Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Únik moči při kašli? Jde o typický příznak stresové inkontinence

Stalo se vám někdy, že při zakašlání, skákání či běhu uniklo pár kapek moči? Mělo by vás to znervóznit, nebo jde o normální jev? A co dělat, když k takovým situacím dochází stále častěji a už nejde jen o pár jednorázových kapek?

Únik moči při kašli či prudkém pohybu je typický pro stresovou inkontinenci. I když by se to z názvu mohlo zdát, příčinou tohoto typu inkontinence není například stres z práce. Stresem se v tomto případě myslí zvýšení nitrobřišního tlaku, ke kterému při kašli, běhu, skákání či zvedání těžkých břemen dochází vždy.
„Pokud jsou svaly pánevního dna dostatečně pevné a současně pružné, se zvýšeným nitrobřišním tlakem se vyrovnají a k úniku moči nedojde. Stresová inkontinence tedy obvykle souvisí s povoleným svalstvem pánevního dna,“ vysvětluje Jana Hraběová, Senior Brand Manager pro divizi inkontinence ve společnosti HARTMANN – RICO.

Neviditelné, ale velmi důležité
V jaké kondici máte svaly pánevního dna právě teď? Narozdíl od bicepsů, tricepsů či „břišáků“ se těžko můžete porovnat s někým dalším. Tyto důležité svaly se skrývají uvnitř na spodní straně pánevního prostoru. Soubor svalů podpírá vnitřní orgány, udržuje je ve správné poloze a podílí se na uzavírání otvorů v pánevní oblasti, jako jsou močová trubice, vagina a konečník. Tím umožňují kontrolu nad vylučováním.

Pokud je svalstvo pánevního dna povolené, může docházet k únikům moči či stolice a objevit se může i prolaps některého z orgánů. Svalstvo pánevního dna má také velký vliv na držení těla, takže jeho dysfunkce může vést k bolesti zad.

Proč jde častěji o ženský problém?
Stresová inkontinence a další potíže kvůli povolenému svalstvu pánevního dna se objevují častěji u žen. „Souvisí to s těhotenstvím, porody i menopauzou. Každé těhotenství a porod je pro tělo obrovskou zátěží. Pokud se přidá nesprávné držení těla či porodní poranění, zvyšuje se riziko rozvoje stresové inkontinence,“ říká Jana Hraběová.

Inkontinence se u řady žen objeví také v období kolem menopauzy. Důvodem je pokles hladiny hormonů a samozřejmě všechny svaly, včetně těch pánevních, se stoupajícím věkem postupně ochabují.

Kdy dochází k úniku moči kvůli stresové inkontinenci?
Ke stresové inkontinenci dochází kvůli zvýšení nitrobřišního tlaku, který nedokáže svalstvo pánevního dna vyrovnat. Jak ale takové situace mohou vypadat?
• Neočekávané kýchnutí, když vás něco zalechtá v nose.
• Záchvat kašle kvůli nemoci.
• Smích, když vám dítě vypráví vtipnou historku.
• Popoběhnutí, abyste stihli odjezd autobusu.
• Zvednutí těžké tašky s nákupem.
• Skákání na trampolíně.
Podobných situací zažíváme během dne mnoho, a proto má stresová inkontinence velmi negativní dopad na kvalitu života i sebevědomí.

Co můžete udělat pro zlepšení?
Pokud k úniku moči při kašli, smíchu či prudkém pohybu došlo poprvé, nepanikařte. Netrápí vás zrovna zánět močových cest? Při něm může být močový měchýř méně ovladatelný a po vyléčení zánětu se vše vrátí do normálu. Nejste těhotná? Kvůli tlaku rostoucího miminka se může objevovat během těhotenství dočasná inkontinence. Také po porodu nejsou potíže s únikem moči nic výjimečného.

„Prozkoumejte příznaky zánětu močových cest. Pokud na něj máte podezření, navštivte lékaře, který provede rozbor vzorku moči a nasadí vhodné léky. V ostatních případech doporučujeme začít s posilováním pánevního dna, třeba pomocí jednoduchých Kegelových cviků,“ dodává Senior Brand Manager pro divizi inkontinence ve společnosti HARTMANN – RICO.

S jejich nácvikem pomohou například bezplatné video návody, které jsou k dispozici na portále moliklub.cz. V ideálním případě je na místě návštěva fyzioterapeuta, který vám sestaví cviky na míru, ale podívá se také na držení těla při běžných denních činnostech. Zpevňovat pánevní dno lze totiž i při obyčejné chůzi, ale svaly při ní musí být správně aktivované.

Kdy se obrátit na lékaře?
Určitě neotálejte s návštěvou lékaře, pokud se potíže s únikem moči nezlepšují či dokonce zhoršují. Obraťte se na svého praktického lékaře, urologa či gynekologa. V dnešní době existují vhodné léky, hormonální léčba i chirurgické řešení. U stresové inkontinence se využívá například zavedení speciální pásky pod močovou trubici, která ji dodává podporu při zvýšení nitrobřišního tlaku.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *