Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zvířata

Štěňata psů pralesních dovádí před zraky návštěvníků

V Zoo Praha se narodila štěňata psů pralesních. Návštěvníci mohou dvojici mláďat nově pozorovat ve venkovním výběhu. Tyto jihoamerické šelmy se zde podařilo rozmnožit po pěti letech. Jde o první vrh nově sestaveného páru těchto obtížně chovatelných divokých psů.

„Nová chovná samice přišla na základě doporučení koordinátora Evropského chovného programu (EEP) loni v listopadu z Francie a už teď se těšíme z prvních štěňat, což považujeme za velký úspěch,“ říká kurátor savců Pavel Brandl i s ohledem na genetickou hodnotu jedinců. Otec samce – dědeček letošních mláďat – přišel totiž do Zoo Praha až z Japonska, zatímco matka samice pochází z Francouzské Guyany.

Dvojice štěňat se narodila 8. dubna a až doposud byla jejich expozice v areálu malých amerických šelem zakrytá v klidovém režimu. Při odchovu mláďat jsou totiž psi pralesní velmi citliví na jakékoliv vyrušení. I proto jsou dnes v zoologických zahradách chováni vzácně.

„V těchto dnech už lidé mohou štěňata spatřit hlavně ve venkovním výběhu. Jejich pohlaví zatím neznáme, neboť důkladná veterinární prohlídka je teprve čeká. Začínají se ale krásně vybarvovat a získávají světlejší barvu dospělců,“ vysvětluje vrchní chovatelka malých savců Denisa Zběhlíková. Podle ní jim nechybí apetit a v těchto dnech už z mateřského mléka úplně přecházejí na masitou stravu. „Nejlépe návštěvníci udělají, když se na ně půjdou podívat hned ráno po otevření zoo,“ radí Zběhlíková. „Za silného poledního slunce odpočívají v jedné z chladných nor, což jim ostatně nikdo nemůže mít za zlé.“

Pes pralesní je středně velká psovitá šelma obývající území Střední a Jižní Ameriky od Panamy až po Paraguay. Jejich smečka dovede navzdory své velikosti skolit i tapíra, ačkoliv většinu jídelníčku tvoří pásovci či aguti. Psy pralesní dnes ohrožuje především rozšiřování zemědělské půdy, méně kořisti v důsledku nelegálního lovu a rovněž zvýšené riziko nákazy smrtelnými chorobami od domácích psů. Z těchto důvodů je druh řazen na Červeném seznamu IUCN do kategorie téměř ohrožený.

Štěňata psů pralesních už mají první kritické období za sebou a návštěvníci Zoo Praha mohou jejich dovádění nově pozorovat ve výběhu nedaleko expozice ledních medvědů. Mláďata psů pralesních jsou výrazně tmavší než dospělci. To jim v přírodě pomáhá lépe se skrýt v porostu vegetace. Rodiče letošních mláďat jsou mladým párem a jde tak o jejich první vrh. Pětiletý pes a dvouletá fena tvoří od prvního dne harmonickou dvojici. Samce návštěvníci poznají podle mohutnější hlavy a světlejší srsti.

Zdroj a foto: Oliver Le Que, Zoo Praha

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *