Víkend s muškáty v botanické zahradě v Troji

Botanická zahrada hl. m. Prahy na letošní rok opět připravila ve spolupráci se členy Specializované základní organizace Českého zahrádkářského svazu Pelargonie oblíbenou muškátovou burzu. Muškáty a další balkonové rostliny budou k vidění a k mání od pátku 26. do neděle 28. května v Horní zahradě v blízkosti expozice Kosatců. Zájemci zde pořídí i méně obvyklé druhy a odrůdy pelargonií, včetně velkokvětých, andělských, pestrolistých i vonných, bylinky, které lze pěstovat v nádobách, a rovněž další zajímavé rostliny ze sbírek botanické zahrady. Při nákupu odborníci poradí s výběrem, zásadami správného pěstování a ošetřování, ochranou proti nejčastějším chorobám a škůdcům či s podmínkami úspěšného množení rostlin. Prodejní akce se uskuteční od pátku do neděle vždy od 9.00 do 18.00 hodin. V neděli proběhne výprodej všech rostlin se slevou 50 %.

Muškátová burza se v trojské botanické zahradě koná již podesáté. Své výpěstky zde tradičně prodávají členové Specializované základní organizace Českého zahrádkářského svazu Pelargonie, zájemci si ale rovněž mohou zakoupit rostliny vypěstované přímo v botanické zahradě. Kromě tradičních muškátů zde budou k dostání i méně obvyklé druhy a odrůdy. Velký zájem bývá o muškáty velkokvěté, andělské, vonné nebo pelargonie s ozdobnými listy. Kromě muškátů zde bude možno pořídit i další balkonové rostliny a rostliny určené do nádob, jako jsou petúnie, dvojzubce (Bidens), různobarevné paprskovky (Osteospermum) nebo africké kopřivy (Coleus), ale i sukulenty. K dispozici budou i nejrůznější bylinky jako bazalky mnoha rozmanitých vůní, barev a tvarů, majoránka, saturejka, ale i myrty a další druhy léčivých a kořeninových rostlin.

Rostlinné speciality a unikáty na prodej
Kromě běžně dostupných druhů si návštěvníci, kteří přijdou včas, mohou zakoupit i některé rostliny, které v domácích sbírkách nejsou příliš obvyklé. Jedná se na například o nádhernou kapskou fuchsii (Phygelius spp.) nebo krásenku čokoládovou (Cosmos atrosanguineus ´Chocolate´), pryšec třezalkovitý Chamaesyce, dosny s tmavým listem anebo čistec hlíznatý s jedlými hlízami.

Muškáty ve sbírkách botanické zahrady
S muškáty se mohou návštěvníci setkat i přímo v expozicích botanické zahrady. V expozici Svět sukulentů najdou návštěvníci pelargonie původem z Jihoafrické republiky. Jde o botanické druhy, například Pelargonium echinatum, Pelergonium magenteum nebo Pelargonium tetragonum, jež patří mezi unikátní sbírkové rostliny a svým vzhledem nepřipomíná muškát. Kolekce zahradních pelargonií zahrnující více než 200 odrůd jsou v sezóně ozdobou Ornamentální zahrady. Vonné pelargonie mohou návštěvníci obdivovat v expozici užitkové flóry s aromatickými a léčivými rostlinami. Mezi největší perly ve sbírce botanické zahrady patří letité exempláře vonných pelargonií a původní české odrůdy, například ‘Baletka’ nebo ‘Evka’.

Kniha Pelargonie
Detaily o původu pelargonií, jejich pěstování, ale i využití prozradí kniha Pelargonie z pera trojice kurátorek Botanické zahrady hl. m. Prahy – Aleny Novákové, Evy Smržové a Jarmily Skružné. Publikace provází celým světem rodu Pelargonium, seznamuje čtenáře s botanickými druhy i odrůdami u nás běžně pěstovanými. Knihu lze zakoupit na infostáncích botanické zahrady nebo přes e-shop botanické zahrady. Její cena je 349 Kč.

Zdroj a foto: www.botanicka.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *