Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

CestováníZábava

Crystal Valley: Umělecký sklář Jiří Pačinek a jeho sklárna Pačinek Glass

Jeden z nejvýznamnějších současných uměleckých sklářů evropské a zároveň světové scény dává nahlédnout do své sklárny v Kunraticích u Cvikova, která vznikla rekonstrukcí staré strojní a traktorové stanice a byla otevřena v roce 2015 přímo vedle tamního kostela. Příběh značky Pačinek ale začíná daleko dříve, konkrétně v 90. letech minulého století, kdy Jiří Pačinek jako sklářský novic přišel po svém vyučení na sklářském učilišti v Novém Boru do sklárny v Chřibské – sklárny, která byla letopočtem svého založení roku 1414 nejstarší na světě.

Zde se postupně zdokonalil v technice tzv. hutního skla a zkušenosti poté zúročil a nadále prohluboval jako Mistr dílny v legendární umělecké sklárně AJETO Lindava, kterou spolu s Petrem Novotným, architektem Bořkem Šípkem a svými spolupracovníky pomáhal budovat a založit v roce 1994. Zde měl možnost a čest pracovat s největšími umělci, architekty a designéry své doby, což ho předurčilo a zároveň inspirovalo k vyprofilování a založení vlastní umělecké značky Pačinek Glass, která je v současnosti významným aktérem na světové sklářské scéně.

Součástí sklářského areálu v Kunraticích u Cvikova není jen tradiční huť, kde může návštěvník pozorovat práci mistrů ruční výroby z opravdu minimální vzdálenosti, případně si ji na požádání a za poplatek vyzkoušet, ale také brusírna, kde se výrobky opracovávají opět tradičními metodami, dále prodejní galerie moderního skla a v neposlední řadě také unikátní Křišťálová zahrada. Zatímco práci sklářů je možné obdivovat v pracovních dnech a příslušných otevíracích hodinách, zahradou může návštěvník procházet v jakýkoli denní i noční čas (je nasvícena) po celý rok, jelikož v každém ročním období nabízí krásné a jedinečné pohledy na rostliny skutečné a rostliny skleněné, které se tu jakoby náhodně prolínají v neopakovatelném spojení.

První zmínky o obci pocházejí z roku 1352, kdy byla zmiňována jako Conradi villa. V roce 1358 zde stál farní kostel. Severně nad obcí na Zámeckém vrchu stávala středověká tvrz, jež byla sídlem prvního majitele Kunratic Hanuše Jana Pancíře. Při husitském tažení v roce 1429 byla tvrz pravděpodobně zničena, protože v pozdějších zprávách se už neuvádí. Obec byla pustošena několika katastrofami – třicetiletou válkou, selskými bouřemi a morem, při kterém zemřelo 60 lidí. Proto byl v obci postaven morový sloup.

Kostel Povýšení Sv. Kříže pochází z roku 1833. Byl postaven u silnice ve středu obce, na místě staršího kostela. Trojlodní stavba s průčelní věží je postavena v empírovém slohu. Na počátku 80. let 20. století byly Kunratice připojeny ke Cvikovu, ale v 90. letech 20. století byly opět osamostatněny.

V okolí Kunratic je několik horolezeckých terénů, například Dutý kámen nebo Skála smrti.

ADRESA: Kunratice u Cvikova 147, 471 55

OTEVÍRACÍ DOBA sklárny v Kunraticích u Cvikova:
SKLÁRNA EXKURZE
pondělí až pátek od 7.00 do 13.30 hodin
sobota a neděle od 9.00 do 13.00 hodin

KŘIŠŤÁLOVÝ CHRÁM
pondělí až pátek od 7.00 do 15.00 hodin
sobota a neděle od 9.00 do 17.00 hodin

SKLENĚNÁ ZAHRADA
otevřena volně po celý den a po celý rok

SKLÁŘSKÁ KANTÝNA U PECE
pondělí až pátek od 7.00 do 15.00 hodin
sobota a neděle od 9.00 do 17.00 hodin

Zdroj a foto: www.pacinekglass.com, ARR – Agentura regionálního rozvoje

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *