Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Ze života

Novoroční předsevzetí, které vydrží po celý rok!

Konec roku je pro mnohé obdobím bilancováním toho, co se podařilo a co ne tak podle představ. Vstup do nového roku představuje pomyslnou startovací čáru a přináší chuť zkoušet něco nového a něco ve svém životě změnit. Novoroční předsevzetí si podle prosincového průzkumu* alespoň někdy dává až 64 % Čechů.

Nejčastěji se jedná o změnu životního stylu, začít cvičit chce 13,1 % těch, kteří si předsevzetí dávají, zhubnout pár kil plánuje dokonce téměř 31 %. Žebříček tří nejčastějších předsevzetí uzavírá s 11 % přestat kouřit. Nezapomínejme ale ani na ta, která vedou k seberozvoji. Věnovat se sobě u meditace nebo jógy se chystá 7,1 % respondentů, naučit se nový jazyk pak 3 % nebo více číst 2,7 %. Na vztazích s blízkými v novém roce zapracuje 5,6 % Čechů. Více šetřit peníze se chystá 8,6 % respondentů. Po celý rok předsevzetí drží pouhých 15 % respondentů. Přinášíme vám proto tipy, která vám je pomohou plnit po celý rok.

Změna životního stylu
Adriana Krnáčová: 21 dní
Jednadvacet je počet dní, které jsou zapotřebí věnovat mozku, abyste ho za pomocí patřičných postupů úspěšně přeprogramovali k obrazu svému a vymanili se tak ze zaběhlých stereotypů, které vás svazují v soukromém i v profesionálním životě. Po uplynutí tohoto třítýdenního procesu je člověk schopný přebrat otěže vnitřní sebejistoty, probudit v sobě schopnosti pozitivně nahlížet na sebe i své okolí a opětovně tak převzít kontrolu nad svým štěstím a životem. Své o tom ví také autorka knihy „21 dní“ Adriana Krnáčová, která vychází z vlastního prožitku po tom, co jí v nejnáročnějším období onkologické léčby opustil partner. Nezbývalo jí tak nic jiného, než se nenechat odradit nepřízní osudu, sáhnout na dno svých sil a odrazit se od něj. Nebylo to zadarmo, ale povedlo se.

Jiří Dvořák: Zdraví nad zlato
Život je boj, a na ten je vždy dobré být připraven, protože připravenost není zbabělost! Každý asi chápe, že tělo a mysl jsou spojené nádoby, pokud je v nerovnováze jedno, strádá i druhé. Pravidelný pohyb, dobrý spánek, vyvážená strava a spokojená mysl jsou předpoklady dobrého a zdravého života. Komplexní informace o problematice současné epidemie nezdravého životního stylu, ze kterých vyplývají konkrétní tipy a triky pro ty, kteří chtějí žít zdravěji a neví, jak začít, poskytuje kniha Zdraví nad zlato. Tu napsal švýcarský neurolog českého původu Jiří Dvořák společně s kolegy ze Spojených států a Thajska během dvou covidových let. Výpravná a bohatě ilustrovaná publikace čtenáře nenásilně poučí o zdravém způsobu života a poradí, jak se chovat, aby si udrželi zdraví do vysokého věku.

Sportování po celý rok
Člověk, který touží po tom se ve svém životě posouvat dopředu, musí být v pohybu. Pravidelným posedávání na gauči se toho moc dosáhnout nedá a zdraví to rozhodně neprospívá. Naštěstí jsou sportovní aktivity oblíbenou volnočasovou výplní Čechů. Ať už se v létě jedná o jízdu na kole, nebo v zimě o sjezdové lyžování, i při rekreačním sportování je důležité nezapomínat na správné protažení či vhodný pitný režim. Absence jednoho či druhého může vézt k nepříjemným projevům plynoucí z pohybové zátěže, nejčastěji ke křečím. Těmi při aktivním pohybu trpí více než 50 % rekreačních sportovců**. Přitom právě vhodné zahřátí a protažení svalů by jim pomohlo předcházet. Dobrou prevencí je pravidelné doplňování hořčíku, a to například ve formě pití přírodní minerální vody Magnesia, která obsahuje 172 mg hořčíku/l. Vypitím jedné 1,5l lahve Magnesia tak přijmete až 68 % doporučené dávky hořčíku na den.

Naučte se cizí jazyk bezbolestně
Schopnost domluvit se anglicky v dnešním propojeném světě otevírá cestu novým a vzrušujícím příležitostem. Podle největší celosvětové vzdělávací organizace Education First, která celosvětově vydává průzkum zjišťující úroveň anglického jazyka EF English Proficiency Index, patří Češi v evropském srovnání k nejrychleji se zlepšujícím národům, což ovšem po loňském propadu z 19. příčky na 27. bohužel nestačí. Přitom není nic jednoduššího než se učit pasivně, a to například díváním se na oblíbený film či seriál namísto dabingu s anglickými titulky, čtením zahraničních zpráv nebo nastavením svého telefonu a aplikací do cizího jazyka. Dobrým způsobem, jak si rozšířit jazykovou úroveň je také dovolená v zahraničí kombinovaná s jazykovým kurzem. Jedná se o stále oblíbenější a nenásilnou cestu, jak spojit příjemné s užitečným, což také dokazuje stále rostoucí zájem Čechů o tento způsob zdokonalování svých jazykových schopností.

Knížky pro každou příležitost
Za tmy do práce, za tmy z práce. Teploty klesají, poslední záchvěvy babího léta jsou ty tam. Zima je tu, a to s sebou přináší i řadu příležitostí! Využijte dlouhé večery pro sebe a dožeňte svůj čtenářský deficit. Zachumlejte se do oblíbené deky, uvařte si čaj a sáhněte po knížce. Odložte na chvíli telefon, vypněte počítače a televizi a dopřejte si pár okamžiků pouze s psanými příběhy. Rok 2022 byl totiž rokem silných knižních titulů. Vyberte si z knížek nominovaných na knižní ocenění Magnesia Litera, u kterých nesáhnete vedle. Absolutním vítězem se stala publicistická kniha Pavla Klusáka Gott: Československý příběh, v kategorii prózy se prosadil titul Konec dobrý Ireny Douskové a cenu DILIA Litera za debut roku si odnesla Tereza Dobiášová za její knihu Tajemství. Neskutečný příběh Anežky České.

* Sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos ve dnech 5.–8. 12. 2022 na vzorku N=525 osob ve věku 18-65 let.

* Výsledky dle průzkumu MÉDEA RESEARCH z dubna 2022 na reprezentativním vzorku 505 respondentů online populace 18+.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *