Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zvířata

Jak připravit psa na samotu po prázdninách

Léto, prázdniny a spoustu času stráveného se čtyřnohými parťáky. Jenže tento čas už pomalu končí a přichází návrat dětí do školních lavic a dospělých do práce. Jak bude samotu snášet váš domácí mazlíček a jak ho po prázdninách zabavit? V našem článku přinášíme několik tipů, jak pejsky připravit na dobu, kdy na vás budou čekat sami doma.

Prázdniny s pejskem, ale co pak?
Právě spousta času stráveného s vaším chlupáčem může být problém, až se koloběh školních a pracovních povinností vrátí na začátku září do normálu. Pejsek, který si užíval permanentní lidskou přítomnost, si může jen velmi těžce zvykat, že by měl být několik hodin doma sám. „Pes, který není zvyklý být nějakou dobu o samotě a od kterého z ničeho nic odejdete na několik hodin pryč, si bude hledat jinou zábavu. Proto doporučuji zvykat pejska na samotu dříve než skončí prázdniny,“ radí odbornice Eva Fišerová z e-shopu SpokojenýPes.cz.

Nepodceňte přípravu!
Jestliže váš pejsek nikdy nebyl sám, budete ho muset snášení samoty postupně naučit. „Možná je pes na vaši přítomnost tak zvyklý, že vás nenechá ani odejít z domu. V takovém případě budete muset být velmi trpěliví a důslední, jinak si pejsek na samotu nikdy nezvykne,“ upozorňuje Eva Fišerová. Začněte s přesunem pelíšku do míst, kde budete pejska nechávat při odchodu do práce či do školy, a naučte ho povel „místo“. V každé volné chvíli ho stále procvičujte a pokračujte v dalším tréninku postupného odlučování. „Začněte pejska zavírat do místnosti, kde ho učíte být o samotě. Z počátku by odluka měla trvat jen několik málo vteřin. Zavřete za sebou dveře, po chvilce se vraťte a odměňte pejska pochvalou a pamlskem. Postupně interval prodlužujte ze vteřin na minuty a z minut pak na hodiny,“ zdůrazňuje odbornice. Zajděte si nakoupit nebo na kávu a při odchodu z domu nedávejte najevo emoce. Jinak to pes vycítí a bude vyvádět. Váš odchod musí být pro pejska běžnou záležitostí, a proto k tomu tak přistupujte. Ideálně mu dejte nově naučený povel „místo“ a odejděte.

Pozor na loučení
Při odchodu z domu se s pejskem rozhodně dramaticky nelučte. Psi jsou velmi citlivá stvoření, proto v nich mohou vaše silné emoce ještě více povzbudit pocit, že se děje něco neobvyklého. Naopak dělejte, že se nic neděje, pejskovi časem přijde běžné, že jdete pryč. Je dobré se těsně před vaším odchodem s chlupáčem nemazlit a moc si ho nevšímat. On sám by měl jít na své místo.

I přes povinnosti nenechávejte pejska dlouhé hodiny samotného
Rozhodně není dobře, aby byl pejsek dlouhé hodiny sám. Není to dobré ani pro jeho psychiku, ani jeho zdraví. Pokud se nemůže vyprázdnit a dlouho zadržuje moč, může si přivodit nemoci ledvin, močové kameny či oslabit svaly močového měchýře, což ve stáří může vyústit v inkontinenci.

Pejska proto, než ho necháte delší dobu samotného, pořádně vyvenčete. Dobré je aspoň půl hodiny aktivní vycházky, kdy se proběhne. Zkuste ho co nejvíce zabavit, hrát si s ním, trochu mu vynahradit to, že pak bude sám.

Pitný režim je potřeba

Pokud je pes část dne sám doma, potřebuje mít po celou dobu k dispozici misku s čerstvou vodou. Rozhodně se není třeba obávat, že když bude hodně pít, bude potřebovat víc čůrat. Rozhodně pejskovi doma nechte čerstvou vodu, kterou bude mít k dispozici celý den. Zvíře si samo nejlépe rozvrhne, jak bude pít.

Sám a hladový
Ráno vyvenčit pejska, nakrmit a honem do práce. To je chyba, kterou většina pejskařů bohužel praktikuje. Je důležité, aby byl pejsek po venčení chvilku v klidu, než dostane krmivo. Přestože spěcháte, myslete na to, že by měl po venčení alespoň půl hodiny odpočívat, než dostane potravu. Předejdete tak potenciální torzi žaludku. Ta je nebezpečná a bohužel u větších plemen velmi častá. V misce by měl mít pejsek jen tolik krmiva, kolik víte, že opravdu sní. Zvlášť pokud krmíte konzervami či čerstvým masem, které by se mohlo v misce zkazit, pokud by ho nesežral všechno. Před odchodem se také ujistěte, že máte „schované“ i ostatní jídlo či zbytky. Pejsci velmi rádi vyjídají jídlo ze špatně zavřeného odpadkového koše či některá hbitá plemena dovedou vyskočit i na kuchyňskou linku a tam spořádat něco, co jejich žaludku neprospěje.

Zábava musí být
Je třeba myslet na to, že se pes potřebuje po vašem odchodu nějak zabavit. Proto je dobré mu nechat místo na okně či balkónu, kde by mohl bezpečně sledovat ruch ulice. V interiéru mu připravte hračky, které mu zkrátí dlouhou chvíli. Na trhu je spoustu hraček, do nichž se vloží granule či pamlsek, které se pes snaží dostat ven. Tato hra ho zabaví a zároveň odmění. Klidně můžete nechat zapnuté rádio či televizi, aby měl pejsek zvukovou kulisu a nepřipadal si doma sám. Zvlášť pokud si je normálně pouštíte. Na YouTube dokonce najdete mnoho kanálů, kde jsou k dispozici speciální hudební mixy přímo pro pejsky.

Pejsek si časem zvykne a vy nebudete mít problém ani strach nechat svého čtyřnohého miláčka samotného i několik hodin a jít bez výčitek do práce či školy. A zase za rok prázdninám ahoj!

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *