120 let fotbalu v Mladé Boleslavi. Historie odkazuje na slavný klub z Premier League
Fotbal je s Mladou Boleslaví spjatý už 120 let. Počátky nejpopulárnějšího tuzemského sportu ve městě připomíná stadion „Astonka“, který byl v dobách první republiky domovem dnes již neexistujícího mladoboleslavského týmu SK Aston Villa. Podobné příběhy z historie regionu letos rovněž představí už druhý ročník výzvy Nadačního fondu ŠKODA AUTO a Bohemian Heritage Fund s názvem Zapomenuté příběhy Mladoboleslavska.
Počátky fotbalu v Mladé Boleslavi se datují do roku 1902. První zmínka o týmu SK Aston Villa se objevuje o tři roky později a souvisí s partou nadšenců pocházejících z tzv. Klingerovy kolonie, kteří založili fotbalový kroužek a posléze pod tímto názvem sehráli několik utkání – ještě v prostorách Šámalovy zahrady, kde hrávali hráči jako Eliáš, Maňásek, Zoufalý, Volf, Šefčík, Pelda, Pekelský nebo Najman.
Posledně jmenovaný o čtrnáct let později oficiálně zaregistroval SK Aston Villa Mladá Boleslav do mistrovských fotbalových soutěží. Po třech letech našel klub útočiště na pozemcích továrníka Klingera v blízkosti Havlíčkovy ulice. Hřiště dostalo název „Astonka“ a jeho slavnostní otevření obstaral zápas s Čechií Karlín, ve kterém domácí prohráli 3:5.
Stěhování a problémy s názvem
Během následujících let však klub dosahoval mnohem lepších výsledků, což v roce 1942 vyústilo v možnost zabojovat o ligovou soutěž. Ta však zůstala nevyužita. V té době už se hrálo na nové „Astonce“, která se od roku 1934 nacházela na nedaleké Vandrovce. Kromě soupeřů na hrací ploše v čele s Mlado 1942, se však klub musel vyrovnat i s řadou problémů mimo hřiště, které souvisely s tehdejší dobou. Důvod? Jeho název, který odkazoval na tehdy velmi populární a úspěšný anglický klub FC Aston Villa.
Problémy se objevily už při úvodní registraci oddílu do mistrovských soutěží, když licenci obdržel až napodruhé. Vše pokračovalo i za 2. světové války, kdy došlo k přejmenování na Národní SK. Po nástupu KSČ došlo v roce 1950 ke sloučení hned tří mladoboleslavských klubů. Mezi nimi byl i SK Aston Villa Mladá Boleslav, který tímto definitivně zanikl.
Sloučením vznikl současný FK Mladá Boleslav, který se v roce 1965 přemístil z „Astonky“ na modernější Ústřední, posléze Městský stadion, kde dnes hraje své prvoligové zápasy parta okolo Marka Matějovského, Marka Suchého nebo Milana Škody. Ovšem i na „Astonce“ je pořád živo. Plochu stadionu využívá k výuce tělesné výchovy přilehlé odborné učiliště, které je zároveň jeho majitelem. Své zápasy tam rovněž hrají mládežnické týmy FK Mladá Boleslav a také Sporting Mladá Boleslav.
Zapomenuté příběhy Mladoboleslavska
Výzva Zapomenuté příběhy Mladoboleslavska, kterou v rámci projektu Kultura má zelenou vyhlašuje Nadační fond ŠKODA Auto a Bohemian Heritage Fund, připomíná zajímavé příběhy z historie regionu, které může veřejnost přihlašovat do 31. srpna 2022. Výzva bude zakončena výstavou a prezentací těch nejzajímavějších příběhů na webových stránkách projektu. Vybraní autoři mohou navíc za svůj příběh získat odměnu až 5 000 korun. „Loňský ročník grantové výzvy Zapomenuté příběhy Mladoboleslavska vzbudil opravdu velký zájem veřejnosti, když jsme obdrželi desítky přihlášek. Současně ukázal, že historie regionu je bohatá, a i nadále je co objevovat. Proto jsme s pokračováním výzvy neváhali a těšíme se, jaké nové příběhy objevíme tentokrát,“ říká Ladislav Kučera, ředitel Nadačního fondu ŠKODA AUTO.
O Nadačním fondu ŠKODA AUTO:
Nadační fond ŠKODA AUTO byl založený v roce 2018 s cílem zatraktivnit mladoboleslavský region. V roce 2021 rozšířil své aktivity i do zbývajících lokalit automobilky, zakladatele fondu – Rychnovska a Vrchlabska. Během tří let svého působení v těchto regionech podpořil přes 200 konkrétních projektů a studií. Mezi jeho priority patří rozvoj občanské společnosti a veřejného prostoru, podpora kultury, zdravotnictví a sociálních služeb. Je členem Fóra dárců a držitelem ocenění Známka kvality. Fond je také iniciátorem a hlavním partnerem platforem Nové Boleslavsko, Nové Rychnovsko a Nové Vrchlabsko, jejichž cílem je propagovat spolupráci a zajímavé projekty napříč regionem.
Zdroj a foto: www.nfsa.cz, Jiří Koros – archiv FK Mladá Boleslav