Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

CelebrityZábava

V botanické zahradě se opět představují nejkrásnější bonsaje Evropy

Botanická zahrada hl. m. Prahy zve na další, již osmnáctý ročník přehlídky nejlepších bonsají od předních českých i zahraničních pěstitelů. Festival bonsají a japonské kultury zahájil velvyslanec Japonska v Praze Jeho Excelence Hideo Suzuki a zpěvák Mirai Navrátil ze skupiny Mirai.

Od 16. do 25. června se v Japonské zahradě představí téměř 100 tvarovaných stromků z Česka, Slovenska, Německa, Polska a Litvy. Převážně jsou vystaveny lokální dřeviny, zajímavostí jsou exotičtější druhy jako je netradičně tvarovaný olivovník evropský s drobnými lístky, plodící fíkovník, habr korejský nebo myrta obecná. K vidění budou opět i více než sto let staré exempláře ze sbírek trojské zahrady. Součástí Festivalu bonsají a japonské kultury je v letošním roce mezinárodní přehlídkové trienále, na němž se představí dalších 45 stromků od pěstitelů z Česka, Polska a Německa. Výstava bonsají i trienále je soutěžní. Ty nejlepší bonsaje budou vyhlášeny 24. června. Hlasovat o nekrásnější bonsaj mohou v letošním roce opět i sami návštěvníci. Festival už tradičně doprovází bohatý program, který přiblíží asijské umění tvarování stromů, ale i japonské kulturní tradice. Připraven je též prodej bonsají a doplňkových rostlin.

„Letošní Festival bonsají a japonské kultury nabízí skutečně to nejlepší. V Japonské zahradě je vystavena téměř stovka krásných bonsají od pěstitelů z Česka, Slovenska, Německa, Polska a Litvy ale i cenné exempláře ze sbírek naší botanické zahrady. Těší mě, že jsme v letošním roce mohli uspořádat mezinárodní přehlídkové trienále, které se v Česku koná jednou za tři roky a u nás v botanické zahradě poprvé. Trienále se navíc uskuteční ve zcela nových prostorách výstavního sálu v našem novém návštěvnickém centru, který se tím současně otevře veřejnosti. Kromě umění bonsají už tradičně návštěvníkům představíme i Japonsko a jeho kulturu. Tímto také děkuji Jeho Excelenci Hideo Suzukimu, japonskému velvyslanci, který nad naší akcí převzal záštitu a spolu se svou chotí výstavu zahájil. A s ním i zpěvákovi Mirai Navrátilovi, který se stal patronem akce. Jeho vztah k Japonsku je více než zřejmý,“ uvedl Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

„S mojí chotí zahajujeme výstavu bonsají v Troji již potřetí. Pokaždé je nám potěšením zhlédnout krásné exponáty, setkat se se skvělými lidmi včetně osobností patronů a sdílet se všemi radost z blížícího se léta. Věřím, že návštěvníkům výstavy se bude líbit také doprovodný program, který přibližuje kulturu naší země. Jsem nesmírně vděčný organizátorům za to, v jakém měřítku každý rok představují japonskou kulturu, a návštěvníkům za jejich tradičně velký zájem,“ říká Jeho Excelence Hideo Suzuki, velvyslanec Japonska v ČR.

„Moc mě těší, že botanická zahrada pulsuje životem a je místem, kde se odehrávají takové události jako velkolepá výstava s tolika unikátními exponáty, bohatým programem a mezinárodní kulturní akcí. Zahrada pomáhá nejenom dál rozvíjet spolupráci s Japonskem, ale rovněž zajišťuje osvětu a odbornou i kulturní výměnu mezi oběma zeměmi. A sluší se poděkovat panu řediteli Černému za to, že zatraktivňuje botanickou zahradu pro místní i turisty,“ doplňuje Jana Komrsková, náměstkyně primátora hl. m. Prahy.

Bonsajové trienále – 45 nejlepších bonsají z Česka, Polska a Německa
Součástí letošního Festivalu bonsají a japonské kultury je bonsajové trienále, které se uskuteční od 23. do 25. června ve spolupráci s Českou bonsajovou asociací. Jde o prestižní mezinárodní přehlídku nejlepších bonsajistů z Česka, Polska a Německa. V Česku se tato přehlídka koná jednou za tři roky. Z každé země se může přihlásit pouze 15 stromů a každý pěstitel může vystavit pouze jeden výtvor. Vybírají se tedy opravdu ty nejlepší z nejlepších. Součastí trienále budou rovněž stánky a prezentace bonsajových asociací jednotlivých zemí a jejich společná demonstrace tvarování. Trienále a přehlídka těch nejlepších bonsají se budou konat ve výstavním sále v nově otevřeném návštěvnickém areálu v srdci botanické zahrady. Slavnostní vyhlášení vítězů soutěžní přehlídky proběhne v sobotu 24. června.

Deset dní ve znamení japonské kultury
Festival nabídne i bohatý doprovodný program. Návštěvníci se mohou těšit na čajový obřad školy Urasenke s možností ochutnávky šlehaného čaje matcha. Připravené jsou komentované prohlídky japonských mečů a ukázky bojových umění. Malí i velcí se mohou zúčastnit workshopů a vyzkoušet si například malování na textil a keramiku nebo malování tradičních japonských panenek kokeshi či skládání origami. Nebude chybět bubenické vystoupení skupiny Wadaiko yosa-yosa nebo originální tanec gejš. Na své si přijdou i milovníci japonské kuchyně, ochutnají sushi, tradiční čaj matcha či zmrzlinu s netradičními příchutěmi. V rámci festivalu odborníci předvedou tvarování bonsaje s použitím profesionálních technik a materiálů. Zájemci také budou mít možnost bonsaje a další rostliny, například masožravé, na místě zakoupit. Botanická zahrada připravila i komentované prohlídky v doprovodu zkušených průvodců a speciální večerní komentované prohlídky v Japonské zahradě.

Japonská zahrada v Troji
Japonská zahrada je jednou z nejoblíbenějších expozic trojské botanické zahrady. Rozkládá se na ploše 0,67 ha. Už od svého zpřístupnění veřejnosti v roce 1997 se zde pravidelně konají výstavy bonsají s mezinárodní účastí. V Japonské zahradě také vysadil sakuru v rámci projektu Kořeny osobností prezident Václav Havel a v její blízkosti je borovice Thunbergova, která svým tvarováním připomíná bonsaj a vysadila ji někdejší ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albrightová. V Japonské zahradě jsou během sezóny vystaveny bonsaje ze sbírky botanické zahrady. Tato kolekce čítá na 70 kusů tvarovaných stromků a je hojně zastoupena javory, stálezelenými hlošinami a drmky. Může se pochlubit hned několika více než sto let starými exempláři, jedná se například o javor Bürgerův, buk lesní nebo jasan čínský.

Podrobné informace o programu Festivalu bonsají a japonské kultury a dalších akcích Botanické zahrady Praha najdete na stránkách: https://www.botanicka.cz/clanky/akce

Zdroj a foto: Botanická zahrada

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *