Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Bydlení

Sníte o dokonalém trávníku? Vsaďte na vřetenovou sekačku!

Pokud si potrpíte na dokonale upravený či dokonce anglický trávník, vřetenová zahradní sekačka je pro Vás jako stvořená. Její největší výhoda spočívá v tom, že narozdíl od všech ostatních strojů k úpravě trávy ji neseká, nýbrž pouze zastřihuje, což je pro trávu mnohem šetrnější.

Proč upravovat trávník vřetenovou sekačkou? 

  • Vřetenové sekačky zajišťují díky ostrým nožům podobným zadním nůžkám velmi přesný a precizní řez.
  • Při pravidelné údržbě trávníku pomocí vřetenové sekačky se tráva netřepí, nežloutne, je hustší a celkově zdravější. Ušetříte tak za chemické prostředky k nápravě těchto neduhů.
  • Díky jednoduché konstrukci a nízké váze vřetenové sekačky se o trávník může starat opravdu každý člen rodiny.

Elektrická vřetenová sekačka Fieldmann

Typy vřetenových sekaček
Na trhu dnes najdete několik druhů vřetenových sekaček, mezi kterými vybírejte podle parametrů, jako je například velikost Vašeho pozemku.

  • Ruční vřetenové sekačky – tyto modely vynikají nízkou cenou, hlučností a velmi jednoduchou ovladatelností. Hodí se spíše pro menší zahrady do velikosti cca 350 m² s nízkým a pravidelně udržovaným trávníkem.
  • Elektrické sekačky –  elektrické modely využijete spíše pro větší pozemky do velikosti cca 600 m². Elektrické modely jsou také relativně tiché, nevýhodou však může být přítomnost kabelu s nutností připojení do elektrické sítě.

U obou těchto typů vřetenových sekaček oceníte nenáročnou údržbu a téměř žádnou ekologickou stopu. K provozu totiž nepotřebujete žádné palivo, kvůli kterému by se do ovzduší uvolňovaly škodlivé emise.

Jak často byste měli používat vřetenovou sekačku?
Ideální frekvence sečení s vřetenovou sekačkou je 1x týdně. Pokud se Vám to z jakýchkoliv důvodů nedaří, doporučujeme kombinovat vřetenovou sekačku i s jiným zahradním strojem, například s klasickou rotační sekačkou, která se hodí spíše na vyšší a hustší trávník.

Vřetenová sekačka AL-KOJak vřetenová sekačka funguje a jak se na sečení připravit?  
Základem a nejdůležitějším komponentem každé vřetenové sekačky jsou nože. Ty při sečení trávníku odvádí tu nejdůležitější práci.

Při sečení klasickou rotační sekačkou dochází k roztřepenému řezu jednotlivých stébel trávy. Abyste tedy dosáhli opravdu dokonalého a ostrého řezu, je důležité, aby nože vřetena (válce), které se otáčí, byly dokonale ostré.

A jak poznáte, kolik nožů má Vaše budoucí vřetenová sekačka obsahovat? Obecně platí, že čím nižší stříhaný trávník je, tím více nožů vřeteno sekačky obsahuje. Zkrátka, čím více nožů je ve vřetenu uloženo, tím blíž jsou nože u sebe a tím nižší trávník pojmou. Počet nožů ve válci bývá zpravidla v rozmezí od 5 do 10.

Na co si dát pozor?
Jak už bylo řečeno, vřetenová sekačka se hodí pro údržbu pravidelně a dokonale opečovávaných trávníku. Dejte si na jakékoliv předměty, které na trávníku nemají co dělat. Mohly by nože ztupit či poškodit.

Foto: Shutterstock, Gardena, AL-KO, Fieldmann

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *