Jak můžeme ochránit děti před zimními úrazy?
Jakmile začne mrznout a napadne sníh, děti hned mají více důvodů pobývat venku, což určitě vítáme. Bohužel u nich také mnohem častěji dochází k typickým „zimním“ úrazům. Jak jim předcházet, aby měly zimu spojenou jen se samými hezkými zážitky?
„Zimní sporty jsou výjimečné tím, že nás přimějí trávit dobrovolně spoustu hodin venku, na čerstvém vzduchu, a to i při nízkých teplotách, a ne úplně ideálním počasí. Také děti se díky lyžování, sáňkování, bruslení a hrám na sněhu stávají pohyblivějšími, otužilejšími a zvyšuje se jejich imunita. Jen je třeba, abychom je včas naučili předcházet nebezpečným situacím a samozřejmě je při sportu vybavili příslušnými ochrannými pomůckami. Děti by měly už odmalička vědět, že na sjezdovku se vyráží jedině s helmou na hlavě, a že mít pod bundou páteřák, není ostuda, ale přednost. Ve výhodě jsou pak určitě děti, které jsou zvyklé pravidelně cvičit, protože jsou obratnější a umí i lépe padat,“ říká Kristýna Přibylová z profesionálních dětských tělocvičen Monkey´s Gym, které pořádají i kurzy zimního a in-line bruslení.
Opatrnost je na místě
Podle lékařů patří k nejčastějším dětským úrazům v zimním období zlomenina dolního konce předloktí v důsledku pádu na kluzkém chodníku. Ještě horší následky pak mohou mít poranění hlavy. Proto je třeba nabádat děti k tomu, aby se nejen při sportování a dovádění na sněhu, ale i při běžném pohybu na chodnících a silnicích chovaly v zimním období obezřetně. Důležitý je i výběr zimní obuvi, která by měla být pevná, s neklouzavou podrážkou.
„Rodiče by vždy měli vědět, kde se jejich dítě právě nachází, a pokud se chystá sportovat, přesvědčit se o vhodnosti daného terénu. Děti totiž mají často sklon přeceňovat svoje síly a schopnosti, zvláště když jsou v dosahu kamarádů. Právě takové situace ale často končí úrazem. Velké opatrnosti je zapotřebí při lyžování a jízdě na snowboardu. Proto než dítě pustíme poprvé samotné ze sjezdovky dolů, musí se seznámit s jejím terénem. Nejlepší tedy bude, když si s ním celou trasu předem projedeme a upozorníme ho na kritická místa. Mimo terén sjezdovky by děti měly vyjet jen s naším souhlasem,“ připomíná Kristýna Přibylová a apeluje i na zvýšenou opatrnost při bruslení na přírodních vodních plochách, kam bychom nikdy neměli pouštět mladší děti samotné.
Bezpečný pád se dá naučit
Zkušená lektorka a také maminka tří dětí zároveň připomíná často zmiňovanou spojitost mezi pravidelným cvičením dětí a menším výskytem úrazů. „Děti, které jsou zvyklé sportovat, jsou obratnější, proto u nich nedochází tak často k pádům. A pokud přece, dovedou padat šikovněji. Výuka pádů je například jednou ze základních technik v našich kurzech in-line a zimního bruslení. Lekce začátečníků vždy zahrnují i nácvik mechanismu pádu, aby děti věděly, jak reagovat, když ztratí rovnováhu,“ upozorňuje Kristýna Přibylová.
A na otázku – v jakém věku je vhodné začít děti učit padat – odpovídá: „Nácvik dopadu je nutné zařadit hned od chvíle, kdy s malými dětmi trénujeme skoky z výšky. Musíme jednak dbát na správnou dopomoc a také na správně provedený doskok. V našich lekcích se těmto aktivitám věnujeme již u dětí od 1,5 roku – společně s rodiči se učí doskakovat na nohy do dřepu, a nikoli na natažené nohy nebo na zadeček. Nácvik skoků a dopadů usnadňuje vyměkčený povrch, který je v celé tělocvičně, a také vhodně uzpůsobené nářadí vyrobené dětem na míru,“ vysvětluje Kristýna Přibylová z profesionálních dětských tělocvičen Monkey´s Gym, které jsou vybavené speciálním nářadím pro nejmenší, a kde s dětmi zábavnou formou cvičí zkušení instruktoři.
Tip od Kristýny Přibylové: Při bruslení se vyplatí vybavit děti chráničemi předloktí nebo jim alespoň obstarat pevné rukavice. Reflexní vestička se zase postará o lepší viditelnost malého sportovce na sjezdovce i na kluzišti.
Monkey´s Gym jsou profesionální dětské tělocvičny určené dětem od 6 měsíců do 7 let. Koncept pohybové všestrannosti, na kterém je odborníky speciálně napsaná metodika zdejšího cvičení postavená, zahrnuje vše, co si děti musí v prvních letech života v oblasti sportu osvojit. Pro úspěch výuky je taková metodika úplným základem. Děti nadchne zábavné barevné prostředí i hravá forma výuky, při níž odborně vzdělaní lektoři kladou důraz na respekt ke správnému psychomotorickému vývoji u dětí a jejich individuálním potřebám. K dispozici je gymnastické nářadí vyrobené speciálně pro děti, vyměkčený povrch i dostatečně velký cvičební prostor. Tělocvičny Monkeyˈs Gym najdete v Praze v OC Galerie Harfa, OC Šestka a v Baby Clubu Juklík ve Stodůlkách. |
Zdroj textu a foto: www.monkeysgym.cz