Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Jídlo a pitíZdraví

Pět důvodů, proč byste v lednu neměli držet dietu  

K příchodu nového roku neodmyslitelně patří i novoroční předsevzetí.  Z průzkumů vyplývá, že více jak polovina Čechů si dává jako novoroční  předsevzetí zhubnout. Světový odborníci se ale shodují na tom, že držet  lednovou dietu je špatný nápad.  

Leden patří k nejnáročnějším měsícům vůbec, a to zejména z psychického pohledu. Po  měsíci požitkářství si mnozí z nás dají předsevzetí, že začnou držet dietu. Drasticky se  omezíme v jídle nebo začneme několikrát týdně navštěvovat posilovnu. Primárním  cílem se stává shodit nadbytečná kila v co nejkratším čase. Světový odborníci se  shodují, že i u novoročních předsevzetí je důležité brát v potaz jejich  “udržitelnost.“ Jen tak totiž docílíte kýženého výsledku.  

“Zásadní je přijmout dlouhodobější strategii zdravého stravování, kterou můžete  udržovat a být v ní konzistentní. Myslete na regulaci hmotnosti, ne na hubnutí,” doporučuje Dr. Richard Allison, člen Britské dietetické asociace a odborník na výživu  Herbalife Nutrition světové jedničky v oblasti aktivní a lifestylové výživy. 

Doktor Allison zároveň radí, aby se lidé přestali soustředit na nekonečný hon za  „lepším já“. Důležité je mít vybudované pevné základy. „Lidé by se měli především  soustředit na to, aby měli pozitivní vztah k jídlu a ke svému tělu,“ říká Allison.  

Ze začátku vám bude stačit držet se pár jednoduchý kroků:  
1. Zvyšte příjem zeleniny. Buďte kreativní a najděte nové způsoby, jak  zakomponovat zeleninu do vašeho jídelníčku. Zelenina je plná vitamínů a ideální  přílohou ke každému jídlu. Navíc se díky ní budete cítit déle sytí. Náš tip: Oživte vaše ranní vajíčka čerstvě připravenou salsou, přidejte kousky  zeleniny do vaší oblíbené těstovinové omáčky. Nebo zkuste nahradit bílou rýži její  zeleninovou alternativou, ať už je to květák nebo třeba brokolice.  

2. Nezapomeňte na bílkoviny. Bílkoviny hrají důležitou roli při obnově svalů a  dokonale vás zasytí. „Vždy snězte bílkoviny jako první a až poté snězte přílohu,“ doporučuje Dr. Allison. Vyhnete se tak riziku zbytečného přejídání.  Náš tip: Pokud se vám nedaří jíst bílkoviny pravidelně, zkuste proteinové koktejly,  které jsou ideální variantou například po cvičení. 

3. Omezte kávu a pijte vodu. Neodkážete si představit ráno bez ranní kávy? Zkuste  si ihned po probuzení dát sklenici horké vody s citronem, která vás osvěží a pročistí  váš organismus. Náš tip: Pokud chodíte každý den do kanceláře, zkuste, aby alespoň každý druhý  nápoj byla sklenice vody.

4. Více se hýbejte. „Začnu cvičit 1. ledna,“ je věta, kterou slýcháme poměrně často.  Cvičit nemusíte jen v posilovně, zkuste najít vhodný způsob, jak do své denní rutiny  přidat aspoň 15 minut pohybu denně. Náš tip: Zkuste například chodit do práce pěšky, nebo vystupte o zastávku dříve.  

5. Není porce jako porce. Přibírat na váze můžete i pokud jíte zdravě. Velikost porce  je stěžejní, pokud se chcete opravdu dostat do formy. Vezměte si například menší  talíř nebo si svačinu vždy dávejte do misky. Náš tip: Nejezte jídlo ze sáčku, tím získáte alespoň částečnou kontrolu nad  množstvím, které sníte.  

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *