Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Blade kosí upíry

Další dnes již kultovní zástupce vlny „comicsových“ filmů z roku 1998 nás tentokrát zavede do světa moderních upírů. Film Blade uvidíte na Nova Cinema 16.10. ve 22:00 a na Blade: Trinity se můžete těšit 23.10. ve 21:55.

Upíří záležitosti jsou v poslední době opět ve filmové módě, a tak není divu, že Nova Cinema připomíná jeden (a následně i další z této série) z nejúspěšnějších zástupců dráždivě chytlavé „krvelačné“ tematiky. Jako správný comics film Stephena Norringtona (jde o jeho teprve druhý snímek, přičemž první, sci-fi horror Smrtící stroj, vyšel pouze na videu) přetéká hektolitry krve a neustálou smrští bojových akcí. Je nad slunce jasné, že kaskadéři, kameraman a následně střihač se dosyta vyřádili.

Nicméně své si užil i představitel hlavní postavy Wesley Snipes. Musel předvést celou škálu nadlidských dovedností člověkoupířího míšence Erica Brookse zvaného Blade. Jeho matku totiž těsně před porodem kousl neposedný upír a miminko tak zdědilo nějakou tu část nemrtvé krve, jež mu dodává nejen neuvěřitelnou rychlost, mrštnost a sílu, ale i nezranitelnost. Coby částečný člověk je ovšem imunní na světlo a česnek, známé likvidátory upírů. Ovšem protože v životě je vždycky něco za něco, řeší nesmrtelný hrdina permanentní problém: ve svém nitru stále bojuje s neuhasitelnou instinktivní touhou po krvi.

K tomu má ovšem důležitého pomocníka – vědce, mentora a výrobce užitečných, leč smrtonosných „hraček“, Abrahama Whistlera, jehož nádherně ztvárnil Kris Kristofferson. Blade má samozřejmě i zdatné úhlavní protivníky: v prvním filmu je jím mladý, neklidný, nespokojený a mocichtivý upír jménem Frost (Stephen Dorff), jenž na první pohled vypadá až téměř rachiticky, ale síla zla, která se v něm skrývá, je obrovská a zlověstně zdrcující. Ovšem Blade (jméno je názvem jeho superostrého meče. Blade znamená čepel) ovládá nejen svou chladnou ocel, ale i množství zcela novodobých zbraní (například automatické střelné superbouchačky či ultrafialovou lampu), takže závěrečný souboj, který nesmí už od dob westernů v žádném podobném filmu chybět, je skutečně strhující a dechberoucí. Který z nich přijde o svou nesmrtelnost, to snad ale ani nemusíme dodávat.

Ale protože upíři, kteří mezi námi žijí stovky let, jdou s dobou, a svou pověstnou úskočností a vytrvalostí si nepozorovaně získali ve společnosti exkluzívní postavení, vedou nadnárodní průmyslové a finanční konglomeráty a pronikli i do vrcholné světové politiky, je jasné, že Bladeova práce tím zdaleka nekončí. Jeho posláním a zároveň i prokletím je totiž poslat do pekel co nejvíce tvorů s dlouhými krvelačnými řezáky, což je úkol pro skutečného komiksového hrdinu.

A tak se o čtyři roky později (2002) Bladeovi „narodila“ dvojka, kterou si tentokrát vzal na triko superzkušený Guillermo Del Toro, a její děj umístil do Prahy! Bůhví, proč se mu naše hlavní město zdálo vhodné pro rejdy upířích zabijáků a dokonce i pro zabijáky samotných upírů. O to totiž ve dvojce jde: objevili se noví predátoři, Smrťáci, vedení Jaredem Nomakem (Luke Goss), jimž chutná krev nejen lidská, ale i upíří. Blade se proti nim musí spojit se svými upířími protivníky, což mu pochopitelně přinese spoustu problémů. Nesmíme totiž zapomenout na tradiční upírskou záludnost.  Pražská dějová aréna měla za následek i účast mnoha českých herců, z nichž jmenujme například americkými producenty oblíbeného Karla Rodena, anebo Marka Vašuta, Jana Révaie či zpěvačku Olgu Lounovou.

Po třetí se Blade v podání Wesleyho Snipese vrátil na filmové plátno v roce 2004 ve filmu režiséra a scenáristy Davida S. Goyera Blade: Trinity. V tomto příběhu je ve starobylé egyptské pyramidě vzkříšen superupír Dagon, kterému nevadí ani denní světlo. Do boje proti Bladeovi se upírům tentokrát podaří zatáhnout i policii a FBI, ničitel vampírů je dokonce hospitalizován v blázinci, ale zachrání jej skupina takzvaných Nočních lovců, kteří stejně jako on zasvětili svůj život boji proti krvežíznivým stvůrám. Objevili dokonce virus likvidující upíry, ale k jeho dokončení potřebují alespoň kapku Dagonovy krve. A opět nás čeká velkolepý závěrečný souboj, ve kterém jde o všechno, jak už to ani jinak být nemůže.

„Bylo fakt super mít možnost si zahrát superhrdinu,“ prohlásil Wesley Snipes v jednom rozhovoru. „A když si ho můžete zahrát podruhé a potřetí, je to ještě lepší. Jste zkušenější a můžete napravit chyby, které jste dělali poprvé. Pohrajete si s hlasem, se zjevem, s drobnými detaily, i se styly bojových umění, které používáte, A také jsme pokaždé měli lepší a zajímavější příběh, což je moc důležité.“

Co možná nevíte o filmu Blade:

  • Postava Bladea se objevila už v roce 1973 v americkém komiksu Draculova hrobka.
  • Wesley Snipes také uvedl, že Bladeova divácká oblíbenost spočívá v tom, že „je zábavnej a je to zlej hajzl. Je v něm vášnivost, odvázanost a zároveň určitá střídmost. Je to pohodář a drsňák zároveň.“
  • Zatímco bojové scény, odehrávající se na zemi, jsou dílem skutečných herců a kaskadérů, ty „létající“ jsou většinou vytvořeny počítačem. Jednotlivé postavy byly pečlivě naskenovány, převedeny do digitální podoby, a následně umístěny do konkrétních záběrů tak, aby jejich akce byly co nejvíce věrohodné.
  • Ani režisér Stephen Norrington neodolal pokušení objevit se ve vlastním filmu. Mihne se v něm jakožto jeden z bezejmenných upírů, který právě vysává mladou dívku.

Foto: archiv filmu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *