Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Jídlo a pití

Povinná výbava do letních dnů! Vsaďte na domácí ledové osvěžení

Nedáte během léta dopustit na nejrůznější zmrzliny nebo nanuky, které nejenže skvěle chutnají, ale zároveň dokonale zchladí a osvěží? I když nám obchody nabízejí nepřeberné množství různých druhů i příchutí, domácí přípravě se zkrátka nic nevyrovná. Vyzkoušejte naše tipy a dopřejte si originální dobroty, které si zamilují ve vaší rodině všichni od nejmladších po nejstarší.

Nenechte se mýlit, že příprava chutných mražených nanuků je náročná nebo že zabere velké množství času. Věřte, že pro dokonalé dobrůtky se obejdete jen s několika základními ingrediencemi a mixérem, případně formičkami na nanuky, které seženete v každém supermarketu.

Kvalita na prvním místě
Velkou výhodou po domácku připravených zmrzlin je bezesporu fakt, že přesně znáte jejich složení. Nenechte nic náhodě a dopřejte si proto to nejlepší, co můžete. Základem úspěchu lahodné zmrzliny, kterou ocení i ti nejnáročnější, jsou kvalitní suroviny. Vsaďte na lokální, sezónní bio ovoce vypěstované v režimu ekologického zemědělství. To je založeno na volbě vhodných podnoží a odrůd, vysazených na správném stanovišti, s co největší biodiverzitou. Čím více druhů žije totiž uvnitř sadu i v jeho okolí, tím větší je pak jeho ekologická stabilita, což koresponduje s přirozenou ochranou proti škůdcům využívanou v ekologickém zemědělství. Základem hospodaření bez chemických přípravků na ochranu rostlin je především prevence, proto se v ekologickém ovocnářství často používají odrůdy rezistentní vůči některým chorobám. Co se týče výživy a hnojení, nemohou ekologičtí ovocnáři využívat ani průmyslová hnojiva. Potřebné živiny proto dodávají stromkům prostřednictvím kompostu či hnoje zapraveného do půdy, popř. zatravněním meziřadí, mulčováním či nastýláním příkmenných pásů. Možná je pak i forma hnojení na list, a to výluhy z kompostů či například různými zákvasy z bylin.  Více informací o ekologickém zemědělství najdete na myjsmebio.cz.

Nakupujete-li biopotraviny v obchodech, vždy dbejte na správné značení, tedy na loga biozebry a biolistu. Vyrazit ale můžete také přímo ke zdroji na blízkou ekofarmu. Pokud nevíte, která se nachází právě ve vašem okolí, mrkněte na interaktivní mapy kamprobio.cz a lovime.bio. Nákupem lokální bio produkce podporujete ekologické zemědělce a zároveň se podílíte i na zvýšení kvality života, zaměstnanosti a atraktivity regionu, který je třeba právě vaším domovem.

Malinové nanuky se zakysanou smetanou
Suroviny:
200 g bio malin
150 g bio zakysané smetany
šťáva z bio citronu
2 lžíce bio medu

Postup:
Maliny důkladně omyjte, nechte odkapat a spolu s medem dejte do mixéru. Přidejte zakysanou smetanu, zakápněte citronovou šťáv ou a vše rozmixujte. Hotovou směs nalijte do formiček na nanuky přibližně 2 centimetry pod okraj. Do nanuků zapíchněte dřívka a dejte zamrazit nejméně na 4 hodiny, ideálně však přes noc.

TIP: Před podáváním vložte formičky se zmrzlinou pod proud vlažné vody. Nanuk pak půjde od formičky lépe oddělit a vytáhnout.

Lahodná borůvková zmrzlina
Suroviny:
500 g bio borůvek
85 g bio cukru moučka
200 ml bio smetany
šťáva z bio citronu

Postup:
Borůvky důkladně propláchněte a přidejte spolu s ostatními ingrediencemi do mixéru.  Mixujte 3–⁠4 minuty, dokud nebude ovocná směs hladká. Přelijte ji do uzavíratelné nádoby a vložte na několik hodin do mrazáku. Kopečky ztuhlé zmrzliny podávejte ve zmrzlinových kornoutech nebo v miskách.

Osvěžující jahodový sorbet
Dáváte před smetanovými zmrzlinami přednost těm s větším obsahem ovoce? Vsaďte na sorbet, který neobsahuje žádné mléčné výrobky a skládá se čistě z ovoce a cukru. Příprava sice zabere o něco více času než u klasické zmrzliny, výsledná chuť ale rozhodně stojí za to!

Suroviny:
200 g bio třtinového cukru
200 ml vody
500 g jahod
šťáva z bio citronu

Postup:
Do kastrůlku nasypte cukr, zalijte jej vodou a vařte, dokud ze směsi nevznikne sirup. Ten poté nechte zcela vychladnout. Omyté a pokrájené jahody rozmixujte, následně ještě propasírujte, abyste se zbavili zrníček, a společně s citronovou šťávou vmíchejte do cukrového sirupu. Směs přelijte do uzavíratelné nádoby a dejte do mrazáku. Polozmrzlý sorbet zhruba po 4 hodinách vyjměte a opět rozmixujte, čímž zabráníte vytvoření nežádoucích ledových krystalků. Dejte přes noc zamrazit a podávejte, kdykoli přijde chuť na perfektní sladké osvěžení.

Tip na závěr: Pro lahodné ovoce, ale také zeleninu nebo bylinky v bio kvalitě se vydejte třeba na biofarmu Živá farma, kterou najdete ve Zlínském kraji v obci Šanov. Více informací se dozvíte na zivafarma.cz.

Kupujte BIO. Pro budoucnost!
Chceme-li podpořit lokální ekonomiku, není nám lhostejná příroda a životní prostředí, a navíc myslíme na budoucnost naši i našich dětí, měli bychom na to dbát zejména v uličkách mezi nákupními regály. Správným krokem, jak podpořit ekologické zemědělce, kteří přirozeně pečují o půdu, krajinu a hospodářská zvířata s maximální ohleduplností, je totiž nákup jejich bioproduktů. Tím, že zvolíme lokálního dodavatele, máme navíc jistotu, že bioprodukty neputovaly dlouhé kilometry přes půl světa. Distribuční cesty a dojezdové vzdálenosti jsou velmi krátké. To pomůže nejen přírodě, ale rovněž nám i budoucím generacím.

Co je BIO?
BIO je certifikovaný systém hospodaření podložený národní i evropskou legislativou s vlastním kontrolním systémem garantovaným ze strany státu. BIO může být pouze ta potravina, která splňuje zákonem dané a státem kontrolované požadavky pro ekologické zemědělství. To je založeno na pestrém osevním postupu a péči o půdu. Pole jsou plná života, nepoužívají se na nich umělá hnojiva, pesticidy, geneticky modifikované organismy ani jiné chemické postřiky. Zvířata nejsou pouze využívána, ale je o ně s láskou pečováno. Produkce biopotravin v ekologickém zemědělství přírodu neničí. Naopak ji zlepšuje a uchovává pro příští generace.

Bioprodukty jsou vždy viditelně označené logy, která smí používat pouze ti producenti, již dodržují přesné legislativní zásady ekologické produkce. Systém prověřování je nastaven tak, že minimálně jednou za rok projde celý řetězec od prvovýroby až po distribuci kompletní speciální kontrolou.

Jaká loga se používají k označení biopotravin?
Národní značení
Je-li na vámi vybrané potravině logo biozebry s nápisem „Produkt ekologického zemědělství“, můžete si být jisti, že poslední úpravu tohoto výrobku – ať už výrobu, zpracování, či balení – provedl subjekt certifikovaný českou kontrolní organizací. Která organizace certifikaci v ČR provedla, zjistíte jednoduše. Stačí se podívat na číselný kód ve tvaru „CZ-BIO-xxx“, jenž najdete u loga biozebry.

Evropské značení
Pokud výrobek pochází ze zemí Evropské unie, musí být označen biolistem, číselným kódem kontrolní organizace a také informací o původu surovin. Ten se obvykle uvádí ve formátu „EU“, nebo „mimo EU“ společně s názvem země, ve které byly vyprodukovány všechny použité suroviny.

Zdroj a foto: archiv Bio

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *