I nevinný zánět oční spojivky může trvale poškodit zrak
Záněty očních spojivek patří k nejčastějším zdravotním komplikacím v létě. Nepřímo to potvrzuje i prodej očních kapek, který v největší lékárně na českém internetu Lékárna.cz meziročně stoupl od května o 30 %. Odborníci z Lekárna.cz varují, že neléčený zánět spojivek může vést zánětu rohovky, v horším případě až k oslepnutí.
„Neléčený zánět oční spojivky s sebou nese riziko trvalého poškozením zraku,“ říká Kamila Horníčková, lékárnice Lékárna.cz. A léto tomuto problému pouze nahrává na smeč: slunce, prach, pyly a koupání jsou totiž častou příčinou právě zánětu spojivek. Lidé by tedy v tomto období neměli podceňovat prevenci v podobě očních kapek. „Vody v rybnících a jezerech a taky chlór v bazénech jsou nejčastější příčinou zánětlivých procesů. Po koupání v létě je proto dobré oči vypláchnout čistou vodou nebo použít jemné kapky, ideálně s obsahem kyseliny hyaluronové – takzvané umělé slzy,“ vysvětluje. Zvlhčující kapky jsou vhodné i pro výplach oka, dostane-li se do něj cizí těleso jako písek, prach či drobný létající hmyz. Použitím takového výplachu předcházíme podle lékárnice i vysušování očí, které je jednou z nejčastějších příčin začínajícího zánětu spojivek.
Neléčený zánět oční spojivky může zkomplikovat život
Pozor na přetrvávající zánět. „Pokud zánětlivý stav oka nepřejde do dvou dnů, je už na místě vyhledat lékaře,“ upozorňuje vedoucí online poradny Lékárna.cz Pavla Horáková, kde jsou dotazy na problémy s očima časté. Neléčený zánět spojivek může mít vážné komplikace hlavně u malých dětí, miminek, lidí vyššího věku s oslabenou imunitou nebo špatnou životosprávou, kdy může skončit až ztrátou zraku. Především maminky dětí a zvlášť miminek by neměly s návštěvou lékaře otálet.
Obezřetní by měli být podle lékárnice i nositelé kontaktních čoček: „Nedokonalá hygiena, zapomenuté kontaktní čočky v oku při koupání, či dokonce chybná volba už při koupi čoček jsou všechno faktory vyvolávající zánětlivé reakce,“ zdůrazňuje P. Horáková.
Oči hydratujme stravou, pomáhejme jim bylinkami
Hydratace organismu v létě je sice téma stále opakované, ale v souvislosti s očima se o hydrataci mluví málokdy: dostatečnou hydratací těla v létě ale ulevujeme i našim očím. Při suchosti očí je už vhodné zařadit do stravy víc tekutin nebo vodnatých potravin a hydratovat tělo i vnitřně. Ideální jsou minerální vody, vývary, šťavnatá zelenina jako melouny a okurky. Pomohou i bylinky. „Obkladem z odvaru ze světlíku lékařského a měsíčku při mírných komplikacích nic nepokazíme, při silném zánětu či dokonce hnisajícím oku to ale určitě nezkoušejte,“ varuje a také apeluje na vyhledání odborné pomoci K. Horníčková, specialistka na přírodní medicínu na Lékárna.cz.
Manuál základní pomoci
- Při podrážděném, suchém oku nebo nečistotě v něm používáme zvlhčující kapky jako Ocuflash, Ocutein sensitive, Artelac Tripleaction, Systane, Hyal-drop.
- Při začínajícím zánětu a hnisání používáme oční kapky nebo mast na oči s obsahem dezinfekční složky jako je Desodrop, Ophthalmo-septonex, Occusept.
- Při alergii, je vhodné pořídit si kapky určené k alergii, (pokud nemáme předepsané od lékaře) jako například Livostin, Allergodil, Ocutein Allergo či Vividrin ectoin.
Foto: archiv