Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Cestování

Tři místa, která stojí za to navštívit v zimě

Že se v zimě jezdí jen na hory nebo někam do tropů za teplem? Tak to chyba lávky. Například některá evropská velkoměsta se v zimě mohou ukázat ve světle, které léto nenabídne. Která mezi ně patří? Máme pro vás tři tipy.

Řím
Hlavní město Itálie všichni známe pod přezdívkou Věčné město. Jeho téměř tři tisíce let dlouhá historie sálá snad z každého místa v jeho širším centru. Kdo však Řím navštívil v hlavní turistické sezóně, musel si odnést dojem věčnosti i z všudypřítomných davů. Ty jsou však v zimě ty tam. Příjemné počasí ale zůstává. 15°C tu není ani v lednu ničím neobvyklým. Naopak neobvyklých míst se tu ukrývá dost a dost. Vatikán, Koloseum, Forum Romanum, katedrála Santa Maria Maggiore, památník Viktora Emanuela II., Trajánský trh – všechna tato místa znáte z filmů, cestopisů a románů. A všechna tu můžete v zimě vidět, aniž by se na vás tlačily desítky a stovky lidí s podobným úmyslem. Zimní večery tu pak mají neopakovatelné kouzlo, i když je třeba počítat s tím, že bude poněkud chladněji. Italská zima ale našince nemůže rozházet.

Už balíte kufry? Tak před nákupem letenek zvolněte a přemýšlejte. I na cestě do Říma totiž můžete značně ušetřit. Budete-li shánět levné letenky do Říma – eSky.cz bude neocenitelným pomocníkem. Nejen, že vám po několika kliknutích ukáže nabídku všech leteckých společností a pomůže vybrat tu nejlevnější. Let si tu přímo zarezervujete a platu za něj můžete rozdělit na splátky nebo rovnou o něco odložit. Prostě výhodné ve všech směrech.

Istanbul
I další místo, kam vás v zimě pozveme, najdete v teplých končinách a i ono bývalo centrem Evropy. I když slovo centrum asi není úplně na místě, protože se pohybujeme na její samotné hranici – v největším tureckém městě, které vystřídalo názvy Byzantion, Konstantinopol, Cařihrad a posledních téměř sto let jej známe jako Istanbul. Jeho historie je bohatá a sahá až do antiky. A stejně tak bohatá je i jeho současnost. I proto sem míří více než deset milionů turistů každý rok. To Istanbul řadí na třetí místo v Evropě. V zimě je tu ale o poznání volněji.

A co tu určitě neminout? Výčet by byl skutečně dlouhý. Určitě nejvýznamnější památkou z doby Byzantské říše je Hagia Sofia. Chrám Boží moudrosti byl postaven v roce 532. Po téměř tisíci letech se změnil v mešitu a přibyly k němu čtyři minarety. Minout byste neměli ani Osmanovu mešitu a Hippodrom, kde stojí tři historické sloupy. Egyptský obelisk zná snad každý. Navštivte i čtvrť Galata s Galatskou věží, která poskytuje nádherný výhled na celý Istanbul. Palác Topkapi, důmyslný Valentův akvadukt… A takto bychom mohli pokračovat ještě dlouho. Istanbul je prostě místem, které si vychutnáte kdykoli, ať už dáváte přednost jakýmkoli pamětihodnostem. V zimě je tu ale určitě nejklidněji.

A až se vám dovolená u Bosporu bude krátit, zpáteční cestu můžete vyřešit také online. Pokud budete shánět nejlevnější letenky do Prahy – eSky.cz vám znovu pomůže srovnat nabídky všech leteckých společností a vybrat tu nejvýhodnější.

Praha
Ano, i naše matička Praha patří k místům, která stojí za to navštívit v zimě. Že její historické centrum leckdo řadí k těm nejkrásnějším na světě a panorama Hradčan je snad to úplně nejkrásnější, to není žádné překvapení. Pro leckoho by ale mohlo být překvapujícím pozvání sem v zimě. V první řadě si ale musíme uvědomit, že v zimě tu potkáte jen zlomek turistů oproti hlavní sezóně. Magičnost staré Prahy pak vynikne mnohem více. Když ji navíc podtrhne adventní a vánoční osvětlení, pochopíte, proč si Prahu za posledních tisíc let zamilovalo tolik velikánů ducha. Staré Město, Malá Strana nebo Petřín – přesně tato místa po setmění v mihotavém světle lamp a bez davů lidí nechávají popustit uzdu fantazii i dnes.

Pokud vás neláká melancholie, najdete v Praze i další místa, která v zimě stojí za to. Začněme třeba zoologickou zahradou v Troji nebo exotickým skleníkem Fata Morgana v botanické zahradě. Národní muzeum, Národní technické muzeum nebo iluzivní Illusion Art Museum musí zabavit celou rodinu na hezky dlouho. Celý den pak můžete zakončit například návštěvou Národního divadla. Prostě světový zážitek, za kterým nemusíte nikam daleko cestovat.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *