Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Ze života

Pět tipů z ČSOB, jak nenaletět Klikačům a Volačům

Osvěta o bezpečnosti na internetu se neustále šíří a povědomost o ní roste, nicméně Volači a Klikači neusínají na vavřínech ani o prázdninách a vymýšlejí nové techniky, jak z lidí vylákat citlivé údaje. Snad každý se s nimi někdy setkal nebo má alespoň zprostředkovanou zkušenost z blízkého okolí. I když si můžeme myslet, že na nás si nepřijdou, opak je pravdou – stát se to může opravdu komukoliv a kdykoliv. Připravili jsme pro vás 5 tipů, jak těmto kyberpodvodníkům nenaletět.

Mějte na paměti, že umí napodobit jakékoliv číslo i e-mail
Klikači jsou internetoví experti a prostřednictvím vizuálních a „důvěryhodných“ e-mailů oslovují klienty bank kvůli novým předpisům, aby získali přihlašovací údaje do internetového bankovnictví.
Rada: Pečlivě kontrolujte odesílací adresu, gramatické chyby a adresu odkazu. Banky používají zabezpečený odkaz, který začíná https. Ten přenášená data šifruje, a tím snižuje riziko zneužití osobních údajů.

Dejte pozor, vydávají se za bankéře i policisty a působí věrohodně
Volači mají precizně naučenou komunikaci a mluví perfektní češtinou. Představí se jménem, příjmením a funkcí jako bankéř či policista. Tím působí věrohodně. Vysvětlí problém, většinou se jedná o napadený účet a je třeba jednat okamžitě, jinak hrozí, že klient přijde o všechny peníze. Naštěstí tento podvodník umí problém vyřešit – stačí mu udělit přístup k vašim financím, tedy přístupová hesla.
Rada: Vždy si ověřte totožnost a pravost komunikace, spojte se s oficiálními kontakty banky nebo policie a sdělte jim podezření na podvod.

Nikomu nesdělujte citlivé informace
Ani banka, ani policie nikdy nežádají o hesla, PINy, čísla platebních karet nebo jiné důvěrné údaje prostřednictvím e-mailu, SMS nebo telefonu.
Rada: Za žádných okolností nikdy nikomu nesdělujte tyto informace.

Vaše banka nepotřebuje znát váš PIN, ale Volač a Klikač ano
Banka nikdy nepotřebuje znát PIN k platební kartě a své klienty upozorňuje, aby ho nikde nesdělovali nebo nezadávali v přítomnosti jiné osoby. Na druhou stranu právě Volači a Klikači jsou ti, kteří žádají o tyto informace pod záminkou zabezpečení účtu.
Rada: Zachovejte si své PINy v tajnosti a neposkytujte je nikomu, ani pokud se dotyčný tváří jako bankovní zástupce. Zároveň je nenechávejte v peněžence nebo nelepte na platební kartu.

Nenechte se vmanipulovat do časové tísně a vše si ověřujte z více zdrojů
Volači i Klikači často vytvářejí domněle naléhavé situace, ve kterých se snaží donutit své oběti k rychlým rozhodnutím bez dostatečného uvážení. Mohou volat i brzy ráno nebo pozdě večer a využít toho, že jsou lidé rozespalí a nemají chuť něco ověřovat.
Rada: Raději hovor ukončete a tyto informace si ověřte sami. K tomu můžete využít číslo svého bankovního poradce, případně speciální linku k hlášení podvodů. ČSOB ji provozuje na telefonním čísle +420 499 900 010.

Další informace najdete zde: https://www.csob.cz/portal/branteserozumem.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *