Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Legendou se nerodíš, legendou se stáváš. Král Šumavy míří na Voyo

Král Šumavy: Fantom temného kraje, jeden z nejočekávanějších projektů letošního podzimu, míří na Voyo. První díl třídílné minisérie režiséra Davida Ondříčka se divákům představí v pátek, 9. prosince.

Je jaro 1948. Ještě neodezněla radost z míru a Východ i Západ už se bojí třetí světové války. Oba světy od sebe oddělují hluboké lesy Šumavy. V kuchyni sboru národní bezpečnosti ve Zvonkové slouží čtyřiadvacetiletý kuchtík Josef Hasil. Divoký kluk. Stihl už zažít válku v německém pracovním lágru i jako spojka mezi partyzány. Teď touží především po zábavě, dobrodružství, volnosti. To poslední, o co se zajímá, je politika.

„Na příběhu Josefa Hasila, jak je popsaný v knize Davida Jana Žáka Návrat Krále Šumavy mě fascinovala příležitost napínavou formou narovnat historii,“ říká režisér David Ondříček a dodává: „Je to příběh z temných lesů a blat. Klukovské dobrodružství, které se zvrhne na tvrdý boj o život, svobodu a spravedlnost.“ Kreativním producentem minisérie je ředitel vývoje TV Nova a Voyo Michal Reitler, pro nějž jde už o druhou spolupráci s Davidem Ondříčkem. „David je srdcař. Ví hned, jestli látku chce. Co to bude znamenat, jak moc to bude těžké, řeší až pak. V tom jsme si podobní.“

Hlavní roli, nepolapitelného Krále Šumavy, Josefa Hasila si zahrál Oskar Hes. Ke své postavě říká: „Josef Hasil byl obyčejný člověk s dobrými i špatnými vlastnostmi a určitě nekonal jen a pouze dobro. Ale minimálně to vždy dobře myslel, i když to tak třeba nedopadlo. Strážce hranic, který smýšlel jinak než komunisté, a hlavně opravdu veselý člověk. To nám kladl na srdce jeho syn Josef Vávra. Chtěl, abychom ho tak pojali.“ Ze vzpomínek příbuzných a z rozhovorů se samotným Josefem Hasilem vycházel ve svém románovém bestselleru Návrat Krále Šumavy, který se stal předlohou pro minisérii, David Jan Žák. „Získat souhlas pana Hasila nebylo snadné, zpočátku nechtěl vzpomínat a svěřovat se. Měl neskutečný smysl pro humor a byl to skromný člověk. Sám tvrdil, že Králem Šumavy byl každý, kdo pomáhal lidem za hranice,“ uzavírá David Jan Žák.

režie: David Ondříček // producent Lucky Man Films: David Ondříček, Daria Špačková // kreativní producent Voyo: Michal Reitler // kamera: David Hofmann // scénář: Tomáš Vávra, David Ondříček // vedoucí produkce: Alžběta Noll // literární předloha: David Jan Žák // architekt: Ondřej Lipenský // výprava: David Fryč // hudba: Beáta Hlavenková // kostýmní výtvarník: Tereza Hrzánová // umělecký maskér: Michaela Kickov // mistr zvuku: Pavel Rejholec // postprodukce: PFX, Soundsquare // výkonný producent: Luděk Valchař // hrají: Oskar Hes, Vojtěch Vodochodský, Gabriela Heclová, Jan Jankovský, Kristýna Ryška, Kryštof Mucha, Vojtěch Vondráček, Denis Šafařík, Samuel Toman, Ronald Prokeš, Judit Pecháček (Bárdos), Ladislav Hampl, Jan Nedbal, Petr Forman, Andrei Toader, Jaroslav Plesl, Halka Jeřábek Třešňáková, Anna Marhoulová, Anna Čtvrtníčková, David Jan Žák a další

Zdroj a foto: Nova

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *