Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

BydleníZe života

7 drobností, které vám pomůžou ušetřit za vodu

Když jde o šetření vodou, i malé změny v domácnosti znamenají velké rozdíly ve vyúčtování. Opravdu. Přesvědčte se sami, že to není nic složitého.

1. Rychlá sprcha ušetří až dvě třetiny vody
Zatímco na koupání ve vaně spotřebujeme průměrně 100 až 120 litrů vody, při 2minutové sprše jen 30 až 60 litrů. To je velký rozdíl. Další vodu ušetříte s úspornou hadicí, jejíž cena začíná na zhruba 400 korunách, a snížit spotřebu umí až o 60 %!

2. Baterie s perlátorem rozředí vodu bublinkami
Na pohled stejně silný proud, ale mnohem nižší množství vody. Jak je to možné? Speciální nástavec na kohoutek – perlátor – totiž ředí vodu vzduchem. Za tuhle vychytávku v obchodě nedáte víc než 200 Kč, a i perlátor dokáže ušetřit až 60 % spotřeby.

3. Na čištění zubů používejte kelímek
Během zhruba 2 minut, kolik průměrné čištění zubů trvá, proteče naplno otevřeným kohoutkem klidně 5 litrů vody. Přitom na vyplachování úst i umytí kartáčku stačí natočit si kelímek a vodu nalévat z něj.

4. Pořiďte si záchod s dvojitým splachováním
Když jdete na „malou“, zmáčknete malé tlačítko a z nádržky vytečou zhruba 3 litry vody. Velké tlačítko pak obvykle znamená spotřebu 6 litrů vody. Vodou šetříte díky tomu, že nádržku úplně vyprázdníte jen v těch případech, kdy je to potřeba.

Některá úsporná opatření vás nemusí stát mnoho. Ale třeba opravdu efektivní využití dešťové vody vyžaduje větší investici a má smysl ho spojit například s dotačním programem Dešťovka.

5. Neperte s prázdným ani úplně plným bubnem
Je jasné, že hodit do pračky jediné tričko, je plýtvání vodou, práškem i elektřinou. Ideální není ale ani pračku naplnit k prasknutí. Podle odborníků dosáhnete maximální efektivity praní plněním bubnu na zhruba 80 %.

6. Myčka je nejen pohodlnější, ale i šetrnější
Nejenom, že mýt nádobí v ruce je otrava. Je to i nešetrné. Při mytí v napuštěném dřezu spotřebujeme kolem 30 litrů vody a pod tekoucím kohoutkem dokonce 40 litrů. Jeden cyklus myčky si přitom vystačí s 10 až 12 litry vody.

7. Kontrolujte kohoutky a záchod
Nezdá se to, ale netěsnícími bateriemi vám za jediný týden může odkapat až 90 litrů. Ještě větší ztráty způsobují protékající toalety. Jak poznat, jestli záchod protéká, nebo ne? Nalijte do nádržky potravinářské barvivo a za hodinku zkontrolujte, jestli se mísa zbarvila.

S velkými úsporami vám pomůžou dotace
Možnost ještě efektivnějšího hospodaření s vodou se nabízí zejména majitelům rodinných domů. Voda z okapů jim totiž může posloužit nejen na zalévání, ale i na splachování a praní. Samozřejmě, pořízení a instalace systému na zpracování dešťové vody není za hubičku. Ale v delší horizontu se vyplatí.

Při financování takového řešení můžete sáhnout  na svůj spořicí účet, ale ne vždy tam musí být dostatek prostředků na pokrytí všech nákladů. Na trhu ovšem existují nejen speciální půjčky na udržitelné projekty, ale díky státním dotacím také způsob, jak na této velké investici ušetřit.

S vaším projektem stačí požádat o dotaci Dešťovka z programu Nová zelená úsporám a stát vám vrátí až 50 % celkových nákladů. To ovšem až potom, co bude vaše dílo hotové. S potřebnými financemi (a dokonce i s podáním žádosti o dotaci) vám tak může pomoct třeba také speciální EKO půjčka od Hello bank!

Zdroj a foto: Hello bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *