Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Ze života

Tip z ČSOB: placení kartou a výběry v zahraničí

Začalo období dovolených, řada z nás vyráží do zahraničí, proto bychom rádi připomněli, na co si dávat při placení a vybírání hotovosti pozor.

Našim klientům doporučujeme, aby v zahraničí plně využívali platby platební kartou. Vzít si na dovolenou platební kartu místo velkého obnosu hotovosti je především bezpečnější, na rozdíl od karty totiž hotovost pro případ krádeže či ztráty nelze pojistit. Je ovšem dobré mít menší hotovost v místní měně již před odjezdem na dovolenou. Řada lidí, kterým nezbyla hotovost z minulé cesty, si vybírá při příjezdu či příletu nebo přejezdu hranic, hotovost se může hodit na parkovné nebo mýtné. Nosit u sebe vysoký finanční obnos je však riskantní, často totiž může být terčem zlodějů. Jednoznačně nejvýhodněji vyjde platba kartou přímo u obchodníka.

Při výběru hotovosti z bankomatu upozorňujeme na nabídku tzv. konverze měny, kdy na obrazovce klient vidí nabídku zaúčtování transakce v místní měně, nebo ve měně účtu (tj. zpravidla CZK). V těchto případech doporučujeme zvolit místní měnu. Služba DCC sice ukáže přesnou částku platby v CZK, ale až po přepočtení platby většinou značně nevýhodným kurzem. To samé platí pro platbu u obchodníka, vždy je výhodnější zvolit platbu v místní měně. Stává se, že obsluha terminálu “odklikne” platbu v CZK za vás. V takovém případě klidně před přiložením karty, příp. potvrzením PINu u kontaktní transakce požádejte o novou transakci.

Klientům doporučujeme při cestování v Česku i zahraničí, aby se k internetovému bankovnictví připojovali jen z bezpečných a známých počítačů. Ideální je pak využívat mobilní bankovnictví z mobilu. Klienti by mobil neměli nechávat bez dozoru a neměli by ho půjčovat. Základ je mít zámek displeje, stahovat aplikace jen z oficiálních zdrojů a pravidelně vše aktualizovat. Kdykoli se klient přihlašuje do internetového bankovnictví, je nejlepší vyťukat do prohlížeče přímo adresu banky internetového bankovnictví. Klient tak má jistotu, že se nedostane přes falešný odkaz na tzv. phishingovou stránku.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *