Co potřebujeme pro kvalitní spánek?

Každý z nás ví, že klidný a kvalitní spánek je pro lidský organismus nezbytný. Naše tělo si potřebuje odpočinout, zregenerovat a nabrat síly na další den. Při spánku by nás tedy nemělo nic rušit, nic by nám nemělo vadit. Proto je dobře ujistit se, jestli máme vše, co je pro klidný spánek potřeba – kvalitní postele, povlečení i dostatečné zatemnění oken ložnice.

Nanovlákno zachytí bakterie, viry, alergeny i roztoče
Povlečení a dalšího ložního prádla je na trhu široká nabídka. Podle čeho tedy vybrat povlečení, které pro nás bude nejlepší? Při tomto rozhodování bychom kromě vzoru a barvy měli vzít v úvahu materiál. Jednou z nejlepších voleb je povlečení, které je vyrobeno z materiálu na bázi nanovláken. Tento moderní materiál se začíná stále více používat v různých oblastech lidské činnosti. Všichni si dobře pamatujeme, jak často bylo nanovlákno zmiňováno v období nejsilnější pandemie jako materiál obsažený v kvalitních rouškách. Materiál, který ochránil před nebezpečným virem. Vlastnosti nanovlákna jsou skutečně pozoruhodné. Nanovlákenné materiály jsou vyrobené z velice tenkých vláken, což zajišťuje velikou porozitu. Díky této vlastnosti je nanovlákno schopno zachytit bakterie, viry, alergeny i roztoče.

Protiroztočové povlečení je skvělou volbou
Pokud tedy vybíráme nové povlečení a chceme kromě pěkného designu vybrat i kvalitní materiál, pak je dobré rozhodnout se pro protiroztočové povlečení. Toto povlečení je vyrobené z bavlněného saténu s přidanou nanotkaninou. Nanotkanina zabraňuje průniku roztočů i alergenů a tak vytváří pro náš spánek nanejvýš čisté prostředí, ve kterém nás nebude nic rušit. Kvalitní bavlněný satén zase zajišťuje to, že povlečení je příjemné na dotek a jeho barvy nevyblednou ani při častém praní.

Výběr správné matrace a roštu je zásadní
Bez kvalitní postele se s klidným a hlubokým spánkem můžeme rozloučit. Výběr vhodné postele je tedy základem našeho snažení o zlepšení kvality spánku. Jakou postel ale zvolit? Nejprve bychom se měli zaměřit na výběr matrace a roštu. Matrace by měla být dostatečně pevná a poskytovat oporu celému tělu. Nejoblíbenějším typem matrace je matrace z polyuretanové pěny. Tato matrace je tvarově stálá, pevná a prodyšná. Dalším typem je matrace z HR pěny, která je vzdušná, má schopnost odvádět teplo a poskytuje správnou oporu páteři. Tyto dva typy matrací se většinou kombinují s lamelovým roštem. Matrace z paměťové pěny je označována za nejpohodlnější typ matrace, která se přizpůsobí našemu tělu a která se kombinuje s laťkovým nebo lamelovým roštem. Pružinové matrace jsou pak tužší než pěnové, ale zároveň zajištují tělu zvýšené pohodlí. Matrace a rošty se vybírají především podle naší tělesné hmotnosti, ale také podle věku a pohlaví.

Nabízí se hned několik typů postelí
Při výběru postele máme několik možností. Můžeme zvolit klasickou čalouněnou postel, kterou koupíme kompletní. V tom případě bychom se měli přesvědčit, že nám bude vyhovovat nejen rozměry a designem, ale že pro nás bude dostatečně pohodlná. Výhodou tohoto typu postelí je, kromě přijatelné ceny, praktický úložný prostor. Trochu neznámým pojmem jsou boxspring postele, které se také označují jako americké. Tyto pohodlné a luxusní postele mají dvojitou matraci, což umožňuje bezproblémové vstávání a ulehání.  Dvojitá matrace se skládá ze spodní matrace, která je pružinová, a z vrchní matrace, kterou si můžeme vybrat podle svých potřeb. Některé postele jsou doplněné o takzvaný topper, který prodlužuje životnost matrace, a většina modelů má i úložný prostor. Postele z masivu se kromě jedinečného designu vyznačují také vysokou pevností a dlouhou životností. Můžeme zvolit postel z měkkého dřeva (smrk, borovice), která má příznivou cenu, ale na druhou stranu je méně pevná a má nižší životnost. Postel z dubového či bukového dřeva bude dražší, za vyšší cenu ale získáme pevnější postel s delší životností. K tomuto typu postelí si můžeme dokoupit i zásuvku pod postel a budeme tak mít i nový úložný prostor.

Blackout závěsy ložnici dokonale zatemní
Aby nás při spánku nerušila světla projíždějících aut nebo pouliční lampy, potřebujeme dostatečné zatemnění oken. Je možné zvolit některý z typů žaluzií nebo neprůsvitné závěsy. Pokud si zvolíme závěsy, tak spolu s funkčností získáme i zajímavý designový prvek. Můžeme si vybrat takzvané blackout závěsy, které zajistí dokonalé zatemnění, nebo dimout závěsy, které v ložnici vytvoří příjemné šero. Pojem zatemňovací závěsy se mnohým z nás spojuje s tmavou látkou, ale i u tohoto typu závěsů je výběr ze široké palety barev.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.