Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

BydleníZe života

Pomozte zachránit poslední smaltovnu v Evropě

Dva kamarádi, Jan Novák a Mirek Rykl, se pokouší zachránit poslední smaltovnu v Čechách i v Evropě. Tradiční litinové smaltované nádobí, jak ho známe od našich babiček, je ikonickou součástí českých kuchyní, která se předává z generace na generaci. Zdravotně nezávadné smaltované nádobí má své kořeny již v první polovině 19. století. Firma Český smalt vlévá této české klasice nový život a energii. Tradiční výrobu smaltovaného litinového nádobí může nyní široká veřejnost podpořit skrz portál Hithit, kde je nádobí k zakoupení za výhodnou cenu.

Společnost Český smalt byla založena v roce 2019 v Oseku u Hořovic s cílem zachránit výrobu v bývalém smaltéřském učilišti. Vedle produkce litinového smaltovaného nádobí se zabývá i renovacemi a smaltováním historických litinových předmětů, jako jsou například nástěnné zahradní výlevky. Firma je pokračovatelem díla Eduarda Bartelma, vynálezce zdravotně nezávadného smaltu, který již v roce 1838 založil v Novém Jáchymově první továrnu na smaltované litinové nádobí. Tvary vyráběného nádobí a pečících forem pocházejí ze začátku 20. století a jejich autory byli převážně mistři z blízkých Železáren Komárov.

Český smalt se jako jediná firma na českém trhu zabývá smaltováním tradičního litinového nádobí a forem na pečení a umí ho také zrenovavat. Moderními postupy dovádí k dokonalosti proces zdravotně nezávadného smaltování. Smaltování rozšiřuje již tak výborné vlastnosti litinového nádobí. Tyto rozšířené vlastnosti vycházejí z podstaty smaltu jako takového, který je v novodobém pojetí s použitím moderních technologií považován za povrchovou úpravu 3. tisíciletí pro svoji stálost všech vlastností.

Nespočet výhod a sleva za dobrý skutek
Výhodou litinového smaltovaného nádobí je zejména dokonalý rozvod tepla při přípravě jídel. Díky svému hladkému povrchu podobnému sklovině je snadno udržitelné, nemnoží se na něm bakterie a chrání před pronikáním škodlivých iontů z kovu do pokrmů. Smaltovaná vrstva je navíc vysoce odolná proti korozi a mechanickému poškození a nabízí velkou variabilitu a stálost v barevném provedení. Český smalt nabízí nádobí řady Gourmetina, které je nejenom krásné, ale i funkční a těší se dlouhé životnosti. Pro zajištění nejvyšší kvality je nádobí pravidelně přezkušováno a atestováno pro styk s potravinami Technickým a zkušebním ústavem Praha.

Pro každý kus smaltovaného nádobí se musí odlít originální litinový odlitek, což není možné bez tzv. modelového zařízení. Pokud nemá výroba tradičního českého smaltovaného litinového nádobí skončit, musí být současné zastaralé modelové zařízení pro každý produkt nahrazeno a uzpůsobeno potřebám moderního slévárenství. Výroba modelových zařízení je finančně velmi náročná a proto se její financování rozhodli Jan Novák společně s Mirkem Ryklem podpořit kampaní na platformě HitHit, kde si přispěvatelé mohou pořídit s láskou vyráběné nádobí řady Gourmetina od Českého smaltu se slevou 20 % a pomoci tak udržet tuto českou tradici v 21. století. Odkaz na kampaň Český smalt na Hithitu.

Foto: HitHit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *