Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Bydlení

Zařizujete si vlastní dílnu? Vyberte si vhodné nářadí

Kvalitní nářadí je třeba pro každý druh manuální práce nejen v dílně. Vybrat ty správné nástroje je proto důležitá část úspěchu. V našem článku se dozvíte na co si dát pozor při výběru nářadí nejen do dílny.

Sada drobného nářadí je základ
Plánujete si zařizovat svou vlastní dílnu? Nebo už své kutilské království máte, ale nářadí už je opotřebované a sneslo by výměnu? Ať už pokukujete po menší, či větší výbavě, přečtěte si, jak nové nářadí vybrat.

Sami nejlépe víte, na čem nejčastěji pracujete a které nářadí nejvíce využíváte. Doporučujeme si proto udělat seznam věcí, které budete ve své dílně potřebovat. Základ každé správně vybavené dílny je však stejný. Sada drobného nářadí, jako jsou šroubováky (ideálně několik druhů), kleště, kladivo, klíče, imbus kličky, šrouby nebo třeba hmoždinky.

Takovou sadu můžete koupit už hotovou a v praktickém kufříku, nebo si ji můžete poskládat sami, podle svého gusta, a kufřík dokoupit zvlášť. Systainer Macpac od značky Makita je dostatečně prostorný a zároveň jej můžete spojovat se staršími i novějšími kufry stejného typu.

Aku nářadí urychlí a usnadní práci
Při výběru aku nářadí si na daném e-shopu zjistěte, jestli balení obsahuje i akumulátor. U některých produktů jej totiž musíte koupit samostatně. Naopak u některých typů je součástí nářadí i náhradní akumulátor. Nejste tak limitovaní časem, ve kterém se váš jediný akumulátor zrovna nabíjí. Některé typy akumulátorů dokonce můžete použít pro více druhů nářadí. V sortimentu značky Makita najdete aku vrtačky, šroubováky, brusky, kladiva nebo třeba pily.

Aku vrtačky
“Akučky” jsou snad nejpoužívanějším akumulátorovým nářadím vůbec. Ať už bydlíte v bytě, nebo v domě se zahradou, bez vrtačky a šroubováku se čas od času neobejdete. Při výběru akumulátorové vrtačky se zaměřte na typ motoru.

Vrtačky s uhlíkovým motorem jsou levnější a na trhu jich najdete více. Nevýhodou však může být nutnost občasné údržby a nižší životnost. Naopak vrtačky s bezuhlíkovým motorem se mohou pochlubit jednodušší konstrukcí, vyšším výkonem, nižší hmotností a snadnější údržbou. Odradit však může vyšší pořizovací cena.

Při rozhodování, jakou vrtačku koupit, zvažte i materiál do kterého budete nejčastěji vrtat. Klasické akumulátorové vrtačky bez příklepu zvládnou měkčí materiály, jako je dřevo. Vrtačky s příklepem si naopak poradí i s materiály, jako je beton nebo zdiva. Funkci příklepu navíc můžete u většiny modelů vypnout.

Aku šroubováky
Jakmile jednou vyzkoušíte aku variantu, už nikdy vás nenapadne montovat nový nábytek klasickým šroubovákem. Aku vrtačky umí kromě vrtání také šroubovat. Oproti nim jsou však skladnější, mají nižší hmotnost, dostanete se s nimi i do hůře přístupných míst a rychleji se dobíjí. Stejně jako u vrtaček můžete vybírat mezi modely s uhlíkovým a bezuhlíkovým motorem.

Ať už se rozhodnete pro jakékoliv nářadí, vybírejte pečlivě. Při správné volbě a péči vám totiž vaše kutilská výbava může posloužit pěknou řádku let.

Text: Michal Novák, foto: Unsplash, Envato Elements, Powerplus

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *