Vanilkové rohlíčky podle Ivky z Cat & Cook

Tenhle recept jsem zdědila od své babičky, pouze jsem ho vylepšila o voňavá semínka z vanilkového lusku. Jinak žádnou změnu nepotřeboval! Nikdy nezaměňujte máslo za jiný tuk. Jen použití másla a kvalitních vstupních surovin zajistí, aby vaše cukroví bylo zkrátka nejlepší!

Suroviny na cca 60 kusů:
300 g hladké mouky
70 g moučkového cukru
70 g mletých pekanových / vlašských
ořechů (ideálně kombinace)
210 g másla
semínka z 1 vanilkového lusku

Suroviny na dokončení:
100 g pudrového cukru
semínka z 1⁄2 vanilkového lusku

Postup:
Mouku a cukr prosajte na vál a zasypte oříšky. Na tuto směs nakrájejte na slabší plátky studené máslo a přidejte vanilku. Nyní je důležité pracovat pouze špičkami prstů a vytvořit pomyslnou drobenku. Nemělo by to zabrat déle než 5 minut. Těsto svižně hněťte do nepravidelné koule.

Frezáž:
Nyní je na řadě takzvaná fraisage. Jedná se o závěrečné hnětení těsta, kdy dochází k úplnému spojení tuku s moukou. Tato metoda vám zajistí křehkost výsledného cukroví. Těsto položte na lehce pomoučněný vál. Hranou dlaně (ne celou dlaní, která je moc teplá) sklouzněte po části těsta asi 15 cm směrem od sebe. Hezky se rozmázne po válu, a to je přesně to, co potřebujete. Až bude celé těsto uhnětené, špachtlí / rukou z něj znovu vytvarujte nepravidelnou kouli a opakujte ještě jednou. Poté jej zase vytvarujte do koule a zabalte do dvou vrstev potravinové fólie. V lednici by mělo odpočívat minimálně 2 hodiny, ale lepší je nechat ho tam přes noc.

Dokončení:
Troubu si předehřejte na 180 °C. Těsto rozválejte na cca 5–6 mm a vykrajujte rohlíčky (kulatým vykrajovátkem to jde nejlépe). Nebo si můžete těsto postupně odtrhávat, vyvalovat „hady“ a krájet na rohlíčky. Já to střídám a dělám každý rok jinak. Pečte na plechu v troubě asi 12 minut dorůžova. Hotové rohlíčky nechte vychladnout na talíři – je to důležitý krok, jinak se cukr na rohlíčcích srazí a zvlhne. Po vychladnutí je „namáčejte“ v moučkovém cukru smíchaném s vanilkou a uchovejte v zakryté nádobě na chladnějším místě.

PS:
Prosím, (nejen) na cukroví nekupujte nekvalitní suroviny. Patří mezi ně hlavně různé ztužené tuky slibující to nejlepší cukroví (složení ani nechtějte vidět) – místo nich používejte vždy jen pravé máslo. Zapomeňte také na umělé vanilkové aroma – to je chemicky vytvořené a s vanilkou nemá nic společného. Místo toho si kupte pár vanilkových lusků a doma si pak vytvořte domácí vanilkový extrakt (recept najdete na začátku kuchařky Sladká). A v neposlední řadě nepoužívejte čokoládu na vaření, protože nikdy nedosáhnete kvalitního výsledku. Obsahuje různé rostlinné tuky, včetně palmového, které v čokoládě nemají co dělat. Když ji rozpustíte ve vodní lázni, nevznikne krásně tekutá, lesklá hmota jako u 70% čokolády, ale matné, sladké „cosi“. Veselé Vánoce!

Tip od Ivky catnandcook.cz: Na začátku kuchařky Sladká najdete návod na domácí vanilkové cukry včetně moučkového. Pokud ho používáte, vanilkový lusk můžete vynechat nebo dát menší množství a zbytek si nechat na ostatní cukroví.

Kuchařka Sladká je k zakoupení na www.shop.catandcook.cz!

Zdroj a foto: www.catandcook.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.