Jak z dětí vychovat sportovce
Proč je tak dobré a důležité, aby děti odmala sportovaly? Jaký to má pro ně význam do budoucna? Tady jsou odpovědi Kristýny Přibylové, která u nás před 11 lety začala budovat profesionální dětské tělocvičny.
„Je skvělé, že o důležitosti pohybové průpravy u dětí se v poslední době píše čím dále tím víc. Před 11 lety, kdy jsme s našimi tělocvičnami začínali, byla tato oblast překvapivě hodně upozaděná, a spíše se mluvilo o specializaci dětí na konkrétní sport a drilu s ním spojeném. Díky medializaci je dnes již mnohem lépe přijímán fakt, že výchova k pohybu od útlého věku dává dětem důležitý start do života. Vytváří návyky, které se v pozdějších letech jen těžko dohánějí – zvlášť, když si třeba dítko od malička zvykne vysedávat u televize nebo tabletu a jeho svaly a pohybový aparát nemají šanci se nikterak vyvíjet. Za našeho dětství, kdy nebyla podobná lákadla, byl pohyb zcela přirozenou součástí našeho každodenního dětského života. Dnes je potřeba chápat, že pohybovou výchovu musíme v dětech aktivně podporovat my, rodiče,“ upozorňuje Kristýna Přibylová z profesionálních dětských tělocvičen Monkey´s Gym a dodává: „Pro děti, které nemají pohybové návyky, může být velmi složité začínat v pozdějším věku. Mnohdy jim pak činí potíže i nástup do školního tělocviku, kde mají oproti dětem, které sportují, určitou nevýhodu – ať již v pohybových základech nebo i v sebevědomí, které si děti při sportu budují.“
Co děti od sportu spolehlivě odradí…
Děti vždy odradí tlak, a naopak je motivuje vlastní příklad. Každé dítko je jiné, ale spolehlivě funguje, když z pohybu uděláte zábavu, když se děti hýbou a vlastně to ani tak neberou. Naopak u malých dětí a předškoláků jen málokdy zabírají příkazy, kterým nerozumí, a také jednotvárnost pohybu. Lekce cvičení musí být vždy dynamická, aktivity na sebe musí bez zbytečných prodlev navazovat a musí se dát také částečně prostor tomu, co chtějí děti dělat. Předškoláci jsou hodně soutěživí, proto není problém zařadit do lekce cvičení i aktivity, kdy je cílem vyhrát. Vždy ale musíme dbát na to, aby děti pochopily význam hry, výhry i prohry.
Ideální je, když se děti pod vedením kvalifikovaných trenérů učí pohybovým dovednostem způsobem, který respektuje jejich psychomotorický vývoj. Kroužek všeobecné pohybové průpravy, kam děti docházejí 1x týdně, je skvělým základem, který pak lze doplnit o další pohyb a sport s rodiči – cyklistika, in-line bruslení, plavání, lyžování a podobně.
Proč je při sportování důležitá pravidelnost?
Pravidelnost je jedním z nejdůležitějších aspektů, protože pohybové návyky se děti teprve učí a mohou dělat pokroky plynule a s respektem ke správnému vývoji. „Rodiče se nás často ptají, proč nemohou chodit jen nárazově, proč se do kurzu musí zapsat na delší období – důvodem je právě to, že výchova k pohybu musí být u dětí plynulá, jednotlivé dovednosti na sebe navazují a bez pravidelnosti bychom potřebných cílů, na nichž lze stavět další rozvoj, nedosáhli,“ vysvětluje zkušená lektorka Kristýna Přibylová, která je sama maminkou tří dětí.
Sportující děti zvládnou pubertu snadněji
„A moje osobní zkušenost? Naše děti považují pohyb a sport za standardní součást svého života. Vždy nám s manželem šlo o to, abychom je vedli ke všestrannosti, aby si mohly vyzkoušet co nejvíce sportů – ať již samostatně, nebo společně s námi. Jsem moc ráda, že všichni tři naši potomci mají své oblíbené sporty, i když i ty se časem mohou měnit. Důležitá je pestrost a to, že jim pohyb přináší radost,“ dělí se o vlastní zkušenosti Kristýna Přibylová.
Za zásadní pak považuje to, že organizovaný sport, disciplína s ním spojená a kamarádi, které tam děti mají, pomáhají překlenout nelehké období puberty. „Mnoho rodičů zmiňuje, že jejich sportující děti (a v žádném případě nemusí jít o vrcholový sport) prošly pubertou tak nějak snadněji, protože kromě školy měly další záchytný bod, který jim dával určitou jistotu,“ uzavírá Kristýna Přibylová z profesionálních dětských tělocvičen Monkey´s Gym.
Tip na sportovní kroužek
Monkey´s Gym nabízejí jedinečný koncept pohybové všestrannosti pro nejmenší od 5 měsíců do 7 let, a to od roku 2012. V září začne další semestr, už nyní probíhá zápis a vy si ještě v létě můžete vyzkoušet zkušební hodinu, která je zdarma! Lekce jsou vždy plné legrace, prostředí je barevné, bezpečné a prostory slouží výhradně dětem – jsou vybaveny speciálními cvičebními pomůckami a gymnastickým nářadím vyrobeným jim na míru. Lektoři vedou hodiny podle odborné metodiky sestavené s citem pro potřeby malých sportovců. Ověřenými kurzy zde ročně projde přes 2 500 dětí. Samozřejmostí je individuální přístup, bezproblémové omluvy a náhrady, malé cvičební skupinky, prosklená tělocvična a baby-friendly prostředí. Monkey’s Gym najdete v Galerii Harfa na Praze 9, v centru Juklík na Praze 5, v OC Šestka na Praze 6 a nově také ve Westfield Chodov na Praze 4.
Zdroj a foto: www.monkeysgym.cz