Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Proti chřipce a covidu se naočkujte co nejdříve, radí praktici!

Rostoucí výskyt respiračních onemocnění a stovky denních přírůstků nemocných covidem-19. S tím vším se potýkají praktičtí lékaři, jejichž ambulance se začínají plnit pacienty s respiračními chorobami. Chřipce a covidu-19 a zejména jejich komplikacím lze přitom účinně předcházet očkováním. Podle praktiků je na něj nejvyšší čas – než udeří sezóna respiračních nemocí naplno. Hlavně seniorům a rizikovým pacientům totiž hrozí vážnější zdravotní komplikace, které mohou vést k pobytu v nemocnici a v krajním případě až ke smrti. Odborníci doporučují aplikovat obě vakcíny zároveň.

„Očkování oběma vakcínami při jedné návštěvě ordinace není rizikové a funguje dobře. Pro pacienty i lékaře, kteří jsou v období respiračních sezón hodně vytíženi, znamená velkou úsporu času a energie,“ popisuje MUDr. Petr Šonka, předseda Sdružení praktických lékařů. K sezónním onemocněním podle něj patří kromě chřipky právě i covid-19. Riziko zvýšeného výskytu těchto nemocí potrvá celou zimu. „Sezóna respiračních chorob teprve začíná, nemocných ale bude přibývat. Lidé by proto rozhodně neměli očkování odkládat. Vakcíny je ochrání až do jara – pokud se nechají naočkovat v říjnu, i v březnu příštího roku ještě budou účinné,“ doplňuje MUDr. Šonka.

Výraznějších vedlejších účinků se lidé bát nemusí. Očkování občas doprovází teplota a bolest kloubů nebo svalů, potíže ale většinou netrvají déle než jeden den. „Reakce na očkování se u obou vakcín samozřejmě objevit může. Pokud se aplikují současně, neznamená to ale, že by se nežádoucí reakce organismu sčítaly,“ říká MUDr. Ludmila Bezdíčková, členka výboru Sdružení praktických lékařů a Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP, v jejíž ordinaci minulý týden podstoupil očkování proti chřipce i covidu-19 ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. „Důležité je, aby byli lidé v momentě očkování úplně zdraví a neměli žádné příznaky respiračních onemocnění,“ dodává.

Očkování je důležité zejména pro seniory a rizikové pacienty, například s obezitou, cukrovkou nebo plicními a kardiovaskulárními onemocněními. Odborníci ho doporučují i onkologicky nemocným a pacientům s roztroušenou sklerózou. Všem těmto skupinám osob totiž hrozí komplikovaný průběh chřipky nebo covidu-19, který může vést k hospitalizaci a v krajním případě i k úmrtí. „Očkování má velký smysl i u zdravotníků a osob pracujících v sociálních službách, kteří pečují o rizikovou populaci. Když onemocní, mohou respirační choroby přenést na pacienty. Pokud by navíc byl zdravotnický a sociální personál kvůli těmto nemocem delší dobu mimo službu, způsobilo by to velké problémy ve fungování zdravotnických zařízení,“ vysvětluje MUDr. Petr Šonka. Očkovat by se podle něj měli také mladší lidé – vakcíny totiž ochrání nejenom je, ale i seniory a rizikové osoby, s nimiž přichází do styku například při rodinných návštěvách.

Vakcíny proti SARS-CoV-2 jsou plně hrazeny ze zdravotního pojištění. Očkování proti chřipce mají zdarma osoby starší 65 let a všichni zdravotníci a pracovníci sociálních služeb. Vakcíny nemusí platit ani lidé, kteří trpí závažným chronickým onemocněním srdce a cév nebo dýchacích cest, ledvin nebo diabetem a pacienti po odstranění sleziny nebo transplantaci krvetvorných buněk. Zdarma je také pro osoby umístěné ve zdravotnických zařízeních dlouhodobé lůžkové péče nebo v domovech pro seniory, v domovech pro osoby se zdravotním postižením nebo v domovech se zvláštním režimem. „Ostatní lidé mohou na očkování proti chřipce využít příspěvky z fondů prevence zdravotních pojišťoven,“ dodává MUDr. Petr Šonka.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *