Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Jídlo a pití

Jaké mají Češi DRINKiQ? 6 zajímavých faktů o našich znalostech alkoholu

Myslíte si, že toho o alkoholu víte dost? Společnost Diageo, přední světový výrobce a distributor alkoholických nápojů, zahájila v Česku v roce 2021 kampaň DRINKiQ, která má zvýšit povědomí o důležitosti zodpovědné konzumace alkoholu. Po prvním úspěšném kole kampaně oslovila společnost Diageo Čechy podruhé a připravila si pro ně další DRINKiQ kvíz s 10 otázkami. Ten nám i letos umožnil ověřit si, jak dobře se Češi v této problematice orientují a zda znají základní fakta o alkoholu.

Tentokrát se do kvízu zapojilo 2 600 Čechů, kteří se rozhodli otestovat své znalosti. V průměru znali správnou odpověď na šest z deseti otázek, což je stejné jako v loňském roce. Otázky zahrnovaly obecné informace o alkoholu a jeho účincích na lidský organismus a toto jsou ta nejzajímavější zjištění:

1. Více než 60 % účastníků se domnívalo, že mícháním piva, vína a lihovin se rychleji opijí.
Jedná se však o rozšířený mýtus, protože účinek závisí na množství vypitého alkoholu, nikoli na jeho druhu.

2. Přibližně desetina dotazovaných nevěděla, že pokud muži a ženy podobné výšky vypijí stejné množství alkoholu, bude to na ně mít rozdílný vliv.
Játra zpracovávají alkohol prostřednictvím enzymu zvaného alkoholdehydrogenáza neboli ADH. Ženy mají v těle tohoto enzymu přirozeně méně, a proto mohou vypít stejné množství alkoholu, ale jeho účinky pociťují silněji.

3. Tři čtvrtiny Čechů nevěděly, zda nejvíce alkoholu obsahuje panák lihoviny, středně silné pivo nebo sklenka vína.
Pravdou je, že běžný nápoj z lihovin, piva nebo vína obsahuje stejné množství alkoholu. Účinek na vaše tělo závisí na tom, kolik ho zkonzumujete.

4. Zajímavé je, že více než 11 % účastníků se domnívalo, že děti mohou pít malé množství alkoholu, aby pochopily, jak je důležité pít zodpovědněji v dospělosti.
Děti a nezletilí by však alkohol neměli pít nikdy.

5. Čtvrtina lidí si myslela, že pivo je zdravější variantou ke sklence vína nebo míchanému alkoholickému nápoji, jako je například koktejl.
Standardní velikost porce lihovin, piva nebo vína obsahuje stejné množství alkoholu, což je přibližne 10-15 ml. Účinek na váš organismus je dán množstvím vypitého alkoholu, nikoli tím, co vypijete.

6. Nicméně přes 75 % Čechů vědělo, že pitím pouze vína a vyhýbáním se pivu a silnému alkoholu se jim kalorie snížit nepodaří.
Množství kalorií závisí na síle alkoholu, velikosti porce a dalších přísadách, které si do nápoje přidáváte.

Kampaň DRINKiQ v dalších zemích
Kampaň byla kromě Česka spuštěna také v dalších 4 zemích východní Evropy: Bulharsku, Chorvatsku, Rumunsku a Maďarsku. Na všech 5 trzích bylo vyplněno přes 33 000 kvízů. Přestože většina výsledků je ve všech zemích podobná, některé se liší. Zatímco v Česku dokázaly správně zhodnotit množství alkoholu v jednotlivých porcích nápojů pouze dvě desetiny účastníků, například v Bulharsko to bylo téměř 45 %. Na všech 5 trzích 85 % respondentů uvedlo, že díky těmto informacím je méně pravděpodobné, že budou řídit pod vlivem alkoholu, zatímco 77 % má nyní pocit, že ví o alkoholu a jeho účincích na organismus více.

Zdroj a foto: Diageo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *