Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Jídlo a pitíZdraví🎄 Vánoce

Vánoce s diabetem: Co jíst i pít a na co si dát pozor?

Diabetici se o Vánocích nemusí vyhýbat žádným potravinám – důležité je však počítat a hlídat si denní dávku příjmu sacharidů. Pro všechny diabetiky, kteří si během vánočních svátků nebudou vědět rady, spustila Lékárna.cz nový odborný web CukrovkaLékárna.cz. Obsahuje praktické tipy, odborné informace i možnost poradit se s odborníkem online.

V průzkumu Lékárna.cz se 15 % diabetiků přiznalo, že správné stravování je pro ně někdy oříšek. A každý třetí diabetik si aktivně vyhledává na internetu informace o své nemoci. Pokud i vy váháte, co můžete během vánočních svátků jíst, na CukrovkaLékárna.cz naleznete ověřené informace od odborníků i tipy pro zvládnutí života s nemocí. Partnery projektu jsou EUNI, elektronická univerzita pro celoživotní vzdělávání lékařů, farmaceutů a dalších odborníků ve zdravotnictví, a právě Lékárna.cz, první lékárna na českém internetu, která už 23 let nabízí široký sortiment i pro diabetiky.

A jak vypadá ideální vánoční jídelníček diabetika? Nechybí v něm čerstvé potraviny místo průmyslově zpracovaných, ovoce, zelenina, maso, mléčné výrobky i kvalitní tuky s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin. „Prázdné kalorie, tedy výživově chudá, ovšem energeticky bohatá jídla, například smažená jídla nebo cukrovinky, by měl diabetik konzumovat spíše výjimečně,“ uvádí v článku na CukrovkaLékárna.cz MUDr. Klára Sochorová, lékařka z Kliniky diabetologie IKEM, která se zároveň na vzniku webu CukrovkaLékárna.cz podílela.

Ve společnosti přitom stále převládá názor, že se diabetici musejí vyhýbat některým potravinám a nakupovat DIA výrobky. To je však mýtus. „Lidé si často myslí, že my, diabetici, nemůžeme jíst některé potraviny ani sladkosti. Pravdou je, že můžeme jíst všechno. Jen musíme počítat sacharidy,“ říká třicetiletá diabetička Dagmar Kolínová. S cukrovkou 1. typu se léčí už od svých sedmnácti let.

V praxi to znamená, že na Štědrý den Dagmar poobědvá polévku a 2 až 3 vanilkové rohlíčky. K večeři si dopřeje tři lžíce bramborového salátu a kousek kapra. „Do denní dávky sacharidů započítávám strouhanku a zeleninu. Brambory v salátu někdy nahrazuji celerem,“ doplňuje Dagmar Kolínová. Když chce snížit glykemický index smaženého kapra, nahradí klasickou strouhanku rozdrcenými arašídy nebo mandlemi. Cukroví peče vlastní a klasické suroviny nahrazuje alternativními sladidly.

Diabetici si při plánování jídla a před aplikací inzulinu musí hlídat nejen množství sacharidů v jídle, ale také hladinu cukru před jídlem a trend vývoje (tedy zda klesá či stoupá).

Dávku inzulínu mohou ovlivnit tyto faktory:

 • glykemický index jídla
 • množství tuků a bílkovin v jídle
 • plánovaná fyzická aktivita po jídle
 • typ používaného inzulinu (inzulinového analoga)

Při stravování u cukrovky 1. typu je důležité umět sacharidy počítat. Má-li člověk s cukrovkou povědomí o tom, jaké množství sacharidů jí, může tomu přizpůsobit dávku inzulinu aplikovaného před jídlem,“ vysvětluje ve svém odborném článku na CukrovkaLékárna.cz MUDr. Klára Sochorová, lékařka z Klinika diabetologie IKEM.

A jak je to s alkoholem? Může ho vůbec diabetik pít? Ano, ale s mírou. Hrozí totiž hypoglykemie. „Alkohol sám o sobě maskuje potenciální příznaky hypoglykemie a zároveň narušuje naše kognitivní funkce. Pokles krevního cukru tak nemusí rozeznat ani sám diabetik, ani jeho okolí, protože příznaky opilosti a hypoglykemie jsou dost podobné. Pokud nejsou symptomy včas rozpoznány, může dojít až k rozvoji těžké hypoglykemie, tedy diabetickému kómatu,“ vysvětluje Mgr. Pavla Horáková, lékárnice a vedoucí online poradny na Lékárna.cz.

Jak předejít hypoglykemii?

 • Alkohol konzumujte společně s jídlem, nikdy ne na lačno.
 • Pravidelně kontrolujte glykemii, obzvláště před spaním.
 • Neustále při sobě mějte něco sladkého (např. hroznový cukr, přesnídávku, sladké pití).
 • Informujte okolí o své nemoci a poučte jej, co dělat v případě hypoglykemie.
 • Vyhněte se nadměrné fyzické aktivitě.
 • Vyvarujte se konzumace nadměrného množství alkoholu, která by mohla zastínit příznaky potenciální hypoglykemie.
 • Nekombinujte alkohol s dalšími tlumivými látkami (psychofarmaky, analgetiky nebo drogami).

O CukrovkaLékárna.cz
CukrovkaLékárna.cz je nový edukativní portál. Diabetici na něm najdou odborné informace o diabetu 1. a 2. typu i o těhotenské cukrovce. Dále tipy, jak žit s diabetem, pacientské příběhy i rady, jak překonávat diabetologické zdravotní obtíže. Nechybí ani adresář diabetologů v České republice nebo přehled vhodných potravin, sladidel, kosmetiky a přístrojů pro diabetiky.

Součástí webu je také online poradna, ve které se diabetici či rodinní příslušníci mohou se svým dotazem obrátit na lékaře nebo lékárníka.

Při přípravě webu CukrovkaLékárna.cz jsme spolupracovali s diabetology z Centra diabetologie IKEM. Jedná se proto o vysoce odborný web, který usnadní diabetikům život a ukáže jim, že i s cukrovkou mohou mít sladký život,“ zdůrazňuje PharmDr. Vladimír Finsterle, majitel a zakladatel Lékárna.cz.

Zdroj: Lékárna.cz, foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *