Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Ze života

Vnímám svět jinak, přesto v něm žiju s vámi

Zcela jedinečné fotografie, které ve výstavě můžete vidět, jsou dílem studentů Ateliéru reklamní fotografie. „Výstava představuje portréty 28 lidí nejen na spektru autismu. Jsme velmi rádi, že mladým studentům záleží na vzájemném pochopení, pochopení sebe sama a pomoci tam, kde je třeba,“ říká předsedkyně organizace Za sklem, o. s., Marta Pečeňová.

Projekt putovní výstavy vznikl ve spolupráci nestátní neziskové organizace Za sklem, o. s., s Fakultou multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.  Každou fotografii doplňuje otázka „V čem jsem jiný?” a dává divákovi prostor pro vlastní úsudek. Do poslední chvíle je však utajeno, kdo z portrétovaných lidí je tzv. na spektru a kdo ne. Návštěvník si svůj odhad ověří až na konci výstavy.  Podle speciálně vytvořeného grafického klíče může porovnat své vnímání a posuzování s realitou. Projekt je zajímavý také tím, že ani samotní autoři snímků do poslední chvíle nevěděli, koho fotí, aby se tak předešlo předsudkům vůči fotografovaným lidem. Poselství výstavy je vlastně velmi jednoduché. Prakticky dokazuje, že lidé s autismem se na první pohled neliší od většinové společnosti, že každý máme svou „jinakost“ a že ani naše vnímání není jednosměrné.

Výstavu hostí Národní technické muzeum do 11. prosince 2023. Navštívit ji a vyzkoušet si osobně, jak jste na tom s vnímavostí, můžete v otevírací době muzea.

V letošním roce otevřela organizace Za sklem o. s. v rámci pražské pobočky nové Centrum denních služeb pro lidi na spektru autismu a jejich rodiny v Trojské ulici na Praze 7. „Jsem ráda, že můžeme vystavovat v Národním technickém muzeu, které znám od svých dětských let, a právě zde přiblížit občanům problematiku, o které laická veřejnost často moc neví. Děkujeme vedení Národního technického muzea za tuto jedinečnou příležitost.“, uvádí vedoucí přímé péče CDS a speciální pedagog Jana Pernica Horáčková a dodává „pokud máte jakékoliv dotazy nebo se chcete dozvědět více, napište nám, rádi vaše dotazy zodpovíme.  Po předchozí domluvě se k nám také můžete přijít podívat a vyzkoušet třeba i 3D brýle simulující jinakost vnímání světa lidmi na spektru“.

Organizace Za sklem, o. s., vnikla v roce 2011 a v současnosti poskytuje čtyři registrované sociální služby, a to odborné sociální poradenství, sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi, sociální rehabilitaci a centra denních služeb. Pomáhá potřebným žít s autismem život v obdobné kvalitě jako jejich vrstevníci v celé řadě regionů. Většinu služeb poskytuje bez úhrady.

Zdroj: www.zasklem.com, foto: Národní technické muzeum

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *