Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Bydlení

Bydlení v podkroví má svá specifika

Bydlení přímo pod střechou je velmi specifický až romantický prostor, ve kterém nám může být krásně. Kromě celkové atmosféry a dobrého architektonického řešení zařízení prostoru má ale velký vliv tepelná pohoda v podkroví. A ta úzce souvisí se zaizolováním podkroví a především střechy.

Prostor, který se nachází těsně pod střešní konstrukcí, je vystavován náročným podmínkám tepelných výkyvů. Zatímco v létě v něm může být až nesnesitelně horko, v zimě zase nemusí topení stačit prostor vyhřívat. A to zejména tehdy, není-li střecha dobře zaizolována. Přes její plochu uniká nejvíc tepla z celé stavby. Až po ní následují stěny a okna.

Izolace je základ
Dobré zateplení šikmé střechy vyžaduje materiály, které dokáží kopírovat tvar konstrukce krovu takovým způsobem, aby překonaly jeho nedokonalosti. Zamezí se tak vzniku prázdných míst, která se stávají tepelnými mosty, způsobujícími nejen úniky tepla, ale také srážení par z interiéru a následné vytváření plísní.

Počet špatně zaizolovaných střech přitom alarmujícím způsobem narůstá. Může za to buď nevhodně použitý materiál, nebo jeho neodborná aplikace. Náprava takových škod pak stojí opravdu hodně peněz.

Ideální čas pro měření
Pokud máte podkroví zaizolované, ale tepelný komfort stejně kolísá, právě zimní měsíce jsou vhodným časem pro kontrolu izolace termokamerou. Měření termokamerou totiž funguje nejlépe, když je rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou kolem 20 stupňů Celsia.

Před samotným měřením není třeba dělat nic speciálního, stačí dům vytopit na 20 až 22 stupňů, jelikož citlivý senzor termokamery dokáže odhalit úniky již při takové příjemné vnitřní teplotě. Ideální počasí pro měření je bez silného větru, deště a slunce. Šikovný technik ale umí i bez kamery zkontrolovat celkový stav střechy a podkroví, odvětrávací mezery a detaily kolem oken či zabezpečení proti hlodavcům.

Dobré zprávy celoročně
Pokud se ukáže, že podkroví je zaizolováno nedostatečně nebo víte, že ho nemáte zaizolováno vůbec, máme dobré zprávy – při výběru vhodného izolačního materiálu můžete střechu zateplit i v tomto ročním období, a to doslova za pár hodin.

Tím izolačním materiálem je stříkaná PUR pěna. „Je to stříkaná pěna, která vyplní každý prostor, takže obvodové zdi či střecha jsou dokonale utěsněny a nevznikají tepelné mosty. Její nespornou výhodou je i to, že časem nemění tvar, čili nedochází k jejímu usednutí ani posunu a vzniku mezer, jak se to děje s jinými izolačními materiály. Tato pěna dokáže takříkajíc dýchat, takže v izolovaném prostoru nekondenzují páry a netvoří se plísně,“ vysvětluje Lukáš Kmenta, country manažer HBS pro Čechy a Slovensko.

Zmiňovaná pěna se navíc aplikuje, aniž by bylo nutné demontovat vnitřní sádrokartony a komplikovat tak bydlení v podkroví během rekonstrukce. Aplikovat ji však mohou pouze vyškolení odborníci, není to dovoleno ani tomu nejšikovnějšímu domácímu kutilovi. Odborná aplikace je zároveň zárukou minimálně 25leté životnosti a funkčnosti izolace.

Speciální okna
Okna jsou po zaizolování střechy druhým nejdůležitějším faktorem, který ovlivňuje teplotu v podkroví. Jistotou bez starostí navíc je využití izolačních skel, která v létě chrání před přehřátím a v zimě zlepšují tepelněizolační vlastnosti rámu.

Praktickým řešením jsou i okenní fólie, které se snadno aplikují na sklo a díky širokému výběru různé světelné propustnosti lze v interiéru dosáhnout optimálního poměru světla a zároveň pronikajícího tepla. Vliv má i správný způsob zasazení oken do střešní konstrukce.

Podtrženo a sečteno – podkroví může být opravdu unikátním prostorem, ale při jeho vytváření se nevyplatí podcenit ani okna, ani izolaci. Určitě se ohledně těchto témat poraďte s odborníky!

Práci pak přenechte pouze vyškoleným a certifikovaným mistrům s praxí a dobrými referencemi.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *