeho slov postavu efektivněji vytvarujete „ve fitku“, pokud vám domácí cvičení vyhovuje, není třeba se ho vzdávat. O úspěchu ale rozhoduje dobrý tréninkový plán.

Cvičení ve fitness centru má svoje nesporné výhody, ale zároveň i omezení. Někomu víc vyhovuje sociální kontakt, jiného k výkonům motivuje prostředí či trenér. Mnoho lidí si ale během pandemie zvyklo na domácí pohodu a začali cvičit sami. Pochvalují si především množství času, které ušetří na docházení. Podle odborníka je to vždy lepší než pro sebe nedělat nic. „Pokud jde o tvarování postavy, dobrých výsledků můžete dosáhnout i doma,“ říká P. Sedláček a vysvětluje, že tento přístup je vhodný zejména pro začátečníky. „Svaly potřebují pro svůj růst progresivní přetížení a pro pokročilejšího cvičence je velmi těžké vyvinout toto přetížení v domácích podmínkách. U začátečníků to ale rozhodně možné je.

Zapomeňte na „zkratky“
S nástupem pandemie se zejména na sociálních sítích rozmohly různé třicetidenní výzvy zaměřené na formování konkrétní partie těla. Odborník ale upozorňuje, že podobné plány mohou v tom lepším případě vyústit do zklamání: „Tyto výzvy zapojují většinou jen jednu svalovou partii, takže pokud chcete zhubnout, je to neefektivní cesta. Navíc na to, aby sval rostl, potřebuje čas na regeneraci, proto je nesmysl posilovat ho každý den. Jestliže ale máte promyšlený třicetidenní tréninkový plán na celé tělo, to je samozřejmě něco jiného,“ říká P. Sedláček a dodává: „Je důležité dodržovat cvičební plán a nejen dělat to, co vás právě napadne. Pokud sami nevíte, jak na to, doporučuji sehnat si tréninkový plán od certifikovaného trenéra.“

V pohodlí domova
Jednoduchou cestu ke krásnější postavě navrhl Petr Sedláček i v praktickém e-booku, podle kterého můžete efektivně tvarovat jednotlivé svalové partie i v domácím prostředí. E-book vznikl ve spolupráci se značkou SodaStream, jejíž filozofií je právě zdravý životní styl a perlivá voda v pohodlí domova. Petr Sedláček patří k jejím dlouholetým ambasadorům. „Při kvalitě pitné vody, jakou má k dispozici téměř 95 % obyvatel České republiky, je zvyk nakupovat vodu zabalenou v jednorázových PET lahvích nejenže zbytečným luxusem, ale i neudržitelným trendem. O to více nás těší, že v průměru každá šestá česká domácnost už používá výrobník SodaStream. Nyní jim k němu přidáváme i praktický tréninkový plán, podle něhož mohou cvičit stejně jednoduše – v pohodlí domova,“ říká Michal Panis, brand manažer značky SodaStream v České republice. E-book si mohou bezplatně stáhnout současní i budoucí uživatelé SodaStream přímo z webové stránky.

Vše máte doma
Vše, co potřebujete, máte doma – to je základní myšlenka domácího tréninkového plánu od Petra Sedláčka. Cviky v e-booku jsou vhodné pro úplné začátečníky i ty pokročilé. Ke každému cviku trenér přiřadil doporučení na počet opakování, která odpovídají různým úrovním fyzické kondice. „Cviky jsou rozdělené do tří sestav, které byste měli odcvičit v jednom dni. Všechny tři sestavy můžete absolvovat najednou, což vám nahradí skoro plnohodnotný trénink ve fitness centru. Pokud nemáte dostatek času nebo jste úplný začátečník, trénink si můžete rozdělit a tři sestavy odcvičit postupně – například ráno, v poledne a podvečer,“ radí dlouholetý trenér. Podle jeho slov byste měli cvičit aspoň třikrát týdně, ideálně ale čtyřikrát.  „Ke cvičení nepotřebujete opravdu nic speciálního, maximálně podložku na cvičení. Činky nahradí lahve Fuse s objemem jeden litr, naplněné vodou, určitě z nich ale během cvičení neupíjejte,“ upozorňuje P. Sedláček a přidává i praktickou radu: „Pokud jde o pitný režim, ke cvičení si nachystejte lahev My Only Bottle s objemem 0,6 litru, což je množství, které vám akorát vystačí na všechny tři sestavy.“

Dlouhodobý plán?
Každý cvik v e-booku má doporučený počet opakování v závislosti na tom, zda jste začátečník, mírně pokročilý nebo pokročilý. Náročnost cviků můžete zvýšit přidáním opakování. Po dvou týdnech můžete zvýšit i počet dní a cvičit čtyřikrát týdně – v pondělí, v úterý, ve čtvrtek a v pátek. Zvyšovat lze i zátěž, téměř při každém cviku můžete mít v rukou lahve naplněné vodou. Začněte s menšími a postupně je zaměňte za větší. „E-book můžete používat celoročně, pokud je vaším cílem jen udržování se v kondici. Jestliže ale chcete tělo více tvarovat nebo dosáhnout většího progresu, po osmi týdnech zaměňte cviky aspoň na jeden měsíc. Následně se můžete k původnímu tréninku opět vrátit,“ dodává autor. Kompletní e-book je ke stažení zde.

Foto: SodaStream

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *