Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Ze života

Rusové a Bělorusové můžou dokončit své žádosti o český pobyt, rozhodla vláda

Vláda České republiky se včera rozhodla zmírnit opatření směrem k Ruským a Běloruským občanům. Ti, kteří měli už před válkou zažádáno o povolení k dlouhodobému pobytu, mohou nově své žádosti dokončit a zůstat v Česku. Diskriminační opatření se ale netýká stovek lidí a jejich rodin, kteří z Ruska a Běloruska odešli právě kvůli nesouhlasu s ruskou válečnou politikou.

Z Ukrajiny už uprchly téměř 4 miliony lidí a toto číslo každým dnem roste. Ukrajinským migrantům, kteří se snaží dostat ze spárů ruské invaze se v evropských státech dostává vstřícné pomoci, ubytování a množství pracovních nabídek k zapojení se do plynulého chodu společnosti. Kompletně jiný přístup zažívali až do včerejška Rusové.  A to dokonce i ti, kteří do České republiky přijeli již před invazí a od režimu se otevřeně distancují. Právě ten byl v mnoha případech hlavním důvodem, proč se Rusko rozhodli opustit. Na svou národnost dopláceli, i když Putinovu válku nepodporují a stojí za Ukrajinou.

„V podobné situaci jsou stovky lidí s jejich rodinami. Do Ruska se vracet nechtějí, protože nehodlají podporovat Putinův režim. Už jen samotnými daněmi, které by museli platit by se spolupodíleli na financování války. Návrat do Ruska je navíc složitý už jen tím, že ruské aerolinky nesmí do EU létat,“ říká Miroslav Mejtský, expert na pracovní migraci a relokační služby ze společnosti Petyovský & Partners.

Vláda se rozhodla zmírnit diskriminační opatření
Celá situace Rusy v Česku na vlastní kůži zasáhla především proto, že 25. února 2022 vláda na mimořádném jednání rozhodla o zastavení vydávání víz a povolení k dlouhodobým pobytům lidem s ruským a běloruským občanstvím. Ten, kdo v Česku bydlel a pracoval již před začátkem invaze, pouze čekal na výdej povolení k dlouhodobého pobytu, by se ho s tehdejším rozhodnutím nedočkal.

Nové ustanovení umožňuje všem, kdo měli zažádáno o povolení k dlouhodobému pobytu a již si vyzvedli takzvané vstupní vízum, dokončit proces získání pobytového oprávnění a nemusí mít strach z nuceného vycestování do Ruska.

„Jsme rádi, že česká vláda přehodnotila situaci a umožnila všem lidem, kteří už tu před válkou byli, dokončit proces získávání pracovních pobytových povolení. Z osobní zkušenosti s našimi klienty s ruským občanstvím jsme viděli jejich bezmoc z první ruky. Čerstvě přistěhovaný IT specialista prodal všechen svůj majetek v rodné zemi, s rodinou se přestěhoval do Česka a v tu ránu byl nucen se vrátit zpět, což už prakticky nešlo,“ zakončuje Mejtský.

Zdroj: Petyovský & Partners, foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *