Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Bydlení

Zbavte se stresu v přírodě: Užívejte život na chatě nebo chalupě

Toužíte po klidném místě, kde si můžete odpočinout od ruchu města? Pokud vás láká relaxace, příroda a odpočinek od denního stresu, může být nákup chaty či chalupy ta pravá volba. Které lokality pro chaty právě letí a které už jsou dávno pasé a proč? A jak svůj sen o vlastní chalupě nejlépe financovat? A jak to teď vlastně chodí s pronájmy rekreačních objektů? Na to všechno se teď podíváme.

V dnešní uspěchané době je stále obtížnější najít si chvíli na odpočinek a relaxaci. A nejen chvíli, ale také tu správnou lokaci! Proto není divu, že mnoho z nás touží po nějakém útulném místě, kde vypustí páru. „Relaxace je nezbytná pro obnovu našich zdrojů energie a zvládání stresu. Když si najdeme vhodné místo pro relaxaci, můžeme se odpojit od každodenních starostí a soustředit se na své tělo a mysl, což nám pomáhá najít vnitřní klid a odpočinout si,“ potvrzuje PhDr. Marta Boučková, psycholožka.

Možností, jak této vnitřní nirvány dosáhnout, je mnoho. Ale jednou z nich, takovou možná pro Čechy celkem klasickou, je vlastnit chatu nebo chalupu. Tento typ nemovitosti nabízí v mnoha případech především klidný a příjemný pobyt v přírodě, daleko od městského ruchu a stresu. Navíc díky nim zpravidla získáte mnoho příležitostí nejen k relaxaci, ale také ke sportovním aktivitám. Většinou se také zapojíte i do nové komunity v dané lokalitě, což přispívá k celkovému zlepšení zdravotní i psychické pohody.

Výhodou vlastnictví chaty nebo chalupy je také to, že si můžete zcela přizpůsobit svůj pobyt podle vlastních představ. Především ale záleží na výběru vhodné lokality, který vyhovuje vašim potřebám a požadavkům pro klidné místo. Vlastnit chatu nebo chalupu může být také vhodným způsobem investice, třeba když pak své místečko pronajímáte.

Ponořte se do historie chatové kultury
Chaty a chalupy jsou v Česku dlouhodobě velmi populární formou rekreace. Není to jen tak z plezíru, že nás, Čechy, v zahraničí označují jako národ chatařů a chalupářů. Historie chatové kultury u nás totiž sahá už do první poloviny 20. století, kdy se chaty staly oblíbeným místem pro trávení volného času a odpočinku. „V roce 2015 bylo v Česku 287 000 chat a chalup, dohromady je však v Česku kolem 430 000 rekreačních objektů, a to včetně domků v zahradních koloniích. V počtu na obyvatele jsme druzí ve světě hned po Švédsku,“ uvádí Radim Maštalíř, expert pro oceňování majetku ve skupině ČSOB.

Trendy místa pro každého chalupáře
Mezi oblíbené lokality pro koupi chat a chalup již dlouhodobě patří především horské oblasti, kde najdete ideální spojení čisté přírody a aktivního odpočinku po celý rok. „Klasikou zůstávají hory, především Krkonoše a Jizerské hory. Bohužel, právě Krkonoše se stávají čím dál nedostupnější z pohledu ceny, což se teď také děje v Jizerkách. Zajímavou alternativou, kterou volí i naši klienti, je proto Šumava nebo nově oblíbené Beskydy, které jsou dopravně dostupnější z Brna nebo Ostravy,“ uvádí realitní makléř Jan Chundela.

Kvůli nízké nabídce rekreačních nemovitostí, začínají na popularitě růst také jiné oblasti, jako jsou okolí Tábora, Jihlavy, České Lípy či podhůří Šumavy. „Třeba Jihočeský kraj dokáže nabídnout krásná místa např. v okolí zámku Blatné, Tábora a Písku, kde můžete najít chalupy, které jsou spíše už rodinné domy v ceně do pěti milionů. Stejně tak Vysočina v okolí Jihlavy. Vysočina a Jihočeský kraj jsou typicky české, takže se tady hojně slaví svátky od Velikonoc po tradiční zabijačky, výlovy rybníků nebo sběr hub v lesích, kterých je tady opravdu dostatek. A přesně to je pro většinu klientů chalupaření, jak má být. Například pro houbaře je podhůří Šumavy vyhlášené. Populární je také Kersko nebo okolí Ostravice,“ uvádí realitní makléř.

Tyto lokality jsou často nedaleko od civilizace, a i přesto nabízejí dokonalý klid a možnosti pro aktivní relaxaci, což potvrzují také údaje z bankovních institucí. „Chaty nebo chalupy se nejčastěji kupují v lokalitách s dobrou dopravní dostupností do velkých měst a s možností celoročního užití. Což je ideální pro rodiny z města, které chtějí aktivně žít nebo plánují částečný či úplný přesun z města do přírody,“ dodává Radim Maštalíř.

Pokud ale nevíte, kde byste chtěli „chalupářsky“ zakořenit, zkuste si objekt na část roku pronajmout. Uvidíte, zda si získá vaše srdce hned, nebo k sobě budete hledat cestu. Koneckonců, pronájem rekreačního objektu je hned za koupí jedna z oblíbených cest, jak svou chatu či chalupu využít i v moment, kdy si ji sami neužíváte. Je to tak šikovné propojení dobrého s užitečným.

Chalupa jako investice do budoucna
Realitní trh momentálně neoplývá neomezenými možnosti pro pořízení chaty či chalupy. Stále se ale najdou tací, kteří svou relaxační oázu nepustí z hlavy a hledají možnosti, jak ji zafinancovat. „Hypotéku si nejčastěji přijdou vyřídit ti, kteří hodlají svou rekreační nemovitost využívat celoročně. Zájemci, kteří kupují rekreační objekt jako investici, používají spíše vlastní zdroje, popřípadě hypotékou řeší jen dofinancování převážně vlastních zdrojů,“ říká Radim Maštalíř, expert pro oceňování majetku ve skupině ČSOB.

A kdo by uvažoval o výnosové rekreační nemovitosti, jako jsou například ubytovací jednotky, tak může předpokládat, že se tyto typy budou těšit velkému zájmu, a to především pokud mají velký pozemek. Na ten se totiž dá v rámci rekonstrukce pořídit třeba fotovoltaická elektrárna. A kdo ví, třeba si budete moci tuto vyrobenou elektřinu následně sdílet s místem trvalého bydlení, tzn. na chatě si vyrobíte, doma spotřebujete.

Ať už hledáte chatu či chalupu pro vlastní užití, nebo jako investiční příležitost na pronájem, zkuste se porozhlédnout i mimo typicky oblíbené lokality. Třeba najdete tiché místo u potůčku, nebo vás nalákají neturistická místa v okolí známých hor, které budou i finančně dostupnější. Tak či tak, můžete investici do vlastního odpočinku brát i jako skvělou investiční příležitost do budoucna.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *