Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Bydlení

Poptávka po palivovém dřevu meziročně klesla

V roce 2023 došlo v meziročním srovnání k výraznému poklesu poptávky po palivovém dřevu. Celkový objem poklesl oproti roku 2022 o 43 %. Ukazují to data společnosti ePoptávka.cz, největšího online tržiště v České republice. „Poptávka po palivovém dřevu byla v roce 2023 značně odlišná od předchozího roku. Zatímco v roce 2022 v podstatě kontinuálně rostla a držela se na velmi vysoké úrovni, loňský rok přinesl pokles. Markantní nárůst nepřišel ani se začátkem topné sezóny,“ uvádí Otto Kočí, ředitel společnosti ePoptávka.cz.

Rok 2022 byl z pohledu poptávky po palivovém dřevě nadprůměrný. Značný nárůst zájmu vyvolaly obavy způsobené vysokými cenami energií, což vedlo řadu domácností k přehodnocení svého přístupu a hledání alternativních způsobů vytápění. „Ve srovnání s rokem 2021 poptávka v roce 2022 dle našich dat vzrostla o 171 %. Křivka jejího vývoje přitom do značné míry odráží i křivku cen za energie,“ komentuje Otto Kočí. Už v prosinci 2021 došlo k náhlému růstu ceny za elektriku, a přestože opět rychle klesla, už od ledna 2022 cena opět postupně stoupala. Rekordní výše pak dosáhla v srpnu. Skokový nárůst zájmu o palivové dřevo začal už v únoru 2022 a poptávka od té chvíle kontinuálně rostla a vrcholu dosáhla také v srpnu 2022, kdy byla v meziročním srovnání vyšší o 181 %.

V roce 2023 dochází v tomto trendu ke změně a ochlazení zájmu. Ještě v prvních dvou měsících se držel vysoko na srovnatelné úrovni s rokem 2022, ale už v březnu značně poklesnul a k výraznému nárůstu pak už po zbytek roku nedošlo, a to ani před zahájením topné sezóny. „Celková poptávka v meziročním srovnání v roce 2023 poklesla o 43 %. Tento propad bychom mohli dát do kontextu s několika faktory. Předně je důležité si uvědomit, že rok 2022 byl opravdu nestandardní. Zároveň se řada domácností v reakci na dění předzásobila dřevem na dlouhou dobu dopředu. V neposlední řadě pak do hry jistě vstupuje i faktor počasí, kdy vlivem teplého počasí začátek topné sezóny přišel později,“ zakončuje Otto Kočí. Ve srovnání s rokem 2021 a předchozími roky tak poptávka zůstává stále vysoko. Oproti roku 2021 byla loni vyšší o 54 %.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *