Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Intimní komorní opera Tak tiše až zazní v říjnu naposledy

V pondělí 16. října se v divadle Komedie rozloučí soubor Spitfire CompanyOrchestr Berg a Městská divadla pražská s intimní komorní operou Tak tiše až. Po dvanácti plánovaných českých reprízách se celý ansámbl přesune do Osla, kde uvede unikátní operu úplně naposledy. V inscenaci režijního dua Miřenka Čechová a Petr Boháč se dospělá žena rozhodla po letech veřejně vypovědět o zneužívání, které prožila na přelomu dětství a dospívání. K opeře skladatele Slavomíra Hořínky napsala libreto Jana Šrámková, hlavní pěvecké role se ujala přední mezzosopranistka Markéta Cukrová.

Moderní opera o zneužívání byla poprvé uvedena 5. září loňského roku. Hlavní hrdinkou je postava Ženy, která se setkává s Dívkou – se svým dětským já. Během toho se postupně Ženě derou ven traumatické zážitky, které prožila v období, kdy se měnila z dítěte v dívku. Následně v sobě hledá odvahu veřejně vypovídat o všech spáchaných traumatech.

Impulsem vzniku opery byla pro režiséra Petra Boháče kauza sexuálního zneužívání chlapců z chrámového sboru v bavorském Regensburgu. „V naší opeře jsme ale dali hlas ženě, která v sobě trauma zamkla a teď o něm chce promluvit.  Hlavní postava opery může být  ale kdokoliv z nás. A já pevně věřím, že s každým podobným odhalením, s každým novým impulsem skrze umění, dáváme obětem zbraň o svých traumatech mluvit,” říká Petr Boháč.

Nadžánrový projekt sklízel od samého začátku kladné hodnocení od divadelních i hudebních kritiků. Následně pak Herecká asociace ocenila Markétu Cukrovou širší nominací na Cenu Thálie 2023 za roli Ženy a divadelní kritici zase hudbu Slavomíra Hořínky nominací na Cenu divadelní kritiky za Hudbu roku 2022.

Opera Slavomíra Hořínky naposledy zazní v divadle Komedie 16. října, následně se celý ansámbl přesune do Osla, kde ho čeká úplně poslední působení.

Inscenace vznikla v koprodukci Městských divadel pražských, Spitfire Company a Orchestru BERG.

Premiéra: 5. a 6. září 2022
Derniéra v ČR: 16. října 2023
Světová derniéra, Oslo, Norsko: 18. října 2023

Vstupenky si mohou diváci zakoupit na centrální pokladně Městských divadel pražských nebo on-line na webu MDP. Rezervovat si je lze také na telefonním čísle 222 996 114 nebo e-mailu rezervace@m-d-p.cz.

Spitfire Company – Orchestr BERG – Městská divadla pražská
TAK TIŠE AŽ | intimní komorní opera | https://www.mestskadivadlaprazska.cz/inscenace/1676/

Slavomír Hořínka, Petr Boháč,Jana Šrámková – Tak tiše až
Hudba: Slavomír Hořínka
Libreto: Jana Šrámková
Režie: Petr Boháč & Miřenka Čechová
Scéna a kostýmy: Lucia Škandíková
Light design: Jiří Šmirk
Hudební nastudování a dirigent: Peter Vrábel
Orchestr BERG (Jana Kubánková – housle, Vojtěch Masnica – kontrabas, Zuzana Leimer – flétna, Anna Dolečková – klarinet, Ladislav Kozderka – trubka, František Vincúr – trombón, Roman Zabelov – akordeon, Tibor Adamský / Štěpán Hon – bicí)

Hrají:
Žena: Markéta Cukrová
Dívka: Sarah Alon / Tereza Šlosárková
Muž: Martin Dvořák
Kůň: Martin Talaga

Zdroj a foto: Spitfire Company

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *