Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Bydlení

Čím budete letos v zimě topit?

Ceny plynu i elektřiny vystoupaly do takové výše, že ti, kteří mají možnost vytápět jinak než plynovými či elektrickými kotly, volí alternativní způsoby vytápění, nejčastěji se pak vrací ke klasickým kamnům. Paradoxem je, že ačkoli ještě před rokem správa lesů lamentovala nad tím, že nevědí, co mají dělat se dřevem z lesů napadených kůrovcem, nebo z polomů způsobených stále častějšími vichřicemi, dnes s navýšeným zájmem zákazníků šroubují prodejci ceny dřeva nahoru.

Přesto je dřevo stále jednou z nejlevnějších možností, jak si doma zatopit. A dá se na něm i ušetřit. Když si necháte přivézt naštípané dřevo, jedinou prací bude, že jej musíte srovnat do dřevníku. Pokud si ale necháte přivézt metrové dřevo, které si nařežete a neštípete sami, může být i více než o polovinu levnější.

Připravte si vlastní dřevo na zimu
Kubík metrového dřeva lze pořídit podle oblasti těžení a hmotnatosti stromu již od 100 Kč. Má to však několik háčků, které ovšem nejsou nesplnitelné.

V první řadě musíte získat povolení od správy daného lesa. Pověřený zaměstnanec s vámi dohodne podmínky a určí, které stromy můžete těžit. Mohou to být například označené stromy ve vymezené oblasti.

Druhou podmínkou je, že dokážete strom bezpečně pokácet a zpracovat. Pokud nemáte žádné zkušenosti, bude vždy bezpečnější, požádat někoho s patřičnou praxí, aby vám v počátku pomohl a zaškolil vás. Pustit se do kácení stromů stylem pokus – omyl se nemusí vyplatit. V lepším případě strom spadne tak nešikovně, že budete mít spoustu práce s tím, jak jej vyprostit a zpracovat. Co se může stát v těch nejhorších scénářích asi není třeba zdůrazňovat. Každopádně se neobejdete bez řetězové pily. Tu ostatně následně využijete i doma, až budete dřevo dál zpracovávat na topení.

„Další podmínkou je, že musíte být schopni dřevo z lesa nějakým způsobem dostat. Pokud vám správce lesa dovolí například vytahat strom po částech pomocí čtyřkolky, máte vyhráno. V tomto ohledu jsou stále častěji využívány například elektrické čtyřkolky, které v lese nepůsobí takový hluk. Kmen můžete po částech vytahat na laně k cestě, kde jej nařežete na špalky, které odvezete na přívěsném vozíku,“ říká Petr Tichý, produktový specialista sítě prodejen Hecht – specialista na zahradu a dodává: „Doma pak stačí špalky nařezat na vhodnou délku a naštípat, třeba pomocí štípače. Samovýroba samozřejmě není bez práce, ale v porovnání s nákupem hotového palivového dřeva můžete ušetřit až 80 % nákladů.“

Zdroj a foto: Hecht

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *