Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zvířata

Jak na změnu granulí? S těmito tipy to zvládnete hravě

Přechod z jednoho druhu granulí na druhý má své výhody i úskalí.  Dlouhodobé krmení jedním druhem krmiva ubírá psovi nebo kočce rozmanitost přijímaných živin, jejichž potřeba se u zvířat v různých životních fázích mění. Nahradit krmivo ale není tak jednoduché. Úplná a náhlá změna totiž může způsobit problémy se zažíváním nebo dokonce rozvíjet alergie. Jak na to, aby byl váš mazlíček se svými granulemi vždy maximálně spokojený, poradí výživová expertka značky Fitmin Denisa Kopecká.

Když se při nákupu jednou rozhodnete koupit jinou značku jogurtu, který každý den snídáte, nebo si místo obyčejného rohlíku koupíte celozrnný, zas takový rozdíl pravděpodobně nezaregistrujete. To ovšem absolutně neplatí v případě, že měníme krmivo našim mazlíčkům. Zažívání psa nebo kočky je na změnu daleko citlivější a přechod z jednoho druhu na jiný, nebo dokonce ze značky na značku, může přinést neblahou odezvu.

Proč granule měníme
Změna granulí nás nejčastěji potká v různých fázích života mazlíčka. Mezi dvě zásadní období patří přechod ze štěněčích či kotěcích granulí na ty dospělé a následně v pokročilejším věku z krmiva s označením „adult“ na ty pro zvířecí seniory. U některých psů a koček změna s ohledem na věk nutná není a stačí pouze korigovat krmnou dávku, což ale není pravidlem. „Velmi často také dochází ke změně krmiva u kastrovaných jedinců. Ti mají totiž vlivem hormonů tendence k přibírání na váze, což potom zatěžuje nejen jejich kloubní aparát, ale celkově i organismus. Je proto dobré vedle správného krmiva a vyvážených porcí dbát i na dostatečnou fyzickou aktivitu přiměřenou k věku a plemeni,“ vysvětluje Denisa Kopecká, výživová expertka značky Fitmin.

V průběhu života můžeme ale řešit více situací, které si žádají zásah do stravy mazlíčka. Nejčastěji taková změna nastane v závislosti na změně zdravotního stavu. Může se projevit například intolerance některých surovin, případně alergie, a je tak potřeba přejít na vhodnější stravu. „U citlivějších psů a koček bychom se měli ve složení krmiv vyhýbat pšeničnému či kukuřičnému lepku, a vsázet raději na tzv. „grain free“ receptury nebo ty doplněné například o rýži,“ říká Kopecká.

Změna krmiva krok za krokem
Přechod na nové krmivo nikdy neprovádíme okamžitě. Vše je nutné si rozplánovat do několika dní. „Je důležité, aby měl trávicí trakt čas zvyknout si na novou stravu a tím minimalizovat riziko problémů, nejčastěji v podobě zvracení, průjmů nebo bolesti břicha. Snášenlivost na krmiva se u každého zvířete liší, obecně je ale vhodné přechod provést v rozmezí 7 až 10 dnů,“ radí výživová expertka Fitmin Denisa Kopecká.

Zpravidla funguje následující postup:

  1. Fázi přechodu si rozvrhneme do 7-10 dní tak, aby bylo pro psa co nejpozvolnější a nejjednodušší.
  2. Každý den vyměňte 1/7 krmiva. Nejprve bude převažovat stávající krmivo. První den tedy bude poměr 6/7 stávající a 1/7 nové krmivo
  3. Druhý den bude poměr 5/7 stávající a 2/7 nové krmivo. Takto pokračujte až do 7. dne, kdy by měla kompletní porci tvořit 1/7 stávajícího a již 6/7 nového krmiva.
  4. Od 8. dne by měl pes již dostávat kompletní krmnou dávku výhradně s novým krmivem.

Jde to i bez starostí
Ač se vám může zdát přechod na nové krmivo komplikovaný, zvolením vhodného krmiva si můžete usnadnit práci. Jedno takové komplexní řešení nabízí tradiční český výrobce krmiv Fitmin v podobě řady Nutritional Programme (Výživový program). Ta je sestavená tak, aby uspokojila psy všech velikostí, v každém věku a v jakékoli kondici i zátěži. Každé krmivo v této řadě má svou recepturu postavenou na stejném základu, a proto je lze mezi sebou prakticky libovolně kombinovat přesně podle aktuálních potřeb psa. „Pokud zaznamenáte nárůst váhy nebo je pes naopak aktivnější, stačí zvolit odpovídající verzi krmiva s nižším nebo vyšším obsahem energie bez nutnosti pozvolného přechodu. V praxi to znamená, že nemusíte odebírat z velikosti krmné dávky, pes nebude mít hlad a vždy se mu dostane správné výživy,“ vysvětluje výhody Výživového programu Fitmin Kateřina Franková, veterinářka
a ambasadorka značky.

Zdroj a foto: www.fitmin.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *