Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Cestování

Zero waste travelling aneb jak předejít jednorázovámu odpadu na cestách

Možná si to ani neuvědomujeme, ale během cestování vzniká enormní množství jednorázového odpadu. Spotřebováváme spoustu igelitových tašek a pytlíků, kupujeme balenou vodu nebo nápoje v malých lahvích, drinky usrkáváme brčkem. Na cesty sebou bereme zbytečnou kosmetiku nebo oblečení a zpět si vozíme nesmyslné suvenýry. Cestovat se ale dá i ekologičtěji a s menším dopadem na životní prostředí. Stačí se řídit pár zásadami „zero waste travelling“. Cestování si při něm můžeme užívat naplno a zároveň nevytváříme žádný nadbytečný odpad.

Nechte si inspirovat našimi tipy a uvidíte, že vás rychle napadne i spousta vlastních. Třeba nekupovat kávu do jednorázových plastovo-papírových kelímků a dovolit si ji vychutnat někde v šálku na terase s krásným výhledem. Jste přece na dovolené.

Jak na zero waste travelling
1/ Napište si seznam
Přemýšlejte, co opravdu potřebujete a kam a na kolik dní jedete. Jednotlivé věci si pak pečlivě sepište … a pak si dejte pauzu. Až se k seznamu po dvou až třech dnech znovu vrátíte, tak na něm určitě najdete položky, které budete schopni nechat doma. Zkrátka usoudíte, že už je nepotřebujte. Celý proces s „pauzou“ můžete klidně několikrát opakovat. Ze začátku se vám možná třídění bude zdát obtížné, ale zkuste to. Sami uvidíte, že i když sebou na cestu povezete jen „vytříděný“ obsah, nebude vám nic chybět.

2/ Jsou suvenýry opravdu nutné?
Bylo zvykem, a v některých rodinách stále je, vozit z každé dovolené celé rodině nebo známým nějakou upomínku. Zkuste si ale položit otázku: Udělala by mi opravdu radost vzpomínka na cestu nebo dovolenou někoho jiného? Co s magnetkou na ledničku, soškou velblouda nebo vázičkou z mušlí? Pravděpodobně se z nich stanou lapače prachu. Zkuste místo těchto malých zbytečností strávit po dovolené se svými blízkými čas. Ukažte jim pár fotek a společně se zasmějte při příhodách, které jste zažili.

3/ Místo tekutého šamponu si vezměte tuhé mýdlo
Čtvrt litru sprchového gelu zabere v kufru daleko víc místa než tuhé mýdlo. K tomu hrozí ještě jeho vylití, takže je nutné ho z bezpečnostních důvodů obalit do folie nebo igelitového pytlíku. Navíc do příručního zavazadla v letadle si ho vzít nemůžete, protože nesplňuje limit na množství tekutin. Není tedy nic jednoduššího, než ho vyměnit za tuhé mýdlo. To je daleko skladnější, při cestování praktičtější a používat ho může celá rodina (v případě dvou koupelen ho stačí jednoduše překrojit nožem). Vyzkoušet můžete například Přírodní detox mýdlo s aktivním uhlím značky Binchio. Je vhodné pro každodenní používání, zbavuje pleť toxinů a nečistot a zanechává ji jemnou. I přes svou černou barvu mile překvapí exotickou vůní lotosu a jasmínu, které navodí pocit celkové pohody a vitality. Podobně můžete na cestách vynechat i šampony a místo nich používat tuhé šampuky.

4/ Vlastní kvalitní voda místo balené
Určitě jste už cestovali letecky, takže víte, že přes kontrolu se nedostanete s vlastním nápojem. Když si ale do tašky nebo batohu přibalíte vlastní prázdnou lahev nebo termolahev na vodu, můžete si ji za kontrolou dopustit a nemusíte si tak kupovat předraženou vodu v plastu. Vlastní lahev ale využijete i v destinacích, kde je možné pít vodu z kohoutku. V těch ostatních, kde je opravdu nutné koupit vodu balenou, můžete sáhnout alespoň po velkém balení a vodu na pití přelít do své lahve. Vyhnete se tak nákupu malých nesmyslných lahviček vody, ze kterých vzniká jen další zbytečný odpad. Vybavit se můžete třeba termolahví Binchio z dvojitého borosilikátového skla. Má čajový infusér, který lze v létě využít i na kousky ovoce nebo bylinky a vodě dodat svěží příchuť. Pokud si do ní pořídíte ještě filtrační tyčinku z aktivního uhlí Binchio budete mít čistou vodu stále sebou.

5/ Přejděte na bambusové zubní kartáčky
To, že je bambus přírodní materiál a je ekologičtější než plasty už všichni víme. Jenže on je také daleko lehčí než plast. A přesně pro tyhle dvě věci se vyplatí cestovat s bambusovým zubním kartáčkem.

6/ Žádné plastové a jednorázové sáčky
Jejich spotřeba při cestování je až neuvěřitelná. Do plastu vám v některých zemích zabalí doslova kdeco a s igelitovou taškou za vámi ještě běží z obchodu, protože jako zákazník na ni máte právo. Noste si proto na nákup svoji plátěnou tašku a vlastní pytlíky ze síťoviny používejte i při nákupu ovoce a zeleniny. K balení potravin, ale i svačinek na výlety můžete používat i ekologické voskované ubrousky, které jsou skvělou alternativou potravinové folie.

Všechny zmíněné produkty lze koupit na e-shopu www.binchio.com, který nabízí i další originální ekologické výrobky inspirované zero waste a cirkulární ekonomikou.

Cena termolahve na vodu je 390 korun, mýdlo koupíte za 149 korun, filtrační tyčinky z aktivního uhlí stojí od 190 do 210 korun (podle velikosti).

Foto: archiv Binchio

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *