Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Bydlení

Poradna: S výměnou oken může pomoci i stát

Uvažujeme nad tím, že bychom na našem domě vyměnili okna, protože už jsou stará, špatně těsní a také nám kvůli nim z interiéru zbytečně uniká teplo. Jsme ale již v důchodu a nová okna jsou momentálně mimo naše finanční možnosti. Měli bychom nárok na nějakou pomoc od státu?

Na výměnu oken a vchodových dveří lze v současné době využít dotace z programu Nová zelená úsporám Light. Tento dotační program je rychlou reakcí na vysoké ceny energií a jeho účelem je poskytnutí podpory nízkopříjmovým domácnostem, které si zateplení domu a výměnu oken za standardních podmínek nemohou dovolit. Jeho výhodou je, že pokud žadatel nemá dostatečné finanční prostředky na příslušné opatření, může požádat o zálohu z fondu a teprve následně jej realizovat.

Podmínkou ale je, že žadatel a všichni členové domácnosti pobírají ke dni podání žádosti o dotaci starobní důchod nebo invalidní důchod 3. stupně, nebo v období mezi 12. 9. 2022 a dnem podání žádosti pobírali příspěvek na bydlení. V případě oken lze čerpat 12 000 Kč na jeden kus výplně, na vchodové dveře je to 18 000 Kč na jeden kus. Registr žádostí byl spuštěn 9. 1. 2023, podpora se vztahuje i na opatření provedená po 12. 9. 2022.

VEKRA eviduje ze strany našich zákazníků opravdu vysoký zájem o tento program, proto bych rád upozornil, že objem finančních prostředků je omezený, a tudíž doporučuji s případným rozhodnutím neotálet. Celý dotační program má stále ještě mnoho neznámých, průběžně dochází ke zpřesňování informací ze strany MŽP. My se tyto informace snažíme předávat naším klientům, a to prostřednictvím naší webové stránky nebo bezplatné linky. Našim zákazníkům pomáháme i se samotným procesem, kdy zajistíme potřebnou fotodokumentaci stávajícího stavu oken a vystavení potřebného odborného posudku navrhovaných opatření.

Odpovídá Roman Kubálek, obchodní ředitel značky VEKRA, největšího českého výrobce oken

Foto: archiv Vekra

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *