Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Bydlení

Je jim přes sto let, ale čas jim na kráse neubral

Zásadním poznávacím znamením secese je dekorace vycházející z květinových motivů stejně jako široká škála neobyčejných barevných odstínů. Série ručně vyrobených váz Moser, různých tvarů a velikostí, nese charakteristické prvky tohoto uměleckého směru s nebývalou elegancí. Oblečeny do květin a barev inspirovaných přírodou jsou chloubou sklárny od roku 1900. V roce 2017 vznikla limitovaná reedice 100 kusů, nyní jsou k dostání poslední z nich.

Florální motivy byly původně inspirovány belgickými a francouzskými vzory, které v roce 1899 karlovarští skláři vtiskli do jemně propracované rytiny. Už o rok později byly představeny na Světové výstavě v Paříží v rámci speciálně připravené expozice pod názvem „Karlsbader Secession“, za kterou sklárna Moser získala stříbrnou medaili.

Váza Irises je původně z 19. století a zdobí jí motiv ručně rytého kosatce (irisu). Navržena byla v pěti různých barevných provedeních. Váza Lara s motivem vzpřímeného kosatce, je vyhotovena v šesti barevných variacích. Na váze Calla se střetávají dva druhy květin, kosatec a lilie. Ty tvoří dokonalou dvojici, vyobrazenou rovněž v šesti barevných odstínech.

O světové výstavě
Výstava, která se konala v Paříži od 15. dubna do 12. listopadu 1900, byla oslavou úspěchů 19. století a zúčastnilo se jí více než 50 milionů lidí. Na výstavě ve Francii se poprvé objevil např. zvukový film nebo eskalátor. Společnost Campbell Soup na ni získala zlatou medaili (její symbol se stále objevuje na vizuálu značky). Rudolf Diesel vystavil vznětový motor běžící na arašídový olej. A svou roli sehrál v Paříži i Alfons Mucha, který na žádost komisaře Světové výstavy vyzdobil celý pavilon Bosny a Hercegoviny. Nástupcem této světové výstavy je známé Expo, které probíhá také šest měsíců a opakuje se každých 5 let. Jde o výstavu mezinárodního umění, průmyslu a kultury.

O značce Moser
Již 165 let nesou výrobky karlovarské sklárny jméno svého zakladatele, rytce a obchodníka Ludwiga Mosera. Společnost MOSER, a.s., se sídlem v Karlových Varech pokračuje v jeho stopách a tradiční ruční výrobu dále rozvíjí. Její díla, která jsou vyráběna z kvalitního bezolovnatého křišťálu, směřují na český trh stejně jako na ten mezinárodní. Díky tomu dnes firma patří mezi přední české exportéry a reprezentuje tak celosvětově umění českých sklářů. Moser je členem společenství Comité Colbert, které si klade za cíl udržet a rozvíjet tradiční rukodělnou výrobu luxusních výrobků.

Zdroj a foto: www.moser.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *